Forest.Ink z.s.


Filantropie a dobrovolnictví Životní prostředí

Darujme pralesu život

Spolek Forest.Ink se svou ekvádorskou sestrou Bosque Medicinal (Léčivý les) vede projekt, jenž má za cíl prostřednictvím výkupu pozemků, dobrovolnických pobytů, výzkumu a vzdělávání udržovat biodiverzitu deštného pralesa a podporovat udržitelný rozvoj oblasti ekvádorské Amazonie. Doposud se nám podařilo získat necelých 100 ha pozemků, které tvoří ochrannou nárazníkovou bariéru kolem rezervace El Paraíso. Nyní usilujeme o sousední 30 ha pozemek, který je určen stávajícím majitelem k vykácení, což by mělo destruktivní dopad na okolní panenskou přírodu. Je jen na nás, jestli dojde k dalšímu ukousnutí Amazonie, nebo se ji podaří udržet nejen pro nás. Darujme pralesu život!

vybíráme od 7.11.2023
204 566 Kč
vybráno 6 % z 3 450 000 Kč

zbývá

49 dní

přispělo

78 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

DARUJ PRALESU ŽIVOT!

Díky projektu Bosque Medicinal – Léčivý Les – můžete být také vy součástí ochrany amazonského pralesa v Ekvádoru. Přispějete tak k zachování tohoto jedinečného ekosystému.  Máme jen omezený čas, ve kterém můžeme koupi realizovat, a to do konce května  2024!

 
Farmář a chovatel skotu, sousedící s naší stanicí v ekvádorských horách, je svolný k prodeji pozemku, který jinak vykácí pro rozšíření svého chovu. Toto území se tak po několika letech chovu dobytka promění v jílovitou bažinu, kde poroste pouze nepůvodní africká tráva. 
  

Následně se, vlivem změny malého vodního cyklu, zrychlenou erozí a projevy El Niňa, stane z  původního pralesa nevratně  krajina bez zeleně a původního života. Fotky nejsou ilustrační, ale jsou to záběry našich dobrovolníků.


Momentálně je pozemek ještě z větší části zalesněný a jeho součástí je i menší vodní tok se dvěma unikátními kaskádovitými vodopády. Nachází se vedle stávající rezervace El Paraiso a zároveň navazuje na naše téměř stohektarové území, které se nám již během posledních let podařilo zachránit před likvidací. Splňuje tak kritéria ochranné nárazníkové zóny (bariéry) a díky své poloze v těsné blízkosti naší stanice je nám dostupný k fyzickému monitoringu i pomocí fotopastí, jako základu pro ochranu před pytláky a nelegálními těžaři.

 
Kromě finančního daru, díky kterému zachráníme další kus pralesa v regionu „Morona Santiago“ - chráněné území „Runahurco“ (poblíž města Gualaquiza), se můžete také přidat k nám a zúčastnit se kteréhokoli dobrovolnického pobytu v „El Refugio“, v panenské přírodě ekvádorského deštného pralesa.

DARUJME PRALESU ŽIVOT!

Každý dar rádi odměníme vybraným předmětem z jihoamerické provenience:

Dar ve výši      300,- Kč - přívěšek kolibříka, žabky, nebo náramek
A nyní i lístek na Benefici 20.4.2024 v Lofty Bubny!!!
Dar ve výši      600,- Kč - taška, baťůžek (barvy Natural / Black / Navy Blue) s logem projektu
Dar ve výši    1 200,- Kč - pončo
Dar ve výši   2 400,- Kč - okrasná tapiserie
Dar ve výši   6 000,- Kč - relevantní kombinace předmětů dle výběru dárce
Dar ve výši 12 000,- Kč - relevantní kombinace předmětů dle  výběru dárce
Dary nad uvedené částky - relevantní kombinace předmětů dle  výběru dárce nebo individuální zážitkový pobyt na naší amazonské stanici
Odměny budeme distribuovat jednorázově buď  přes Zásilkovnu - uveď, prosím, do mailu/zprávy nejbližší v tvém okolí, nebo je možno si je vyzvednout ve Světle Vesmíru
Nádražní 68,  Praha 5 - Smíchov, tel.: +420 603 164 979


KDO JSME MY? CO JE NAŠE MISE?
     
Cílem projektu Bosque Medicinal je prostřednictvím výkupu pozemků, dobrovolnických pobytů, výzkumu, vzdělávání a rozvoje ekoturismu udržovat vzácnou biodiverzitu deštného pralesa a podporovat udržitelný rozvoj oblasti ekvádorské Amazonie. Na vykoupených pozemcích provádíme monitoring jak osobní, tak pomocí sítě fotopastí. Daří se nám tak evidovat návrat chráněných druhů a dochází ke snížení pytláctví a nelegální těžby v oblasti.  Projekt řídí organizace Forest.Ink z.s. a Bosque Medicinal Fundacion. 
facebook.com/bosquemedicinal


Forest.Ink z.s. - česká nezisková organizace, jejíž cílem je ochrana a zachování přírody, zejména amazonského deštného pralesa, udržitelný rozvoj a obnovení vědomého vztahu člověka k přírodě 
Bosque Medicinal Fundacion – sesterská nezisková organizace, registrovaná v Ekvádoru. Věnuje se ochraně deštných pralesů v ekvádorské Amazonii, jedná s ekvádorskými institucemi a je vlastníkem vykoupených pozemků.

prezident nadace Roman Kollár o projektu:
 
Hlavními partnery projektu v akademické oblasti jsou Mendelova univerzita v Brně (garantem je p. Ing. Jiří Schneider, Ph.D., děkan Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií) a Universidad del Azuay v ekvádorské Cuence, které svou aktivní činností a pobytem studentů na naší stanici pomáhají naplňovat cíle projektu a rozvíjejí ho i v dalších oblastech. Kromě místních studentů nás v Ekvádoru navštívili také studenti z České zemědělské univerzity, kteří v rámci pobytů sbírali podklady pro vypracování svých bakalářských a magisterských prací, které mají praktické přínosy i pro náš projekt. Spolupracujeme i s ostatními českými univerzitami.
 is.mendelu.cz/lide/clovek.pl?id=4087
uazuay.edu.ec (uazuay.edu.ec/search/google?keys=bosque%20medicinal)

Podívejte se na dokument ČT o našem projektu, který měl premiéru v září 2023.
ceskatelevize.cz/porady/13124627335-mise-amazonie-a-my/

Darujme pralesu život, on nám to vrátí! Děkujeme!

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hi all! Congrats for your initiative! I have met with Roman of Bosque Medicinal many times in Athens. I really like the blue poncho of your fb post picture, as a reward. I am small (1.70m, 64kg). Please post it to my address in Athens. Thanks!

Themis Papadopoulos
50 €

Yes please I would like a poncho sent to Aigaiou Pelagous 18, Asia Paraskevi, Athens, Greece 15342
Oikonomopoulou Ifigeneia

OIKONOMOPOULOU IFIGENEIA
50 €

Moc Vám fandím, děláte úžasnou práci!

Gabriela Moravčíková
1 200 Kč

Díky Gabko, Ostrava děkuje Ostravě ;-)

Forest.Ink z.s.

Thank you for giving life to the forest!🌿

Dárce

We love it!! Many thanks Nasia

Forest.Ink z.s.

Moc vám fandím 🙏

Dana Nováková
1 200 Kč

Děkujeme Dani!

Forest.Ink z.s.

Pro prales.

Dárce
1 200 Kč

Děkujeme Báro!

Forest.Ink z.s.