Buďme tu pro ně <3

vybíráme od 8.9.2019
200 Kč
vybráno 4 % z 5 000 Kč

přispěl

1 člověk
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Potkávám různý lidi. 
Třeba lidi, kteří musí okolí neustále obhajovat, kdo jsou. 
Lidi, kteří se hledaj', nebo už se našli; kteří jsou na to často sami. 
Lidi, jejichž sexuální život je veřejným tématem, je jim konstantně zpochybňována jejich identita, a to i nejbližším okolím. 
Lidi, kteří jsou odmítaní za to, kým jsou a jsou tlačeni do škatulek, na který jsme zvyklí. 

Nepochopím, že společnost furt zajímá, kdo s kým spí. A to nejmenší, čím mohu přispět kromě otevřené diskuse o tématu, je právě tato výzva. 
Existuje nespočet lidí, kteří se svou orientací experimentují a zároveň třeba zažívají paradoxní pocit viny za to, že hledají, co jim vyhovuje. Zažívají třeba pocit, že nejsou normální, že nezapadaj' a že dělají něco, co není přijímáno. Pocit, že oni nejsou přijímáni. 
Existují lidi, kteří si teprve utváří svůj názor na sebe, na svět a na tyhle témata. 
Taky je tu nespočet lidí, které formuje jejich okolí k netoleranci a oni nevědí, jak se k tomu postavit, jestli ty názory přijmou, nebo se postaví proti nim i za cenu toho, že se dostanou do konfliktu s kamarády či rodinou. 
A teď k tomu připočtěte, že jsou třeba ještě mladí, se spoustou věcí nemají zkušenosti. Hledají sebe a svoje místo ve světe. Může jim dělat potíže se za sebe postavit, nepodlehnout nátlaku, uvědomit si, co chtějí a potřebují a jak o tom s lidmi mluvit.  

Tak třeba: 
*Slečna, která neví, jak o svý sexuální orientaci říct prarodičům, kteří ji vychovávají. Ona má jasno, ale chtěla by, aby v tom měli jasno i oni. Má ale obavy z jejich reakce, je to pro ni velké téma, které ji trápí. 
*Kluk, jehož táta, jeden z nejbližších lidí, kteří na něj působí, je proti LGBT+ a on neví, jestli je to tak vlastně dobře nebo ne.
*Slečna, která se hledá v tom, jestli se chce stát klukem a být na holky, nebo jestli je lesbička. Má psychické potíže, sebepoškozuje se, teprve se učí pracovat se sebou a svými emocemi. Sama sobě se nelíbí a shazuje se. Doma jsou její pokusy o to být víc klukem potlačovány a bagatelizovány, rodina jí dává najevo, že je "divná" a že to, co zažívá, ji přejde.  

Tohle jsou reální lidé, se kterými jsem se setkala v práci či mimo ni.
Buďme tu pro ně. 
Nejen tenhle projekt je užitečnou možností, kam se mohou obrátit pro radu či informace. 
Prague Pride z.s.
V naší online poradně pomáháme LGBT+ lidem zvládat těžké životní zkoušky.
Každý týden nás osloví dvě desítky mladých lidí, kteří se díky své odlišnosti nacházejí v těžké životní situaci. Ujasnění vlastní orientace či identity a veřejný coming-out jsou pro LGBT+ teenagery nejtěžšími životními kroky a odhodlat se k nim trvá často celé roky. V takové situaci hodně pomůže možnost se někomu svěřit. Někomu, kdo si to dovede představit, protože sám stejnou situaci už prožil. Někomu, u koho se není třeba bát reakce. A právě to je smyslem poradny Sbarvouven.cz. 

Za 4 roky jsme pomohli víc než 3000 lidem, patnácti z nich jsme dokonce zachránili život. To má smysl! Pojďte do toho s námi – společně dokážeme víc. 

Možná i pro Vás bylo těžké přijmout svou odlišnost. Možná Vaši blízcí nevzali Váš coming-out zrovna nejlépe. Anebo jste měl/a štěstí a všechno bylo v pohodě, ale víte, že to zdaleka není samozřejmost. Možná chcete druhým pomáhat, protože je to pro Vás znakem vyspělé společnosti. Ať už je vaše motivace jakákoliv, přidejte se k nám. Zaslání daru je tou nejjednodušší cestou, jak mladým gayům, lesbám, bi a trans lidem spolu s námi pomáhat. 

Během září se Vaše pomoc opravdu vyplatí – Nadace Vodafone každý dar ihned zdvojnásobí. Když společně vybereme 100 000 Kč, tak získáme celkem 200 000 Kč, které zajistí další rok provozu poradny. 

Děkujeme! 

Proč je poradna tak důležitá
Duševní zdraví LGBT+ lidí je u nás bohužel stále přehlíženo, a to i přesto, že máme k dispozici znepokojivé výsledky zahraničních výzkumů. Vyšší míru depresí či úzkostí, a s tím související vyšší míru sebevražednosti, ukazují naprosto jednoznačně (víc se dočtete třeba na stránkách Queer Geography). Také u zrodu naší poradny stála tragická smrt Filipa, synovce Ester Janečkové. Od svého spuštění jsme v poradně řešili už 15 dalších suicidálních případů a další tři desítky velmi vážných situací. Tisícům mladých pomáháme se sebepřijetím a s ujasněním vlastní sexuality, věnujeme se coming-outu v rodině i homofobní šikaně. 

Představa, že o jeho odlišné sexuální orientaci ví rodina, kamarádi nebo okolí, byla pro Dominika na střední naprosto nereálná. „Ani nevím, proč jsem v sobě měl takový blok. Mám kolem sebe velmi tolerantní lidi – jak v rodině, tak mezi přáteli,“ hodnotí zpětně.
 
Každý den ho trápily negativní myšlenky, rozhodl se tedy vyhledat pomoc. Při brouzdání na internetu narazil na poradnu Sbarvouven.cz. Začal si psát s mentorkou Katkou a jeho psychický stav se postupně zlepšil. Pak se ale odmlčel.
 
Po čase se Katce ozval znovu. „Někdy před dvěma lety, když byla moje situace opravdu zoufalá, jsem se na Tebe obrátil. Musím říct, že mi to docela pomohlo. Proto jsem se rozhodl, že se Ti ozvu – abys věděla, jak to se mnou dopadlo, a taky abych Ti poslal jedno velké díky, které Ti dlužím.“ 

„Měl jsem tehdy takový strach, že jsem se bál napsat své pravé jméno,“ stálo dále v děkovném dopise, který byl plný dobrých zpráv. Dominik se za uplynulé dva roky vyoutoval rodině a přátelům a spokojeně žije v Praze ve společném bytě s přítelem Kubou – představa, která by byla pro sedmnáctiletého Dominika jen těžko uvěřitelná.

Celý příběh si přečtěte na webu poradny. 
Jak poradna funguje a kolik stojí
Poradna funguje jako online chat / intimní diskuze a bezpečné místo mezi tím, kdo hledá odpovědi na otázky spojené s jeho sexuální orientací nebo genderovou identitou, a mentorem/mentorkou s podobnými životními zkušenostmi. Mentoři jsou proškolení dobrovolníci, jejichž rolí je mluvit s klienty, vyslechnout je a ubezpečit, že nejsou špatní a nezaslouží si urážky nebo posměch. Dávají jim na vědomí, že v tom nejsou sami, a pomáhají jim najít jejich vlastní řešení.
 
Profesionální psychologické zázemí poskytují poradně dva supervizoři a jedna supervizorka, kteří mentory a mentorky koučují a v případě potřeby mohou převzít krizové případy. V roce 2018 prošli mentoři certifikovaným kurzem krizové intervence pod vedením Linky bezpečí. Díky tomu se naše služby posouvají blíž k profesionální pomoci a zároveň zachovávají největší přidanou hodnotu – mentory a mentorky z LGBT komunity s vlastním příběhem.
 
Přímý provoz poradny vyjde na 235 000 Kč ročně – tato částka zahrnuje:
  • provoz a správu webu
  • honoráře třem odborným supervizorům
  • koordinaci poradny
  • základní školení novým mentorům. 
Celkový roční rozpočet poradny je 540 000 Kč a jeho součástí je kromě přímého provozu:
  • PR a propagace, online reklama, inzerce
  • 2 jednodenní a 1 víkendové setkání mentorů včetně školení 
  • 2 akce pro young queers
  • režijní a ostatní náklady
Poradna je financována bez dotací, pouze z darů jednotlivců a firem. Staňte se i Vy součástí komunity dárců. Budeme Vás informovat o tom, jak Vaše prostředky pomáhají a také Vás budeme zvát na zajímavé akce pořádané spolkem Prague Pride. 

Máte zájem o bližší informace, potvrzení o daru nebo darovací smlouvu? Chcete se stát partnerem poradny nebo plánujete založit pro poradnu vlastní dárcovskou výzvu? Napište Tereze na tereza@praguepride.com.

Děkujeme Nadaci Vodafone za podporu a zdvojnásobení darů!