Ondřej Prokop: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte ŽIVOT 90

Narozeninová výzva: radost seniorům

vybíráme od 8.1.2024
64 850 Kč
vybráno 43 % z 150 000 Kč

přispělo

30 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
„Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje.“ Tenhle citát Matky Terezy vám možná zní povědomě – i já ho v různých obměnách pravidelně slýchám, od seniorů. Žijeme v době zaměřené na krásu, výkon, rychlé výsledky. Stáří zde nemá místo a s těmi, kdo k němu dojdou, je často zacházeno jako se zbytečnými. Řada seniorů tak podzim života prožije v osamělosti, protože už je prostě nikdo nepotřebuje. Pojďme to změnit. 

Nezisková organizace Život 90 už přes 30 let pomáhá českým seniorům k důstojnému, aktivnímu stáří. V rámci její činnosti je seniorům v pasti osamělosti poskytována komplexní podpora, od psychologického a sociálního poradenství po nabídku nejrůznějších dotovaných kroužků, přátelských setkání s vrstevníky či návštěv dobrovolníků. Díky této péči nachází mnoho seniorů opět radost ze života: někteří si najdou nový koníček, jiní dokonce zúročí své zkušenosti a předávají je ostatním v rámci lektorování kroužků. 

Především ale získají příležitost trávit čas ve společnosti těch, kdo stáří neberou jako stigma, a navázat nová přátelství. K narozeninám bych si přál, aby takových přátelství vzniklo co nejvíc. Když jsem totiž bilancoval 38. rok života, uvědomil jsem si, jaké mám štěstí. Zároveň mi došlo, že za to vděčím i svému věku – zatím mám dost sil, nejsem na nikom závislý a co si odpracuji, to mám. 

Pokud mi štěstí bude dál přát, dožiji se stáří. Věřím, že i vy. Možná, že nás tedy také jednou čeká boj se samotou a budeme vděční za pomoc, které se nám dostane. 

Budu proto moc rád, když se ke mně připojíte a přispějete na sbírku, která dělá život seniorů lepší. Byl by to pro mě ten nejhezčí narozeninový dárek. Počítá se opravdu každá koruna, i symbolický příspěvek může pro někoho znamenat velkou změnu. A pokud přispět nemůžete, budu rád, když sbírku alespoň nasdílíte dál!

Moc vám děkuji,

Váš Ondra

ŽIVOT 90, z.ú.
Jedinečná šíře našich služeb a dalších aktivit nám umožňuje věnovat se starším a starým lidem komplexně a řešit všechny jejich potřeby. Od krizové intervence, doprovázení při nejrůznějších příležitostech, přes každodenní péči a rehabilitaci. Po vytváření prostor a podmínek, které podporují starší a steré lidi žít svůj života dál tak, jak byli zvyklí, jak chtějí a tam, kde chtějí.
Pojďte s námi měnit pohled na stáří a stárnutí 💚

ŽIVOT 90 založili v roce 1990 Blanka a Jan Lormanovi s posláním měnit pohled na stáří a stárnutí v České republice. Přes 34 let pracujeme na tom, aby si každý člověk mohl užívat své stáří a žít důstojně v prostředí svého domova. Vycházíme z přesvědčení, že stáří není stigma. Lze ho prožít aktivně, zdravě a především důstojně. 

Jak pomáháme?
Jedinečná šíře našich služeb a dalších aktivit nám umožňuje věnovat se starším a starým lidem komplexně a řešit všechny jejich potřeby. Od krizové intervence, doprovázení při nejrůznějších příležitostech, přes každodenní péči a rehabilitaci. Po vytváření prostor a podmínek, které podporují seniory a seniorky žít svůj života dál tak, jak byli zvyklí, jak chtějí a tam, kde chtějí.

💚 Vzdělávací a další programy v Komunitním centru
Naše komunitní centrum v centru Prahy navštěvuje více než 500 starších lidí týdně. Potkávají se na hodinách břišních tanců, tai chi, jazyk, kurzů jógy a pilates, ale i na přednáškách, besedách nebo při promítání filmů. Většinu našich kurzů vedou lektoři vyššího věku.  
Vždycky jsem se chtěla pořádně naučit italštinu. Začínala jsem italskou konverzací, a teď umím tak dobře, že vedu kurzy. Za ty roky, co chodím do ŽIVOTa 90 už tu mám spoustu nových kamarádek,“ říká paní Sylva, lektorka italského jazyka.
💚 Tísňová péče NADOSAH 
Služba tísňové péče chrání životy a zdraví starších křehkých lidí, kteří chtějí i ve stáří žít ve svém domově. Náramek s tísňovým tlačítkem, které mohou stisknou v případě pádu nebo zhoršení zdravotního stavu, jim zajišťuje bezpečí. Jsme s nimi nepřetržitě v kontaktu a v případě potřeby vyšleme pomoc. ŽIVOT 90 je průkopníkem této služby v České republice.  
Je to prostě neocenitelná pomoc, to vědomí, že se mi prostě nemůže nic stát. protože když se mi něco stane a jsem při vědomí a stisknu to, tak se okamžitě někdo ozve. Když nevím a stisknu to, tak se taky někdo ozve, i když je půl 3 v noci a já vím, že se mi prostě nic nemůže stát" říká paní Emma, která naši službu využívá již 12 let. 
💚 Linka důvěry Senior telefon
Senior telefon je v České republice jedinou bezplatnou linkou důvěry pro seniory, seniorky a pečující osoby s nepřetržitým provozem. Ročně promluvíme s více než 10 000 lidí. 
Moc bych chtěla celému Senior telefonu poděkovat za vaši práci. Oceňuji, že lidem pomáháte. Sama k vám občas volávám, když je mi velmi psychicky těžce a vždy mi to pomůže, že si s někým můžu promluvit. Jsem s vámi moc spokojená a velmi děkuji" říká klientka Linky důvěry Senior telefon. 
💚 Pečovatelská služba a Odlehčovací centrum 
Naše pečovatelky a pečovatelé dochází do domácností seniorů a seniorek a pomáhají jim s jednotlivými úkony, které již sami*y nezvládají. Nabízíme také doprovod k lékaři, na procházky či na úřady. 
V našem odlehčovacím centru nabízíme starším lidem přechodnou pobytovou nebo ambulantní péči, včetně fyzioterapie, rehabilitace a ergoterapie. Pečujícím tak poskytujeme čas k načerpání sil nebo vyřízení potřebných záležitostí. 
Když jsme maminku převezly k vám na odlehčovací centrum, sepsaly jsme vše potřebné a začaly tzv. zírat. Paní vedoucí, velice příjemná, milá dáma, která mamku objala, ujistila, že se jí tam bude líbit a nelhala. Od toho dne byla mamka nadšená. Všichni jsou velice milí, vstřícní a takoví uklidňující. A musím podotknout, že to nebylo nikdy hrané. Kolikrát ani někdo z výše uvedených nevěděl, že už jsem vystoupila z výtahu a já slyšela ta laskavá slova, kterých se dostávalo klientům zařízení“ říká paní Alice, dcera naší klientky. 
💚 Bezplatné poradenství
Poskytujeme bezplatné poradenství pro seniory, seniorky a pečující. Pomůžeme například s orientací v dávkách sociálního systému, při hledání vhodné služby podle individuální situace a také na základě osobní domluvy zajišťujeme terénní poradenství u klienta nebo klientky doma.  
Chtěla bych vám moc poděkovat za pomoc, kterou jste mi poskytli po mém návratu z LDN, už je mi lépe, ale bez vás bych to neměla šanci sama zvládnout.“ říká klientka poradenského centra. 
💚 Dobrovolnictví
Do našich dobrovolnických programů se zapojuje více než 194 dobrovolníků a dobrovolnic. S vysokým procentem starších lidí (70%) jsme pak největším seniorským dobrovolnickým centrem v Česku. 
Moje paní Dana je báječný člověk. Dlouho jsem se s takovým člověkem nesetkala. Pracuje zadarmo a po práci. Za každého dobrovolníka vřelý dík, je to oběť. Ulehčí i dobrým slovem“ říká paní Josefa, klientka dobrovolnického centra 
💚 Divadlo
Divadlo U Valšů je profesionální divadelní scénou ŽIVOTa 90. Kromě divadelních představení uvádíme i další programy a besedy, při kterých se umělci setkávají s diváctvem všech generací. 
Chtěla bych moc a moc poděkovat za včerejší pořad, věnovaný panu Luďku Munzarovi. Po delší době jsem prožila odpoledne v tak příjemném prostředí a mezi milými lidmi, ze kterých vyzařovala upřímnost, laskavost a krásné povídání, zejména paní Báry Munzarové, ještě více přispělo k tomu, jaký silný, odvážný, a hlavně pokorný byl pan Luděk Munzar člověk" říká paní Eva, divačka z našeho Divadla U Valšů. 

Podpořte ŽIVOT 90 pravidelným nebo jednorázovým příspěvkem a měňte pohled a přístup ke stáří a stárnutí spolu s námi 💚

Seniorům pro štěstí, alespoň symbolicky

Jitka Kašpárková

Velmi rád přispěji a jsem moc rád, že tento návrh vznikl. Děkuji Ondrovi za takovou iniciativu. To tady ještě nebylo. Díky!!!
Bohumír Garlík

Bohumír Garlík
500 Kč

Držím palec. Jen tak dál.

Martin Hrubčík
1 500 Kč

Hodně zdraví 🙂

Marie Pštrossová
100 Kč

Přijměte drobnou podporu🍀👍

Martin Černý
300 Kč

Dobrý den !!! Budu přispívat měsíčně pouze symbolickou částku ! Jelikož jsem sama důchodce,ale zatím mám děti, které mi pomáhají !!! Zatím !!! 💖🌹

Marcela Tichá

Jsem také důchodce, ale nejsem sama, takže ráda přispěji těm, co to štěstí nemají.

Eva Palmiová
300 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
ŽIVOT 90, z.ú., projekt: Podpořte ŽIVOT 90