Kapradí, spolek


Lidé s postižením Životní prostředí

KYTKY & MÁMY Z KAPRADÍ

Pěstujeme společně kytky i radost z obyčejných dní. Tohle jsou Šárka a Mirka… Obě budou celý svůj život pečovat o své syny s postižením. Pro společnost jsou tak trochu neviditelné a na trhu práce znevýhodněné. Jsou vysokoškolsky vzdělané, chtějí pracovat, ale vzhledem k situaci je pro ně náročné najít vhodný pracovní úvazek. Vstřícné a bezpečné útočiště jim vytváří vznikající sociální podnik Kytky z Kapradí. Vybudovat udržitelný sociální podnik však nějakou dobu trvá. Pojďte ho společně s námi nastartovat!

vybíráme od 27.11.2023

Pojďte se společně s námi o něco zasadit❤️ Díky!

82 473 Kč
vybráno 41 % z 200 000 Kč

zbývá

198 dní

přispělo

45 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Možná i vy znáte člověka, jenž se stará o někoho ze svých blízkých. Hranice mezi tím, kdy pomoc nabízíme a kdy ji naopak sami potřebujeme, je křehká. Šárka s Mirkou láskyplně a trpělivě pečují již 16 a 13 let o své syny s mentálním postižením. Během doby, kdy jsou kluci v praktické škole, hledají maminky uplatnění. Pocit potřebnosti i mimo vlastní rodinu je pro sebevědomí pečujících osob naprosto klíčový.

Kytky z Kapradí rostou do podoby sociálního podniku, který kombinuje pozitivní společenský a environmentální dopad. Máme za sebou pilotní sezónu, v níž se Šárka s Mirkou zapojily jako dobrovolnice. Společně s vámi vytvoříme maminkám v roce 2024 pracovní uplatnění a nabídneme jim další individuální rozvoj.
Vaše podpora jim umožní dostávat za práci finanční odměnu, rozvíjet se v nových dovednostech a v nepříznivém počasí pracovat pod střechou. Díky vám porostou v Opavě nejen Kytky z Kapradí, ale také pocit potřebnosti a seberealizace dvou maminek, jejichž synové potřebují soustavnou péči. 

DĚKUJEME VÁM!Květinový pop-up
Kytky z Kapradínabízí lokální květiny, které ekologicky a sezónně pěstujeme v Opavě – na několika zahrádkách a v Lučním sadu. Sklízíme a vážeme z nich čerstvé kytice, které prodáváme na spřízněných místech (kavárna, bylinářství) a také v kvítkomatu v areálu Magistrátu města Opava.

Reportáž Česká televize Události 26. 9. 2023
Reportáž CNN Prima News - Zprávy z regionů 27. 10. 2023


Děkujeme, holky z Kapradí
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Jak nám vykvetly tulipány? Začátkem dubna přišla doslova exploze jara, kdy nám během několika horkých dnů dokvetla celá úroda tulipánů a plánované týdny sklizně se smrskly do pár dnů. Celý náš zahradní tým byl v pohotovosti, plány se občas měnily z minuty na minutu, Denča nespala, kdo měl ruce, sklízel, čistil, vázal, balil, vyřizoval objednávky, s nadbytkem nakvétajících tulipánů se jezdilo se do lednice (zapůjčené), s hotovými kytičkami do kvítkomatu (i vícekrát denně), do toho promo focení a TV reportáže (když už, tak už)!
https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042559/opavsky-spolek-kapradi-si-musel-poradit-se-zaplavou-tulipanu-vykvetly-vsechny-najednou

Foto: Renata Veselská / Fotím lidi

Jak se daří projektu a podniku KYTKY & MÁMY?

V lednu jsme si dopřály společný čas nad plány, termíny, výsadbami, školeními, v únoru objednávaly semínka a vysazovaly první sazeničky, v březnu začaly na zahradách rašit první pupeny a vykukovat narcisy a k tomu jsme před Velikonocemi lektorovaly dva workshopy na výrobu jarního věnce. Společně jsme navštívily jiný sociální podnik, také se zamýšlely nad směřováním společného úsilí, nad našimi vlastním potřebami, představami a úkoly. Spustily jsme prodej v kvítkomatu a tuto jarní cibulovou etapu zakončila exploze jara, kdy nám během několika horkých dnů dokvetla celá tulipánů doslova před očima. 

Obrovské poděkování patří celému týmu, je skvělé, že už se známe a tahle smršť nás nezaskočila - každý už věděl, co a jak a kde má právě dělat. A tak se na mezi záhony střídaly Mirka s Šárkou, naše holky-maminky, kapradiny Lenka, Lenka a Kača, Denisa a také Helena - dobrovolnice a milovnice zahradničení, kterou jsme s nadšením přijaly “do rodiny”. Tento tým stojí za projektem KYTKY Z KAPRADÍ  a každý v něm má svou nezaměnitelnou roli. 

Dělá nám radost každá kytice - ať už jste ji koupili svým milým, posílali, překvapovali, nebo jste si ji dopřáli právě sami sobě. Také to, že jste pochopili naléhavost a pomíjivost tulipánové krásy a také jste věděli, že chcete kytky, které vyrostly právě tady a teď, na opavských zahradách. Že jejich krása možná spočívá právě v tom, že znáte jejich původ, často nás osobně znáte a víte, že je se stejnou osobní péčí pěstujeme, a že se i vy stáváte součástí jednoho “toho” příběhu... 

Jsme živý a žijící, sociální i environmentální podnik. I přes bouřlivou úvodní kapitolu a nynější zdánlivý klid jsme stále na začátku největší KVĚTINOVÉ sezóny. Jaká asi bude? Stejnou péči a podporu, jako od semínka věnujeme každé sazeničce, stonku a květu, potřebuje nyní pro rozvoj i sociální podnik. Jsme vděčné za to, že nám skrz vaši podporu ukazujete, že o lokální KYTKY s příběhem a přesahem maminek z Kapradí v Opavě stojíte. Děkujeme!


Foto: Renata Veselská / Fotím lidi

ŠÁRKA a MIRKA. Dvě mimořádné ženy, které si zaslouží pozornost, podporu a pomyslné "objetí". Dvě bojovnice. Dvě maminky, které budou celý svůj život pečovat o své syny s mentálním postižením. Pro společnost neviditelné, na trhu práce znevýhodněné. Snažíme se jim vybudovat vlídné a flexibilní uplatnění v projektu KYTKY & MÁMY Z KAPRADÍ Děkujeme za podporu...
 

Projekt KYTKY & MÁMY doprovází speciální edice bylinných čajů s názvem RADOST Z OBYČEJNÉHO DNE. Jeho složení je inspirováno Šárkou a Mirkou... Mámy často pečují o druhé a na sebe zapomínají, proto je i tento čaj poselstvím pro zazdrojování, chvíle pro sebe, povzbuzení i relaxace. Zkrátka radosti z nejobyčejnějších věcí. Děkujeme Slezskému bylinářství za originální recepturu, najdete v ní břízu, šípek, eleuterokok, tulsi, heřmánek, levanduli, citronovou trávu a zázvor.
 Založení projektu

Moc vám fandím, Kapradí.

Šárka Krčílková
333 Kč

Držím palce!

Lucie R.
1 000 Kč

Ať se vám daří!

Gabriela Lachoutova
5 000 Kč

Děkuji za projekt! Hodně úspěchů!

Jelena

Držím palce ✊

Marie Vavrečková
2 000 Kč

Přeji mnoho pozitivních zkušeností ve všech oblastech vašeho společného konání :-)

Renáta Zajíčková
1 000 Kč

Držím moc palce, ať se projekt vydaří a je úspěšný :-) mějte krásné a pohodové svátky :-)

Zdeněk Pouba
2 000 Kč

Krásný projekt❤️🌸. Ať vydrží co nejdýl🙏!

Magda Pátková
2 000 Kč