Michaela Smetanová: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte Nevypusť duši a prevenci duševních obtíží 💜

Pivo na Martina

vybíráme od 22.4.2024
3 865 Kč
vybráno 148 % z 2 611 Kč

zbývá

41 dní

přispělo

12 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

"A ty máš nějakého bráchu nebo ségru?"

14. 6. 2014 je dnem, který všechno změnil. Ten den jsem se doma učila na státnice, pak se TO stalo a na hodně dlouhou dobu mi všechno připadalo zbytečné a malicherné. 

K příležitosti desetiletého výročí, kdy se můj mladší bratr rozhodl dobrovolně odejít na jiné místo někam hodně daleko, pořádám tuto výzvu a taky memoriál na jeho počest.

Pár let před jeho sebevraždou jsem Martina vezla na pohotovost se zraněným kotníkem poté, co si šel s kamarády zahrát fotbal. To zranění bylo viditelné, noha ho bolela, požádal mě o pomoc a já ho odvezla k doktorům. Na pohotovosti ho ošetřili, noha se za nějaký čas zahojila a byla z toho už jen vtipná historka. Jenže....
Tak nějak jsem si vždy myslela, že kdyby ho něco trápilo, tak mi to poví. Nestalo se to a já si ničeho nevšimla, protože jsou trápení a zranění, co nevidíme a o čem se nemluví lehce.

Martina něco trápilo a neřekl nám o tom. Ani rodině, ani kamarádům. Nevíme to doteď.

Mezi námi je spousta lidí, kteří se trápí a nechtějí o tom z různých důvodů mluvit.
Možná, protože si myslí, že kluci nepláčou?
Možná, protože si myslí, že chlap musí být silný?
Možná, protože si myslí, že to nikoho nezajímá?

A proto tuhle výzvu chci věnovat organizaci Nevypusť duši, která otevírá témata péče o duševní zdraví.

Prosím tedy ty, kteří Martina znali nebo ty, kterých se tohle téma dotýká - představte si, že Martina zvete na pivo. Akorát místo hospody tato částka za pivo přistane tady do výzvy neziskové organizace Nevypusť duši.
Třeba to někomu v budoucnu pomůže.
Cílovou částku jsem stanovila na 2611,-, protože 26. 11. je dnem jeho narození.

A to pivo si dáme spolu na memoriálu.

Děkuju vám všem,

Míša
Nevypusť Duši, z. s.
V Nevypusť duši se nebojíme mluvit o duševním zdraví a už od roku 2016 ukazujeme, jak na to. 💜 Na našich interaktivních workshopech se potkáváme se středoškolskými i vysokoškolskými studenty a studentkami, vyučujícími, navštěvujeme i firmy, opečováváme sociální pracovníky a pracovnice a vidět nás můžete kdekoliv je třeba. Snažíme se našimi fialovými infografikami zaplavit svět a vytvořit z něj místo, ve kterém se nikdo nebojí říct si o pomoc a ví, kde ji najít. Podpořte nás a buďte v tom spolu s námi!

Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické. Tak proč se o něm mluví o tolik méně? Podpořte Nevypusť duši a změňte to společně s námi 💜

Jakákoliv částka pomáhá. Díky ní budeme moci: 

  • pořádat workshopy o duševním zdraví a péči o něj pro středoškoláky a středoškolačky, vyučující, firmy, veřejnost a sociální pracovníky*ce
  • aktualizovat seznam všech kontaktů na psychosociální pomoc - ten je už nyní volně dostupný na našem webu;
  • být k dispozici všem s dotazy, co dělat v krizových situacích, na jakou službu se obrátit a co od ní očekávat, a to i díky poradně;
  • tvořit informační materiály, které jsou zdarma ke stažení na našich sociálních sítích nebo webu;
  • vytvářet články založené na ověřených a odborných zdrojích - mnoho z nich najdete už teď na našem webu;
  • vyškolit nové lektory a lektorky, díky kterým se dostaneme do ještě více tříd po celé ČR - právě škola je totiž místem, kde by se o duševním zdraví mělo mluvit a pečovat o něj. 

Nevypusť duši, těší nás!

Tým Nevypusť duši tvoří psychologové a psycholožky, lékaři a lékařky, sociální pracovníci a pracovnice i studenti a studentky těchto oborů. Mnozí z nich jsou mladí lidé se zkušeností s duševním onemocněním, kteří svůj příběh sdílí na našich přednáškách a workshopech dál. Ukazujeme, jak pečovat o duševní zdraví a kde hledat pomoc v případě nouze. O duševním zdraví se mluví méně než o tom fyzickém, a to měníme.

Začali jsme jako malá kampaň na sociálních sítích, která zlepšovala informovanost Česka o duševním zdraví. Od roku 2016 fungujeme jako nezisková organizace, která má za sebou:

  • více než 16 000 studentů*ek z celé ČR, kteří ví, jak pečovat o svou duši
  • již více než 1 600 absolventů a absolventek programů pro vyučující
  • přes 13 000 účastníků a účastnic akcí pro vysoké školy, veřejnost a firmy
  • rozšiřující se tým mladých lektorů a lektorek, kteří se v Nevypusť duši učí, jak by měla vypadat péče o duševní zdraví v budoucnosti
  • spuštění e-mailové poradny, která pomáhá lidem najít správný směr v oblasti péče o duši
Na všech workshopech se snažíme vytvořit příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se všichni cítí dobře. 
Líbilo se mi, že přišel i člověk, který si tím sám prošel, a ví, o čem mluví. Bylo fajn vidět, že to nejsou pouze věty.”
- absolvent workshopu pro střední školy

Všechny workshopy, které realizujeme, jsou interaktivní a sestavené odborným metodickým týmem. 
Váš workshop se mi líbil. Hlavně aktivní část, při které jsme si mohli situace sami vyzkoušet.”
- absolventka workshopu pro vyučující

Abyste o nic nepřišli...

Všechny materiály a infografiky o duševním zdraví sdílíme na našem Facebooku nebo Instagramu. Na těchto sociálních sítích se také dozvíte, co plánujeme a kde nás můžete potkat. Všechny tyto informace a mnohem víc najdete i na našem webu.
Víte o někom, u koho bychom mohli mít workshop nebo přednášku o duševním zdraví? Dejte nám vědět na info@nevypustdusi.cz. 

Naše práce získala řadu ocenění:

Cena SDGs - 1. místo
Na podzim 2021 jsme získali Cenu SDGs udělovanou Asociací společenské odpovědnosti. V kategorii Veřejná sféra si Nevypusť duši odnesla 1. místo s projektem Duševní zdravověda pro středoškoláky a středoškolačky.

Cena SozialMarie
V roce 2021 získal náš projekt Duševní zdravověda pro středoškoláky ocenění SozialMarie za sociální inovace. Z 299 projektů ze 6 zemí se Nevypusť duši umístila mezi 15 nejlepšími.

Cena EHS
Evropský hospodářský a sociální výbor nám na začátku roku 2021 udělil Cenu za občanskou solidaritu za péči o duševní zdraví středoškoláků během pandemie. S programem pro SŠ jsme se zařadili mezi 23 projektů z EU a Velké Británie bojujících proti onemocnění COVID-19 a jeho důsledkům.

Sdílené trápení může být únosným břemenem s nalezitelným dobrým řešením. Nesdílené se může stát neúnosným se špatným řešením. "Na pivo" věnuji abych pomohl hledat dobrá řešení.

Miroslav Smetana
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nevypusť Duši, z. s., projekt: Podpořte Nevypusť duši a prevenci duševních obtíží 💜