Zachraň jídlo, z.s.


Životní prostředí Sociálně znevýhodněné skupiny

Zachraň jídlo

Přispějte k boji proti plýtvání jídlem a podpořte naši práci! _________________________________________________________________ Víte, že třetina veškerého vyprodukovaného jídla na světě skončí na skládkách nebo je znehodnocena? Je to překvapivé číslo, které vyžaduje okamžitou akci. Od roku 2013 pracujeme na snižování tohoto zbytečného plýtvání, připojte se k naší snaze i vy!

vybíráme od 30.4.2015

přispělo

545 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Naše organizace má za sebou již řadu úspěchů:


  • Měníme systém:
Díky lidem, kteří nás podporují, umíme vytvořit takový tlak, že měníme k lepšímu české zákony a vyhlášky ohledně plýtvání. Nyní již např. najdete křivou zeleninu a ovoce v obchodech (dříve se zaorávala či vyhazovala) a firemní kantýny lépe hospodaří s neprodaným jídlem.

  • Je nás mnoho a bude víc, učíme jak na to:
Věříme, že změna začíná od podlahy. Proto jsme se zaměřili na vzdělávání a osvětu veřejnosti. Uspořádali jsme desítky workshopů, přednášek a školení, které osvětlují problém plýtvání jídlem a nabízejí praktické tipy, jak ho minimalizovat. Vydali jsme vlastní kuchařku a tvoříme Záchranářské recepty. Navíc jsme spolupracovali s desítkami firem, které jsme motivovali a vzdělávali ve snaze minimalizovat potravinový odpad ve svém provozu.

  • Zachránění tun potravin vlastníma rukama:
Náš tým nadšených dobrovolníků a záchranářů je aktivní na různých frontách. Pravidelně jsme navštěvovali pole, kde jsme se zabývali sběrem "křivé zeleniny a ovoce", které by jinak skončilo jako odpad. Nyní se zaměřujeme na projekt Zachraň oběd, který propojuje firemní jídelny s charitami. Staráme se o to, aby zbylé porce jídla místo do koše skončily u lidí, kteří to potřebují a šíříme tento skvělý projekt kde se dá, ideálně do všech koutů česka!

Proč nám na tom záleží? 

Protože plýtvání jídlem je zdrojem ztracené energie, ztracené vody a nadměrného používání hnojiv a lidské práce. Navíc skleníkové plyny produkované znehodnoceným jídlem představují 8 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Jejich rostoucí množství způsobuje růst průměrné teploty, a to i moří a oceánů. To ovlivňuje ve stále větší míře veškerý život na Zemi. Tento problém se snažíme aktivně řešit

Jen díky pravidelným dárcům můžeme naši činnost každým dnem rozšiřovat a v projektu Obědovka zachraňovat obědy v nových a nových městech, třeba i ve vašem sousedství!

150 Kč = 10 zachráněných a darovaných teplých jídel (projekt Zachraň oběd)
300 Kč = teplé jídlo na týden pro člověka bez domova (projekt Zachraň oběd) 
500 Kč = příprava nového Záchranářského receptu na náš web
2 700 Kč = 100 zachráněných a darovaných teplých jídel (projekt Zachraň oběd)
9 000 Kč = pravidelné aktualizace a optimalizace mobilní aplikace Zachraň oběd
35 000 Kč = externí právní služby na 1 rok, které nám umožňují realizovat systémové změny
50 000 Kč = zapojení 2 nových jídelen do projektu Zachraň oběd

🍉 Záchranář jídla může být každý! Váš zájem a pravidelná podpora nám umožní hledat a prosazovat inovativní řešení, jak efektivně využívat potraviny a snížit plýtvání.

Na našich webových stránkách www.zachranjidlo.cz/historie se dozvíte více o naší historii a o tom, jak jsme spojili jednotlivé aktéry potravinového řetězce, kteří jsou nejvíce dotčeni tímto problémem.

Společně můžeme udělat rozdíl a zajistit, aby jídlo bylo využíváno naplno. Přidejte se k záchranářům jídla hned teď.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Jste skvělý, co děláte :) pokračujte v tom ✨

Kristýna Havlová
222 Kč

Díky, že tohle děláte! <3

Veronika Dostálová
300 Kč

Děkuji Vám za tuto úžasnou iniciativu a za Vaši práci! Toto má opravdu smysl a proto si ráda nastavím pravidelné příspěvky. :-)

Petra Tichovská

Máte správný a udržitelný pohled na jídlo, rád podpořím. Za jídlem spousta práce a vaše úsilí vede jistě ke změně k lepšímu.

Martin Kužniar
300 Kč

Zadal jsem trvalou platbu na rok, 250 czk měsíčně. Těší mě, že se straráte o to, aby se neplýtvalo a pomoc lidem v nouzi.

Tomas Antl
300 Kč

Dekuji za dobrou iniciativu a preji dalsi uspechy!

Nikola Pulkova
222 Kč

Posilam prispevek pro potrebne v teto tezke dobe

Dárce

Vážení, posílala jsem dva recepty na zpracování zahradních přebytků- na přesnídávku a jablečný ocet Došly ty recepty?

Lenka Svobodová
300 Kč

Drzim palce

František Svoboda
2 000 Kč

Díky, že se staráte o to, abychom v Česku neplýtvali jídlem. ♥

Klára Mácová
100 Kč