Asociace debatních klubů, z.s.


Education and Research Sport and Leisure Time

Send the national debating team to the World Championships!

The World Schools Debating Championships is where the best students from all over the world meet to compare their strength in argumentation and rhetoric. Help the Czech national team cover the cost of registration fees and travel to Vietnam and enable them to repeat the successes of the past two years and reach the playoffs again!

we started on 2023-05-28
€1,397
raised 35 % out of  €4,038

supported by

29 people
This campaign is already closed. Thank you!


Debating is a competition between two teams of three people who argue according to a set of rules about contemporary controversial issues. The winner is chosen on the strength of the presented arguments, the strategy of the teams and speakers, as well as the style of their speeches. Debating teaches critical thinking, working with sources and information and improves speaking skills.
 
The World Schools Debating Championship is the most prestigious event of its kind, where the best high school students from more than 60 countries compete. The Czech national team has participated regularly since 1995. In the last two years, we have advanced to the elimination rounds and this year, we would like to repeat this success once again.
 
The members of team Czech Republic 2023 are:
  • Adam Černička, 19 years old, Prague
  • Barbora Votlučková, 18 years old, Babice
  • Charlotte Comstock, 17 years old, Prague
  • Jan Hlaváček, 19 years old, Ostrava
  • Nicolas Ivanov, 18 years old, Prague
The 2023 World Schools Debating Championships will be held in July in Vietnam. The entry fee for the two-week event and travel costs are around CZK 50,000 per person. Support the Czech national team so that they can participate this year!
 
The debate competitions in the Czech Republic are organised by the non-profit organisation Czech Debating Association. The preparation of the national team relies entirely on volunteers, who donate their time and energy to help the students. Thank you for your support.

You can follow the news about the team on its Instagram.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Vážení příznivci debatování,
velmi vám děkujeme za příspěvky národnímu týmu na pokrytí nákladů spojených s Mistrovstvím světa v debatování (WSDC), které se letos koná ve Vietnamu a účastní se ho 65 týmů z celého světa. Díky vaší laskavé podpoře můžeme znovu usilovat o postup do vyřazovacích kol, což se nám v předchozích dvou letech podařilo. Vaše příspěvky jsme rozdělili mezi dva členy týmu a dva členy našeho doprovodu, kteří jedou na mistrovství v pozici trenérů a rozhodčích. Zbývající náklady uhradíme z příspěvku nadace The Kellner Family Foundation a z vlastních zdrojů.

Dnes odlétáme z Prahy do Ho Či Minova města, kde budou probíhat poslední přípravy argumentů na WSDC. Následně přeletíme do Hanoje, kde nás před zahájením turnaje ještě čekají cvičné debaty proti týmům USA, Izraele a dalším. Mistrovství bude slavnostně zahájeno ve středu 19. července. Pak nás čeká v dalších pěti dnech postupně osm debat v základních kolech. Polovina debat bude na ohlášené teze, na které jsme se velmi pečlivě připravili. Budeme debatovat např. o přerozdělování hlasovacích práv států ve Světové bance nebo o uznání separatistického státu Somaliland ve východní Africe. Druhá polovina debat bude na nepřipravené teze, jejichž znění se dozvíme hodinu před debatou a při přípravě nesmíme používat internet. Pokud většinu debat v základních kolech vyhrajeme, jako tomu bylo loni a předloni, postoupíme do vyřazovacích kol mezi dvacet nejlepších týmů. Ve finále se pak proti sobě střetnou dva nejlepší týmy z celého světa.

Ještě jednou velmi děkujeme za vaši podporu, vynasnažíme se vás nezklamat!

Naši cestu můžete sledovat na našem týmovém Instagramu.

Create project

Bonne chance!

Šimon Podhajský
CZK 3,000