Ondřej Prokop: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte ŽIVOT 90

Dárek k mým narozeninám: pomozte seniorům prožít důstojné stáří!

vybíráme od 7.1.2021
40 605 Kč
vybráno 41 % z 100 000 Kč

přispělo

23 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
8. ledna mám narozeniny, letos už 35. A tentokrát jsme se je se ženou rozhodli oslavit trochu "jinak". Každý rok od vás, mé rodiny, přátel, obchodních partnerů a známých dostávám skvělé láhve s alkoholem, sladkosti a další věci, z kterých mám radost. Vždycky si pak říkám, jaké mám štěstí - jenže každý takové štěstí nemá. Proto bych letos tenhle přebytek rád vyměnil za dobrý skutek a poprosil i vás, abyste mi s ním pomohli. Věnujme místo oslavy a dárků peníze na dobrou věc!

Pokud se já nebo mí vrstevníci dostaneme ve stáří do finanční nouze, budeme si za to moci z velké části sami. Pravděpodobně to bude tím, že jsme dost nespořili, neinvestovali a vydělané peníze prohýřili. Dnešní senioři, kteří celý svůj produktivní věk prožili v minulém režimu, však možnost zajistit se finančně na penzi neměli. Stát není schopný dopřát jim důstojné stáří a pokud nemají rodinu, která by se o ně postarala, dostávají se často do těžkých životních situací. Jde o jednu z největších nespravedlností porevoluční éry, kterou zvlášť silně vnímám při návratu ze zahraničních cest. Zatímco jinde si senioři penzi užívají plnými doušky, u nás šetří každou korunu, aby měli vůbec kde bydlet a co jíst. Na koníčky, které milovali celý život, nebo setkání s přáteli už jim zpravidla nezbývá.

Rozhodl jsem se proto prostřednictvím narozeninové sbírky podpořit neziskovou organizaci ŽIVOT 90, se kterou máme dlouholeté skvělé zkušenosti já i moje žena. Bližší informace o organizaci ŽIVOT 90 a jejích aktivitách najdete na webu www.zivot90.cz.

Děkuji za každý příspěvek, jsem vám skutečně z celého srdce vděčný! 
"Zestárnout je krásné, ale také velmi těžké, pokud na to člověk zůstane sám."
Stanislav, 88 let

Obejměte ty, které můžete. U těch ostatních to za vás udělá ŽIVOT 90. Podpořte ŽIVOT 90 a pošlete virtuální objetí.

Více informací o nadaci, kterou mým darem podpoříte najdete zde: https://www.zivot90.cz/cs
ŽIVOT 90, z.ú.
Jedinečná šíře našich služeb a dalších aktivit nám umožňuje věnovat se starším a starým lidem komplexně a řešit všechny jejich potřeby. Od krizové intervence, doprovázení při nejrůznějších příležitostech, přes každodenní péči a rehabilitaci. Po vytváření prostor a podmínek, které podporují starší a steré lidi žít svůj života dál tak, jak byli zvyklí, jak chtějí a tam, kde chtějí.
Pojďte s námi měnit pohled na stáří a stárnutí 💚

ŽIVOT 90 založili v roce 1990 Blanka a Jan Lormanovi s posláním měnit pohled na stáří a stárnutí v České republice. Přes 34 let pracujeme na tom, aby si každý člověk mohl užívat své stáří a žít důstojně v prostředí svého domova. Vycházíme z přesvědčení, že stáří není stigma. Lze ho prožít aktivně, zdravě a především důstojně. 

Jak pomáháme?
Jedinečná šíře našich služeb a dalších aktivit nám umožňuje věnovat se starším a starým lidem komplexně a řešit všechny jejich potřeby. Od krizové intervence, doprovázení při nejrůznějších příležitostech, přes každodenní péči a rehabilitaci. Po vytváření prostor a podmínek, které podporují seniory a seniorky žít svůj života dál tak, jak byli zvyklí, jak chtějí a tam, kde chtějí.

💚 Vzdělávací a další programy v Komunitním centru
Naše komunitní centrum v centru Prahy navštěvuje více než 500 starších lidí týdně. Potkávají se na hodinách břišních tanců, tai chi, jazyk, kurzů jógy a pilates, ale i na přednáškách, besedách nebo při promítání filmů. Většinu našich kurzů vedou lektoři vyššího věku.  
Vždycky jsem se chtěla pořádně naučit italštinu. Začínala jsem italskou konverzací, a teď umím tak dobře, že vedu kurzy. Za ty roky, co chodím do ŽIVOTa 90 už tu mám spoustu nových kamarádek,“ říká paní Sylva, lektorka italského jazyka.
💚 Tísňová péče NADOSAH 
Služba tísňové péče chrání životy a zdraví starších křehkých lidí, kteří chtějí i ve stáří žít ve svém domově. Náramek s tísňovým tlačítkem, které mohou stisknou v případě pádu nebo zhoršení zdravotního stavu, jim zajišťuje bezpečí. Jsme s nimi nepřetržitě v kontaktu a v případě potřeby vyšleme pomoc. ŽIVOT 90 je průkopníkem této služby v České republice.  
Je to prostě neocenitelná pomoc, to vědomí, že se mi prostě nemůže nic stát. protože když se mi něco stane a jsem při vědomí a stisknu to, tak se okamžitě někdo ozve. Když nevím a stisknu to, tak se taky někdo ozve, i když je půl 3 v noci a já vím, že se mi prostě nic nemůže stát" říká paní Emma, která naši službu využívá již 12 let. 
💚 Linka důvěry Senior telefon
Senior telefon je v České republice jedinou bezplatnou linkou důvěry pro seniory, seniorky a pečující osoby s nepřetržitým provozem. Ročně promluvíme s více než 10 000 lidí. 
Moc bych chtěla celému Senior telefonu poděkovat za vaši práci. Oceňuji, že lidem pomáháte. Sama k vám občas volávám, když je mi velmi psychicky těžce a vždy mi to pomůže, že si s někým můžu promluvit. Jsem s vámi moc spokojená a velmi děkuji" říká klientka Linky důvěry Senior telefon. 
💚 Pečovatelská služba a Odlehčovací centrum 
Naše pečovatelky a pečovatelé dochází do domácností seniorů a seniorek a pomáhají jim s jednotlivými úkony, které již sami*y nezvládají. Nabízíme také doprovod k lékaři, na procházky či na úřady. 
V našem odlehčovacím centru nabízíme starším lidem přechodnou pobytovou nebo ambulantní péči, včetně fyzioterapie, rehabilitace a ergoterapie. Pečujícím tak poskytujeme čas k načerpání sil nebo vyřízení potřebných záležitostí. 
Když jsme maminku převezly k vám na odlehčovací centrum, sepsaly jsme vše potřebné a začaly tzv. zírat. Paní vedoucí, velice příjemná, milá dáma, která mamku objala, ujistila, že se jí tam bude líbit a nelhala. Od toho dne byla mamka nadšená. Všichni jsou velice milí, vstřícní a takoví uklidňující. A musím podotknout, že to nebylo nikdy hrané. Kolikrát ani někdo z výše uvedených nevěděl, že už jsem vystoupila z výtahu a já slyšela ta laskavá slova, kterých se dostávalo klientům zařízení“ říká paní Alice, dcera naší klientky. 
💚 Bezplatné poradenství
Poskytujeme bezplatné poradenství pro seniory, seniorky a pečující. Pomůžeme například s orientací v dávkách sociálního systému, při hledání vhodné služby podle individuální situace a také na základě osobní domluvy zajišťujeme terénní poradenství u klienta nebo klientky doma.  
Chtěla bych vám moc poděkovat za pomoc, kterou jste mi poskytli po mém návratu z LDN, už je mi lépe, ale bez vás bych to neměla šanci sama zvládnout.“ říká klientka poradenského centra. 
💚 Dobrovolnictví
Do našich dobrovolnických programů se zapojuje více než 194 dobrovolníků a dobrovolnic. S vysokým procentem starších lidí (70%) jsme pak největším seniorským dobrovolnickým centrem v Česku. 
Moje paní Dana je báječný člověk. Dlouho jsem se s takovým člověkem nesetkala. Pracuje zadarmo a po práci. Za každého dobrovolníka vřelý dík, je to oběť. Ulehčí i dobrým slovem“ říká paní Josefa, klientka dobrovolnického centra 
💚 Divadlo
Divadlo U Valšů je profesionální divadelní scénou ŽIVOTa 90. Kromě divadelních představení uvádíme i další programy a besedy, při kterých se umělci setkávají s diváctvem všech generací. 
Chtěla bych moc a moc poděkovat za včerejší pořad, věnovaný panu Luďku Munzarovi. Po delší době jsem prožila odpoledne v tak příjemném prostředí a mezi milými lidmi, ze kterých vyzařovala upřímnost, laskavost a krásné povídání, zejména paní Báry Munzarové, ještě více přispělo k tomu, jaký silný, odvážný, a hlavně pokorný byl pan Luděk Munzar člověk" říká paní Eva, divačka z našeho Divadla U Valšů. 

Podpořte ŽIVOT 90 pravidelným nebo jednorázovým příspěvkem a měňte pohled a přístup ke stáří a stárnutí spolu s námi 💚

Vše nejlepší - hlavně hodně zdraví!

Radomír Nepil
2 000 Kč

Vše nejlepší k narozeninám přeje Václav a Václav!

Václav a Václav
2 000 Kč

Stáří v pohodě a v klidu tam, kde to máte rádi.

Tomáš Bříza
1 300 Kč

Skvělý napad
TF

Tomas Fetters
2 000 Kč

Gratuluji

Tomáš Adamják
500 Kč

Pro začátek, abyste se nestyděli se přidat :-)

Ondřej Prokop
1 300 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
ŽIVOT 90, z.ú., projekt: Podpořte ŽIVOT 90