CZ / EN

Zachraň jídlo, z.s.


Osvěta a poskytování informací Životní prostředí

Zachraň jídlo

Hledáme způsoby, jak neplýtvat jídlem. _________________________________________________________________ Naše iniciativa vznikla v roce 2013 a od té doby jsme uskutečnili řadu happeningů, jezdíme na pole paběrkovat a bojujeme za využití tak zvané křivé zeleniny a ovoce, což je jídlo, které se k zákazníkům nedostane, protože není dostatečně „hezké“.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

A proč to vlastně děláme?


Třetina všeho vyprodukovaného jídla na světe se vyhodí nebo znehodnotí. V Evropě připadá na jednoho člověka 173 kg vyhozeného jídla za rok.

Plýtváním jídlem přicházíme o energii vloženou do jeho vypěstování, o vodu, o zbytečně použitá hnojivá a lidskou práci. Skleníkové plyny pocházející z jídla, které se nesní, tvoří 8 % celosvětových emisí skleníkových plynů.

Od roku 2013 budujeme komunitu záchranářů, tedy nadšených podporovatelů a dobrovolníků, se kterými společně hledáme řešení, jak množství potravinového odpadu snížit. Zároveň usilujeme o změnu povědomí spotřebitelů a propojujeme jednotlivé aktéry potravinového řetězce, kterých se problematika plýtvání potravinami dotýká nejvíc. 

Naši vizí je společnost, která nakládá s jídlem odpovědně.

Chcete se boji proti plýtvaní věnovat naplno?

Díky Vaší pravidelné podpoře budeme moci hledat řešení, jak neplýtvat.

Věříme, že i vy patříte mezi lidi, kteří si jídla váži a proto se rádi stanete záchranářem!


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Moje dcera se zapojuje do všech aktivit, které pomáhají chránit naší planetu, třídíme, nakupujeme bezobalově, snižujeme uhlíkovou stopu a tak mě přesvědčila, abych přispěl na další dobrou věc:-)
Děkujeme

Václav Kůs
100 Kč

Eva Zákoucká

Díky za Vaši práci!!!

Kateřina Petit
200 Kč

Držím palce ve Vaší snaze.

Veronika Hadrabová
200 Kč

Doufám, že společně dáme jídlu druhou šanci

Kristýna Dvořáková

Dobrý den, chtěl bych poděkovat za to co děláte a podpořit vás malou částkou. Co děláte dává smysl a i díky osobní zkušenosti v jednom z obchodních řetězců, jsem si uvědomil, jak nevědomě je nakládáno s jídlem, zbytky a jak nevědomě ho i nakupujeme. Proto věřím, v to co děláte a vím, že to má smysl.
Více si v této době nemůžu dovolit, ale určitě to není můj poslední příspěvěk. Držím Vám palce.

JK

Jay Key
400 Kč

Zdravím z Potravinové banky, snad budete mít své přívržence a dárce brzy více i tady v Brně! :-)

Michal Nýdr

Klidné dny i svátky přeji všem lidem dobré vůle, kéž by se životy potřebných změnili k lepšímu, aby měli svůj teplý domov a mohli usínat beze strachu, kéž by našli sílu a naši podporu vedoucí k byť obyčejným, ale za to samostatným dnům vlastní budoucnosti-kéž lidé zranění na duši dojdou klidu a všichni zoufalí najdou naději a hlavně všem přeji, ať nejsou postiženi samotou=zkusme si uvědomit v jak mnohdy nelidských podmínkách tyto bytosti přežívají...to zřejmě nikdo z nás plně nedokáže. Vždycky budou bohatí chtít více než potřebují a současně ti hladovějící o to více budou trpět-zkusme se na strádající podívat soucitným pohledem a ne s odporem, třeba až kolem půjdeme znovu uvidíme i jejich oči a v nich touhu žít jako lidská bytost--co když mnozí z nich čekají právě na ten moment, který jim dá naději a sílu, třeba nám bude dopřáno nahlédnout do ,,jejich světa,, bychom našli to málo, co zbylo v srdcích takto zavržených==nikdo z nás nemá právo se chovat nadřazeně, neboť nikdo z nás neví, jaká budoucnost čeká nás ostatní. A proto-pokusme se šmahem neodsoudit všechny lidské bytosti a všimněme si těch, kteří jakoukoli pomoc potřebují a uvítají, někdy postačí opravdu jen maličkost a LIDSKÉ SLOVO! OŠ.

OLGA ŠTĚPÁNKOVÁ

Obdivuji váš nápad a odhodlání dotáhnout vše do úspěšného konce:-).

Jana Bajerová
100 Kč

držím palce a fandím celému kolektivu, jsem ráda, že už někdo přemýšlí, zdravím Dagmar

Dagmar Šantrůčková
200 Kč