Skautská nadace Jaroslava Foglara


Regionální a komunitní rozvoj Děti, mládež, rodina

100 let skautingu v Hodoníně

V letošním roce skauti v Hodoníně slaví sto let od založení prvního skautského oddílu.

vybíráme od 18.5.2022

100 skautingu v Hodoníně

Podporuji oslavy a nové klubovny hodonínského skautingu částkou:
28 574 Kč
vybráno 29 % z 100 000 Kč

zbývá

131 dní

přispělo

27 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Během 100 let toho skauti zažili opravdu mnoho. Jako výraz hrdosti a díků všem, kdo toho byli součástí plánuje parta dobrovolníků ze střediska Přátelství Hodonín řadu akcí ať už pro skauty, skautky a jejich přátele tak i pro veřejnost.

Velkou akcí bude výstava, která nás bude provázet podzimem, jejíž součástí bude řada doprovodných akcí pro děti i dospělé. Věříme, že si vybere každý.


V rámci oslav také natáčíme vzpomínkové podcasty, můžete si zavzpomínat s námi, třeba mezi hosty najdete svého známého, kamaráda. 

Víc informací nejen k oslavám najdete na našem Facebooku nebo na webových stránkách našeho střediska.

Budeme rádi, když nás podpoříte. Finance, které získáme, použijeme na realizaci jednotlivých projektů v rámci oslav a také na pozdější vybavení kluboven, které nám vloni odneslo tornádo. Tohle zbylo z lesoparku, kde stály naše klubovny.
Bylo by pěkné, kdyby počet vybraných tisíců byl minimálně shodný se slaveným výročím. Uvidíme, každopádně za každou podporu moc děkujeme.

Junák – český skaut, středisko Přátelství Hodonín, z. s.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

PO STOPÁCH SKAUTINGU
.. TRASA PLNÁ HISTORIE ..
 
Zveme Vás na speciální hru po městě Hodonín! Nejen pro děti, ale také pro všechny věkové kategorie a po celý červen.
Vydejte se s námi po stopách skautingu, prozkoumejte zákoutí Hodonína a zkuste odpovědět na otázky – stačí si vyzvednout mapku a průvodce hrou v Infocentru na Národní třídě,
v recepci Lázní Hodonín, nebo si ho jednoduše vytiskněte z našich stránek: https://hodonin.skauting.cz/skautska-hra-pro-verejnost/
Příjemnou zábavu! 
 
Podpořit oslavy 100 let skautingu a vybavení budoucích kluboven můžete tady: https://www.darujme.cz/projekt/1206364
Za veškeré dary moc děkujeme.
 
Stále se můžete také přidat k darování krve: https://hodonin.skauting.cz/100-za-100/
Děkujeme za podporu.
 
 
 


V hodonínském kulturním domě se sešli skauti všech generací. Ocenili zasloužilé členy i koordinátory pomoci po tornádu
 
Přes 100 skautů i lidí z řad široké veřejnosti se potkalo v sobotu 21. května v Domě kultury v Hodoníně na Skautském společenském večeru. Ten se konal při příležitosti oslav 100. výročí od založení skautingu v tomto městě. Byli přítomni (nejen) skauti všech generací - ti, kteří skautovali na konci 60. let, později pod hlavičkou pionýrských oddílů v letech sedmdesátých, ti, kteří pomáhali skauting v Hodoníně obnovovat po sametové revoluci, skauti současní a dokonce i budoucí - nejmladšímu účastníkovi byly dva roky. Nechyběli ani další členové organizace z okresu. 
 
Příchozí přivítal hlavní organizátor oslav Karel Ryba a předseda skautského okresu Jiří Stokláska - Hrach a také starosta města Hodonín, Libor Střecha, který vyzdvihl hodnoty skautingu a popřál skautům v Hodoníně mnoho dobrého i do dalších let.
 
Nepřehlédnutelnou skupinou byly skautky z oddílu Veselých Srdcí, které skautovaly v době obnovení skautingu na konci šedesátých let a dále i po jeho opětovném zákazu komunisty v roce 1970. V podobné sestavě se setkaly po více jak 20 letech a vzpomínaly, jak skautské oddíly pokračovaly pod hlavičkou pionýra stále ve skautském duchu a jaké pro ně tyto roky byly. 
 
Hlavním bodem večera nebyla tombola, jak je tomu zvykem na jiných večerech, i když ta také nechyběla. Opravdovým vrcholem bylo předávání ocenění skautům, kteří se významnou měrou zasloužili o rozvoj skautingu v Hodoníně a koordinátorům pomoci po tornádu v minulém roce.
 
Vůbec prvními nositeli skautských okresních vyznamenání za zásluhy o skautské hnutí a službu skautským myšlenkám a ideálům se stala Kateřina Hegrová, dlouholetá vedoucí skautského oddílu Slunovrat, dále Eva Kratochvílová, Michal Zdražil a Daniel Čada, kteří získali čestný odznak Stříbrného Vavřince. Medaile Zlatého Gombíku byla udělena nejstarší hodonínské skautce Vandě Chytilové, Stanislavě Lingové a Petru Havlátovi. Některé z oceněných už vyzpovídala Kateřina Hegrová do skautského podcastu k letošnímu výročí.
 
Dále byly slavnostně předány medaile udělené Výkonnou radou Junáka - českého skauta za výjimečnou pomoc a podporu skautské pomoci při odstraňování následků živelní katastrofy. Vedení Junáka tímto ocenila lidi z dobrovolnického koordinačního týmu, který v minulém roce po ničivém tornádu neuvěřitelně rychle začali koordinovat obrovskou vlnu materiální i lidské pomoci, která přicházela. Oceňen medailí skautské vděčnosti byl ředitel DK Hodonín, Adam Procházka a skautskou medailí díků  Lucie Lněníčková a Matěj Zicháček. “Ta medaile není jenom o mně a o Lucce, ale je o vás všech, co jste tady nechali svoji kůži a co jste se tady podíleli, obětovali jste svůj spánek, pohodlí a pomáhali těm, co to potřebovali. Tohle je i vaše díky” vyzdvihl ve svém poděkování Matěj Zicháček další stovky dobrovolníků, kteří se do pomoci zapojili.
 
K vydařenému večeru významně přispěli také skvělá hudební uskupení. Postupně zahrála kapela Madam v triku, následně Přátelé z Oázy, se kterými si mnoho z přítomných zazpívalo staré trampské písně, a nakonec to rozjel písničkář David Dorda, který zakončil večer současnou i vlastní tvorbou. 
 
Mezi další akce oslav 100 let skautingu v Hodoníně patří červnová hra pro veřejnost Po stopách skautingu, podzimní výstava “Buď připraven!” v Masarykově muzeu na zámečku, odpoledne pro celou rodinu “Zažij skauting!”, beseda s pamětníky nebo také závěrečné oslavy “Skauting v obrazech”.
 
Akce byla pořádána ve spolupráci s DK Hodonín a pod záštitou starosty města.
Více informací k  akcím oslav 100 let skautingu najdete na hodonin.skauting.cz. Podpořte oslavy a nové klubovny na https://www.darujme.cz/projekt/1206364.

Založení projektu

Ať se daří!

Víťa+Honza+Tonda

Krásné výročí, a ať jsou klubovny co nejdříve hotové. Vřav

Marek Hřivna
2 222 Kč

Když můžu pomůžu.
„Nikdy bys neměl brát více, než dáváš.“ — Elton John
Zdroj: https://citaty.net/temata/dar/

Hrach

At nové klubovny dobře slouží

Tadeas Kos
2 000 Kč