Limity jsme my, z.s.


Životní prostředí Legislativa a právní pomoc

Nenech nás na suchu - přispěj na právní výdaje!

Už osm let bojujeme proti uhelnému průmyslu, který je jedním z nejsilnějších v České republice. Za ty roky jsme přispěly*i k záchraně Horního Jiřetína, konci uhlí do roku 2033 a také se nám povedlo dostat klimatickou krizi do veřejné diskuze. Uhelný byznys, posilněný rekordními zisky z loňského roku, se však nechce jen tak vzdát. Od roku 2018 uhelné firmy šikanují lidi, kteří se rozhodly*i protestovat proti ničení planety i formou občanské neposlušnosti. Uhelné společnosti podávají zastrašující žaloby, kterými se snaží klimatické hnutí připravit o peníze a odradit ho od dalších aktivit. Abychom se proti útokům uhlobaronů mohly*i účinně bránit, potřebujeme pokrýt naše právní výdaje. Právě tady vstupuješ do hry ty! Od začátku jsme v tom společně, pomoct si tak musíme také navzájem.

vybíráme od 10.10.2023
238 454 Kč
vybráno 68 % z 350 000 Kč

zbývá

22 dní

přispělo

174 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
CO SE STALO?
V roce 2018 proběhla v rámci Akčních dnů klimakempu přímá akce, při které byl na několik hodin zablokován a obsazen důl Bílina. Akce byla po několika hodinách ukončena, když policie zatkla cca 280 osob. Uhelná společnost Severočeské doly následně zažalovala 90 lidí za údajné škody způsobené blokádou tohoto dolu. Těchto 90 osob bylo žalováno zcela náhodně, včetně osob, které například v době akce byly na svatbě. Jeden jasný příklad absurdity za všechny: mezi žalovanými osobami byl i pracovník uhelné společnosti, kterého policie nesprávně označila za pachatele. 

Považujeme za zřejmé, že snahy uhelné společnosti nespočívají v ušlých penězích, ale v zastrašování a umlčování klimatických aktivistů a aktivistek. Po čtyřech letech vydal nyní soud rozsudek, 83 lidem nařídil uhradit údajné škody (původně žalovaná částka byla ve výši cca 660 000 Kč, s ohledem na to, že soud přiznává také úroky z prodlení, již nyní tato částka bude o několik set tisíc vyšší). Náš právní tým se samozřejmě chystá se proti tomuto rozhodnutí odvolat. 

PRÁVĚ NYNÍ POTŘEBUJEME VAŠI POMOC!
Momentálně náš právní tým řeší nejvíce procesů ve své historii. Většina právního týmu pracuje zdarma, přesto se některým výdajům nevyhneme a považujeme za důležité, aby ve složitých případech mohli být lidé zastoupeni profesionálními advokáty. Zdražuje se všechno, a to včetně těchto nákladů a my nechceme nikoho ponechat bez možnosti se bránit. Úhradu nákladů na právní zastoupení jsme nabídli i neprávem žalovanému zaměstnanci důlní společnosti, naštěstí však jeho zaměstnavatel po upozornění na omyl dostal rozum a žalobu stáhl.
 
Abychom si byli*y jisti*y, že budeme schopni*y pokrýt veškeré náklady, potřebujeme získat alespoň 350 000 Kč do konce roku. Pomozte nám prosím pokračovat v našem boji proti nespravedlivému systému i malým darem nebo šířením výzvy dál. VÍCE INFORMACÍ O PRÁVNÍM TÝMU A JEHO ÚSPĚŠÍCH
 
Právní tým poskytuje své služby od roku 2017 a v současné době podporuje více než 150 aktivistů*ek v jejich probíhajících případech. Zaměřují se především na obhajobu osob, které jsou obviněny z účasti na přímých akcích. Každá akce podporovaná právním týmem je založena na akčním konsensu, kde jednou z hlavních hodnot je nenásilí. 

Přestože se zaměřujeme především na obhajobu osob, kterým hrozí postih ze strany úřadů, daří se nám prostřednictvím řešených případů pracovat i na zlepšení právního prostředí v České republice. Několik příkladů:
 
  • Po našich intervenčních žalobách proti namátkovým hromadným legitimacím policie vypracovala novou metodiku, která policistům*kám poskytuje jasné postupy a zakazuje hromadné legitimace jako metodu profilování účastníků*ic klimakempů či jiných akcí. 
  • Po našich intervenčních žalobách na chování policie vůči zahraničním účastníkům*cím soudy uznaly, že policie jednala nesprávně (neposkytnutí vody, ponechání spoutaných lidí v horkém prostředí na přímém slunci, vulgární oslovování lidí atd.), což vedlo ke zlepšení chování policie při dalších akcích.
  • Po našich zásahových žalobách proti tomu, že policie odstranila novináře*ky z přímých akcí (takže nemohli*y dokumentovat, co policie při zákrocích dělá), soud uznal, že existuje silný veřejný zájem na dokumentování policejních akcí a novináři*ky by měli*y mít možnost to konat a policie by tomu neměla bránit.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Uhlí patří dětem do ponožek, ne do elektráren

Tonda Samal
500 Kč

Díky za to, čo robíte!

Miriam
500 Kč

díky za to, co děláte. držte se 💚

karin
300 Kč

Limity jsme opravdu my... Přeju hodně úspěchů!

Marcela Šedinová
500 Kč

Jen tak dál

Tonda
300 Kč

Nedejte se!

Irena Burešová
2 000 Kč

miluju limity ❤️‍🔥❤️‍🔥

dan křetínský

Pokračujte v nejdůležitější činnosti dneška! <3<3

Jan Váňa
500 Kč

Držím palce.

Tomáš Pexa
200 Kč

Hodně zdaru!

Platýs