POST BELLUM


Senioři Filantropie a dobrovolnictví

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu. Podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Jak žijí naši hrdinové, je na nás.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Podpořte hrdiny a válečné veterány
 
Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a hrdinům, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech, veřejných institucích nebo ulicích měst. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v jednom z krajských měst.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů. V archivu Paměť národa najdete přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Tehdy několika stovkám seniorů pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě centru pomoci, které je v současnosti již certifikovanou sociální službou a pamětníkům poskytuje podporu při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů. Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.cz.

Děkujeme!


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Vždy si kladu otázku, zda bych byl schopen toho co lidé, kteří trpěli za totalitních režimů. Nesmíme na ně zapomínat !!

Miroslav Zálešák

Velice si vážím toho, co pro nás tito lidé udělali, pro naší zemi. Alespoň tímto malým příspěvkem chci podpořit tento "den", abychom nezapomínali!!!!

Halka Freidingerová

Škoda jen, že to u nás není v takovém stylu jako v UK, kde nosí vlčí máky všichni.

David Havlík
50 Kč

Obránci vlasti, děkuji Vám za Vaši službu <3

Radek Aleš

Fandím vaší práci.

Jana Cihlářová
200 Kč

Tohle asi má smysl .... jen škoda že s tím začínáme tak pozdě.

Jirka Stejskal
500 Kč

Úmyslné vymazání paměti na Československé legionáře je trestu hodné. Bolševik do roku 1989 a po multi kulti aby se náhodou v lidech nevytvořila národní hrdost. Je hanbou našeho národa, že zapomínáme na Sovětské vojáky, kteří padli pro naše osvobození. A Američané, kteří bombardovali naše území těsně před koncem války, jsme dnes upřednostňujeme a přitom nám nepomohli. Lidi myslete !!!

Jiří Rubeš

Díky za vaši práci. Snad bude efekt vidět víc a víc v každých dalších sněmovních volbách ve prospěch demokratických systémových kandidátů.

Hynek Charvat
200 Kč

Děláte strašně důležitou práci a děláte ji dobře.

Martin Rosenbaum

Děkuji

Ondrej Havlin
500 Kč