Diakonie ČCE Středisko humanitární a rozvojové spolupráce


Zemětřesení Humanitární pomoc

Pomoc lidem zasaženým zemětřesením v Sýrii

V pondělí 6. února brzo ráno zasáhlo jihovýchodní Turecko a Sýrii katastrofální zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály. O život přišly tisíce lidí, zraněných jsou další tisíce. Humanitární a rozvojové středisko Diakonie ČCE proto vyhlásilo sbírku na pomoc zasaženým lidem zemětřesením na severu Sýrie.

Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
27. 3. 2023
Na pomoc po ničivém zemětřesení, které zasáhlo na začátku února jih Turecka a severozápad Sýrie, jsme i díky vaší štědrosti vybrali přes 2.160.000 korun. Děkujeme!

14.2.2023
S velkou vděčností můžeme oznámit, že prozatimní výtěžek sbírky (včetně příspěvků mimo projekt Darujme) na pomoc lidem v oblastech postižených zemětřesením v Sýrii překročil k dnešnímu dni 1 mil. Kč.


Moc si vážíme toho, že vám osud lidí v nouzi není lhostejný. Situace v severozápadní Sýrii je však i nadále kritická. Místní úřady varují, že bez domova zůstává minimálně 11 tisíc rodin. 

Díky práci našeho lokálního partnera v místě katastrofy, míří k potřebným matrace a další materiál pro přečkání chladných nocí ve stanech a provizorním přístřeší. Jen v prvních dnech se potřebným rozdalo: 

  • 3340 zimních bund 
  • 1512 kusů dalšího oblečení 
  • 3196 setů pletených čepic, rukavic a šály 
  • 2365 pletených svetrů 
Nyní je třeba poskytnout těm, kteří přišli o své domovy, alespoň stany, matrace, přikrývky a potraviny. Prioritou našich partnerů v oblasti je právě vybudování přístřeší. 
-----------------------------------------------------------------------
10.2.2022
Úsilí humanitárních organizací v Sýrii komplikují špatné povětrnostní podmínky i nedostatek těžké techniky k odstraňování trosek. Náš lokální partner v severozápadní Sýrii navzdory tomu během posledních dvou dnů dokázal lidem v oblasti postižené zemětřesením poskytnout alespoň nějakou ochranu před zimou. Už tak kritickou situaci zhoršuje fakt, že byly zastaveny plynovody kvůli hrozícím výbuchům. 

Humanitární pracovníci proto varují, že místním dál chybí přístřeší, jídlo a další základní potřeby. Bezdomovectví je v Sýrii spojeno také s bezpečnostními riziky, mimo jiné i s nevybuchlou municí. 

Prioritou jsou nyní matrace, přikrývky, stany a potravinové konzervy. S jejich distribucí můžete nepřímo pomoci i vy přispěním do sbírky


-----------------------------------------------------------
7.2.2022
Čas na záchranu stovek rodin, které jsou po ničivém zemětřesení stále uvězněny pod troskami zřícených budov po zemětřesení v Sýrii, se krátí.

Podle poslední bilance zemřelo jen v Sýrii několik tisíc lidí. Od pondělního zemětřesení jak v Sýrii, tak i v Turecku přesáhl počet obětí nad čtyři desítky tisíc.

Co děláme?

  • Vyhlásili jsme veřejnou sbírku.
  • Spojili jsme se s naší partnerskou organizací v Sýrii, abychom jim nabídli finanční pomoc. Ta bude směřovat k pokrytí nákladů na potravinovou a materiální pomoc postiženým.
Děkujeme, že pomáháte s námi!
 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Myslím na obyvatele v Sýrii a Turecku, kteří byli zasažení zemětřesením.

Hana Cardová