Pavlína Kroužková: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte Lékaře bez hranic

ČUVUN pro Lékaře bez hranic

vybíráme od 18.11.2019
300 Kč
vybráno 10 % z 3 000 Kč

přispěli

2 lidé
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Milí přátelé z PORGu i odjinud!
Nejeden z nás při pohledu na reportáže z rozličných koutů světa (od Blízkého východu až po zapadlé části naší republiky) cítí potřebu pomoct. Sami to ale bezprostředně nemůžeme udělat. Pomáhejme tedy organizacím, které se o to snaží. Třeba Lékařům bez hranic, kteří zajišťují potřebnou lékařskou péči v místech, kde by se jí jinak nedostávalo.
O ČUVUNu
ČUVUN (Čajovna U hudebny Ve sklepě U knihovny Na PORGu) má historii sahající až do roku 1995. První doložené písemné zmínky jsou v Porgazeenech 2/1995 (str. 11) a 3/1995 (str. 8). Tehdy se rozhodovalo, jestli bude ve škole čajovna, nebo automat. Dobro vždy zvítězí nad zlem, a tak máme ve své malé a útulné škole ještě menší a útulnější čajovnu. Během let upadala v zapomnění a následně bývala obnovována. Současné vyšší gymnázium si může pamatovat legendární oktávu 2016, která ČUVUN oživila. Jejich pokračovatelé poslední dobou trochu zaháleli, avšak tomu je letos konec!

Co dál?
Nejenže budeme nadále podporovat akce septima vás baví (kterých by snad mělo být letos víc) a poskytovat příjemné posezení s možností uvařit si (celkem cokoli). Chceme také znovu začít s tradičními občasnými čajovými dny, prosincovým punčem a dalšími maličkostmi, které vám zpříjemňují život. V současné době jsme obnovili prodej ZONek, zvažujeme stálé služby na prodej přímo v ČUVUNu a v případě zájmu třeba i obnovu svačin.

Proč chceme podpořit Lékaře bez hranic?
Zpříjemňovat si život ve škole je fajn. Ale ještě víc fajn je přispět při tom na dobrou věc. Takže dvojitá radost! Jednou za čas proto budete mít možnost se o velké přestávce dobře najíst, něco se dozvědět o vybrané dobročinné organizaci a třeba i přispět na její fungování. Dobrý skutek párkrát do roka, to přece za tu stovku stojí... Vynechte jednou oběd v pekárně a pomozte tam, kde je to potřeba.

Díky!

Váš
ČUVUN s láskou

Lékaři bez hranic, o.p.s.
Lékaři bez hranic jsou jedna z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Každý rok ošetříme zhruba deset milionů pacientů ve více než 70 zemích světa. Lidské životy zachraňujeme všude, kde to je potřeba. Pomáháme lidem trpícím v ozbrojených konfliktech, lidem zasaženým přírodními katastrofami, epidemiemi nebo například podvýživou. Staráme se i o vývoj léků a neustále hledáme cesty, jak humanitární pomoc ještě zlepšit.

Kdo jsou Lékaři bez hranic? Seznamte se s námi za 60 vteřin


Chcete si založit dárcovskou výzvu a podpořit tak Lékaře bez hranic? Pokračujte sem.

5 důvodů, proč podpořit Lékaře bez hranic právě teď


1. Pomůžete organizaci, která pomáhá na celém světě
I když zrovna nezasahujeme v krizi, která plní titulní stránky novin, působí našich téměř 35 000 spolupracovníků ve více než 70 zemích světa. Každý rok ošetříme téměř 10 000 000 lidí.

2. S vaším darem naložíme nejefektivněji, jak je to možné
Lékaři bez hranic drží závazek, že minimálně 80 % každého daru využijí na pomoc lidem v terénu. Co se děje se zbylými 20%? Na provoz organizace spotřebujeme zhruba 5 %, dalších 13 % dáváme na péči o dárce a získávání nových darů. Veškeré náklady pečlivě sledujeme a víme, že každých 10 Kč investovaných do péče o dárce nám přinese 37 Kč na darech. Doopravdy tak v pražské kanceláři „projíme“ jen zlomek každého vašeho daru a drtivá většina se dostává k lidem, kterým pomáháme.
 
3. Jsme organizace, která důsledně poskytuje nestrannou a neutrální pomoc
Lidé často přicházejí o přístup ke zdravotní péči v důsledku ozbrojených konfliktů, nebo proto, že patří k přehlížené skupině obyvatel, která je ze zdravotní péče jinak vyřazena. Právě proto je tak důležitá práce organizace, která poskytuje zdravotní péči nestranně a neutrálně všem lidem jen na základě jejich zdravotních potřeb. Nestranní můžeme být proto, že jsme nezávislí. A nezávislí jsme díky tomu, že více než 90 % našich příjmů celosvětově pochází od lidí, jako jste Vy. Od vlád a států přijímáme peníze jen ve výjimečných případech, když to neohrožuje naší nezávislost (třeba při léčbě podvýživy). V České republice nemáme od začátku roku 2016 ze státního rozpočtu ani korunu. 

4. Vaše pomoc má obrovský dopad. Děláme toho opravdu hodně.
Věděli jste, že jsme se v roce 2016 podíleli na úspěšném testování vakcíny proti ebole? Testujeme také nové formy léčby tuberkulózy, na kterou ročně umírá 1,4 milionu lidí. Díky tomu, že jsme velká organizace a náš hlas je slyšet, se nám také (s Vaší pomocí) podařilo přimět dva jediné výrobce pneumokokové vakcíny, aby snížil její cenu pro humanitární organizace. Po sedmi letech usilovné práce se nám minulý rok podařilo zásadně posunout léčbu proti zápalu plic, který je jednou z hlavních příčin dětských úmrtí na světě a každý rok si vyžádá milion životů.

5. Dostaneme se rychle všude, kde je naše pomoc potřeba
Už třicet let patří k naší práci také propracovaná logistika. Do 48 hodin dokážeme otevřít nemocnici kdekoliv na světě. Když je někde naše práce potřeba, dostaneme se tam.

Sami to ale nedokážeme. Potřebujeme Vás. Abychom byli stále připravení a mohli pokračovat v práci po celém světě, potřebujeme především pravidelné dárce.

(Použité údaje o využití darů a počtu spolupracovníků jsou z roku 2016.)
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Lékaři bez hranic, o.p.s., projekt: Podpořte Lékaře bez hranic