Armáda spásy


Socially Disadvantaged Groups

Nocleženka (Night voucher)

Nocleženka is a voucher in the value of CZK 100, which enables one homeless person to spend a night in the warmth. However, it includes not only overnight accommodation, but also other assistance and development of our social services.

Donate in :
secured by Darujme.cz
What is Nocleženka?
Nocleženka is a voucher in the value of CZK 100, which enables one homeless person to spend a night in the warmth. However, it includes not only overnight accommodation, but also other assistance and development of our social services.

In connection with Nocleženka, we offer homeless people the following:
- Overnight stay in a Salvation Army hostel
- Soup with bread and a warm beverage
- The possibility to perform personal hygiene
- Health check and examination in our clinic
- Meeting with a social worker, who will help the given person sort out his/her life situation
- Possibility of continuing in the Salvation Army’s system of social services

A homeless person’s journey definitely does not end with one night in a hostel. The main, long-term goal of the entire project is to return people to ordinary life and to get them to a point where they no longer need Nocleženka and are fully self-sufficient.

Nocleženka is a voucher in the value of CZK 100, however if you decide to contribute a larger amount, we will be very grateful and we will use all of the money for the direct care of homeless people – for example financing of renovation and growth of hostels, improvement of the environment in which we provide our services to homeless people, etc.

Therefore, we would like to thank you on behalf of everyone for whom you are making this journey possible.

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Active (0)  |  Finished (2)

No active donor campaigns were found.

Odsoudit někoho,když nevíme, co daný člověk prožil a prožívá, je to nejjednodušší. Bohužel ted nemohu přispět zadnou vyznamnejsi částkou, ale pokud by to melo přispět alespoň na jedno jidlo,část noclehu apod., beru to jako přínos a dekuji,ze existuje nekdo,kdo na tyto lidi myslí...ostatně nikdo nikdy nevíme, kdy můžeme sami takovou pomoc potřebovat...

Markéta Víšková
CZK 300

:)

Karel Uxa
CZK 200

Jsme mala škola v Praze, deti si vloni vydelaly penize prodejem svych vyrobku na vanocnich trzich. Nyni se je rozhodly darovat lidem bez domova. :) snad to pomuze

Pavla Sadilova. - ViaCordata ops IČ:25726471
CZK 1,000

Držte se 😉

Kristina Bottova

Držte se! ♥

Milan Sáblík

Je skvělé,co děláte.

Michaela Kysilkova

Snad to aspoň trochu pomůže.

Filip Cicvárek
CZK 5,000

S radostí přispívám na projekt nocleženka.cz, díky kterému doslova za pár korun můžeme aspoň na chvilku potěšit někoho, kdo přišel o střechu nad hlavou a teplo domova.

Lenka Dolejšová
CZK 300

Velké díky za Vaši skvělou pomoc potřebným! Pomáhejme si!

Bára

Bylo by skvělé vytvořit systém, kde by šlo třeba pro veřejnost vidět volné kapacity ubytoven, abych mohl při kontaktu s někým, kdo nocleh schání přímo poskytnout adresu, kam může jít a nocleženku předplatit. Na konceptu aplikace jsem v minulosti pracoval, ale bohužel nemám kontakty v charitách, které by ji, pokud je vůbec možné takový systém vytvořit, mohly využít :-(

Vašek Kokeš
CZK 300