POST BELLUM


Filantropie a dobrovolnictví Senioři

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu při příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu, podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Je na nás, jak žijí naši hrdinové.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech nebo veřejných institucích, od 7. do 11. 11. i přímo v ulicích měst z rukou dobrovolníků s kasičkami. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v Praze a dalších krajských městech.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů, převážně z druhé světové války, díky čemuž najdete  v on-line archivu Paměť národa přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.

Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé z Post Bellum možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Celkem nabídlo pomoc třem tisícům seniorů a asi pěti stovkách z nich pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě Centru pomoci, které pokračuje v činnosti i v současné době s cílem vytvořit stabilní podporu pamětníkům s jejich každodenními starostmi za pomoci kvalifikovaných pracovníků i dobrovolníků. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů.

Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.czDárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Neni to moc ale diky vsem co se zaslouzily o lepsi cas pro nas vsechny

Miroslav Kminek
200 Kč

Již podruhé se mi v naší škole podařilo vytvořit dva týmy žáků devátých tříd, aby natočily (audio i video) rozhovory s pamětníky v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Přidanou hodnotu vidím především v tom, že aktivita baví obě strany. Mladí pečlivě a pozorně naslouchají a seznamují se s redaktorskou prací a pamětníci si vzpomínají, vyprávějí a těší je, že se mladí zajímají o jejich životy. Díky tomuto vznikají úžasné a neopakovatelné zážitky.

Jitka Predigerová
500 Kč

Potvrzení o daru prosím na PRIMADERM s.r.o.
IČ 29295041
Děkuji. MUDR. Lenka Plachá

s.r.o.
2 000 Kč

Děkujeme všem veteránům.

David Lopaur
200 Kč

Děkuji všem kteří nasazovali svůj život ....

Jiří MENTLÍK
1 000 Kč

Poppy Day 2021

Jan Šimek
250 Kč

Je na nás, aby se na příběhy válečných veteránů nezapomnělo. Za sebe a svého 14. letého syna děkujeme, že můžeme pomoci těm, kteří obětovali své životy pro nás všechny❤️

Petra Bičovská

Třída 3.A z Nové Role má ráda veterány. Děkujeme.

Michaela Smyslová
100 Kč

Sleduji vaše pořady a aktivity a fandím jim. Pro pochopení dějinných událostí a souvislostí je vaše aktivita mimořádně důležitá. Věřím, že vám bude věnována patřičná pozornost i ze strany vzdělávacích institucí a veřejných médii.

Zdeněk Knotek
1 000 Kč

Děkujeme

Petra Hajíčková
100 Kč