Liga lidských práv


Legislativa a právní pomoc Lidská práva

Pomozte chlapci ochrnutému po očkování získat odškodnění od státu

Honzík z Jihomoravského kraje ochrnul po druhé dávce hexavakcíny na polovinu tvářičky. Pomozte nám dál bojovat za spravedlivé odškodnění nejen pro Honzíka, ale i další děti, kterým by tento případ k odškodňování otevřel cestu.

vybíráme od 18.12.2023

Pomozte chlapci ochrnutému po očkování získat odškodnění od státu

Stát zatím neodškodnil ani jedno dítě z těch, které byly poškozeny na zdraví povinným očkováním. Proto chceme prosadit tuto cestu nejen pro Honzíka, ale i pro další děti, aby jejich žádosti byly nestranně a objektivně posouzeny.
52 450 Kč

přispělo

112 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Honzík z Jihomoravského kraje ochrnul po druhé dávce hexavakcíny na polovinu tvářičky. 

Liga lidských práv již více než 7 let chlapce zastupuje s cílem získat pro něj odškodnění od státu. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu ve prospěch chlapce se soud prvního stupně musel začít jeho nárokem zabývat. Po dlouhém hledání znalce teď soud ustanovil lékařku, která má silné vazby na výrobce vakcín a která rozhodně není důvěryhodná. Proti tomu jsme se důrazně ohradili, ale celý právní spor je před námi.

Pomozte nám dál bojovat za spravedlivé odškodnění nejen pro Honzíka, ale i další děti, kterým by tento případ k odškodňování otevřel cestu.

Chlapeček byl zcela zdravý, když byl v roce 2015 ve věku 4 měsíců očkován druhou dávkou hexavakcíny. Na druhý den si jeho matka všimla nepatrného nedovírání očička, po týdnu mu ochrnula celá polovina tvářičky. Odborní lékaři shledali, že jde o postižení v důsledku očkování a že i přes veškerou léčebnou a rehabilitační péči nelze očekávat zlepšení. Proto rodiče chtějí pro svého syna spravedlivou kompenzaci trvalých následků, ale také kompenzaci za vynaložené náklady související s dosavadní léčbou.


Vzhledem k tomu, že Ministerstvo zdravotnictví odmítlo chlapce odškodnit, byla podána žaloba k soudu. V prvním kole soudního řízení soudy žalobu zamítly s odůvodněním, že právní úprava nestanoví odpovědnost státu za újmu způsobenou povinným očkováním. Chlapce se v roce 2021 zastal Nejvyšší soud, který odpovědnost státu naopak dovodil. Případ se tak vrátil znovu na začátek. 

Od té doby Obvodní soud pro Prahu 2 hledal znalce, který by ve věci zpracoval znalecký posudek. I když jsme na žádost soudu navrhovali důvěryhodné experty, soudce Ivo Krýsa nakonec ustanovil znalkyní dětskou lékařku Hanu Cabrnochovou, která rozhodně není nestranná kvůli své intenzivní spolupráci s farmaceutickým průmyslem, nehledě na její nedostatečnou odbornost pro tento znalecký úkol.

Proti jejímu ustanovení jsme se důrazně ohradili námitkami. Ostatně jejím konfliktem zájmů se Liga lidských práv zabývala už před lety v analýze „Vliv farmakologických společností na očkování a reklama“, která už dříve byla předložena soudu. Ustanovení této osoby znalkyní v tomto případě je až výsměchem vůči nezletilému, který utrpěl vážnou a trvalou újmu na zdraví, což má být posouzeno odborně a nestranně.

AKUTALIZACE PŘÍPADU:
Nová soudkyně převzala případ Honzíka, zrušila na základě našich námitek ustanovení MUDr. Cabrnochové jako znalkyně, ale ustanovila jinou, stejně problematickou osobu. Jde o MUDr. Dražana, který je také v konfliktu zájmů kvůli spolupráci s výrobci vakcín. MUDr. Dražan je členem České vakcinologické společnosti a provádí klinické studie vakcín, které mimo jiné financuje společnost GSK (GlaxoSmithKline), což je výrobce vakcíny, kterou byl očkován Honzík těsně před tím, než se u něj projevilo poškození zdraví.
 
Proto jsme v zastoupení naší spolupracující advokátky podali námitky jak proti ustanovení znalce, tak i námitku podjatosti proti soudkyni, protože takový postup soudu považujeme za poškozující zájem nezletilého žalobce (Honzíka). Soudkyně však byla shledána nepodjatou a bude se dále případem zabývat.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Naposledy jsme žádali veřejnost o podporu tohoto případu v roce 2019. Od té doby proběhlo odvolací řízení, podávali jsme dovolání k Nejvyššímu soudu, s kterým jsme uspěli, od té doby probíhá opět řízení před soudem prvního stupně. Sbírka již byla vyčerpána, proto bychom Vás chtěli poprosit o podporu nejen na pokračování právního zastoupení Honzíka, které si vyžádá další desítky hodin práce, ale také na spolupráci se specialisty v oboru lékařství, neboť chceme nechat zpracovat vlastní znalecký posudek. Současně k této problematice poskytujeme poradenství v naší bezplatné online poradně. Abychom byli v těchto krocích úspěšní, potřebujeme získat alespoň 170 000 Kč. 

Stát zatím neodškodnil ani jedno dítě z těch, které byly poškozeny na zdraví povinným očkováním. 

Proto chceme prosadit tuto cestu nejen pro Honzíka, ale i pro další děti, aby jejich žádosti byly nestranně a objektivně posouzeny. To se v případě Honzíka rozhodně neděje a my chceme využít všech prostředků pro to, aby se tak stalo. 

Pomozte nám prosím i vy získat nejen odškodnění pro Honzíka, ale přispět ke spravedlivému posuzování těchto případů. 

Děkujeme!

Shrnutí celého případu najdete na webových stránkách LLP, stejně jako popis této aktuální sbírky. 

Případem se zabývá advokátka Zuzana Candigliota

V případě dotazů k této kampani pište na adela.holecek@llp.cz.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hodně štěstí a sil 🍀

Jana Švarcová
500 Kč

Dekuji, ze to nevzdavate.

Dárce
1 000 Kč

❤🙏

Olga Kubínová
500 Kč

Děkuji LLP za vaší práci. Hodně štěstí v novém roce.

Stáňa Smahová
500 Kč

Srdečně Vám přeji mnoho úspěchů, a to nejen v tomto sporu...

Hájek Radim
1 000 Kč

Hodně štestí❤️

Tataraci
400 Kč

Drazí rodiče Honzíka a Honzíčku, z celého srdce Vám s mým synem přejeme Krásné Vánoce plné lásky a aby spravedlnost zvítězila.

Markéta Kladivová
300 Kč

Držte se musíte byt silní.🔥❤️

Pavel Čandal
50 Kč

Doufám ve spravedlnost 🙏. Hodně štěstí a sil 🍀♥️.

Lenka Fečová
100 Kč

držím palce

Milan Tomka
1 000 Kč