CZ / EN

POST BELLUM


Human Rights Help for Ukraine

Help for Ukraine with Memory of Nations

Ukraine is under the threat of an unprecedented invasion by the armies of the Russian Federation. It is with great emotion that we have been watching our friends defend their homeland. That is why we are launching this fundraiser in which you can participate. The donations have allowed us to buy equipment that saves lifes and increases safety of Ukraine's defenders. Especially medical material, protective vests, helmets, gloves, sleeping bags, tents, two-way radios, batteries, drones, termovisions and food. Thanks to our Ukrainian partners, we know, which resources, where and in what ammount are lacked. The equipment, we buy, usually helps in the field the next day. We also use the funds to improve medical care for children and people affected by the Russian army invasion.

we started on 2022-02-22
€13,572,865

supported by

26065 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
Ukraine is facing an unprecedented invasion by the armies of the Russian Federation. The country has the right to territorial integrity and to freely decide about its own future! It is with great emotion that we have been watching our friends defend their homeland. We see their commitment, their longing for freedom and defiance of Russian aggression. We are doing everything in our power to get help to Ukraine as fast as possible. We have been collaborating on the logistics and distribution with our Ukrainian partners, who know exactly where the equipment is needed the most. Unfortunately it is not in our power to provide material to individuals or groups.

We don’t need to passively watch as injustice is perpetrated on a society which has become the target of its neighbour’s aggression merely for deciding it shares our values of freedom and democracy. Please donate. Thousands of vests and helmets from us have been protecting actual people in Ukraine. Many tons of medical material save lifes. Ukrainian heroes need much more to succeed in protection of their country.

You can also support the fundraiser directly to the bank account: 123-6318620207/0100 (for donations from abroad: IBAN: CZ 7601000001236318620207, BIC / SWIFT code: KOMBCZPPXXX).

Contact: dary@pametnaroda.cz

The non-profit organisation Post Bellum, the manager of the Memory of Nations project, founded a branch in Lviv at the end of 2019. Our colleagues in Ukraine have recorded tens of stories mainly from times of Stalinist represions, disidents and political prisoners. Shortly before the emerge of the conflict, our colleagues asked us for help for the Come Back Alive foundation, which helps to provide the defenders of Ukrainian borders with defensive means. Czech Memory of Nations decided to take action and ask its supporters and to deliver raised money to the Ukrainian foundation. During the first two days of invasion, the members of the foundation had to evacuate themselves and sent an urgent message that they were not able to buy and distribute so much needed vests, helmets, optics and other material. They asked the Czech organisation Post Bellum to proceed themselves. An offer that was impossible to refuse. Thanks to your support, we have delivered thousands of bulletproof vests and helmets and tons of medical material to the defenders of Ukraine.

Thank you for your support!


Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Active (0)  |  Finished (5)

No active donor campaigns were found.

Začíná klíčová fáze bitvy o Donbas, kdy několik následujících týdnů rozhodne o osudu Ukrajiny. Díky vaší podpoře pomáháme obráncům už od začátku války a zatím jsme poslali vybavení za více než 200 milionů. Snad jim v tento krizový moment pomůže 
Díky, že jste v tom s námi.

"Moc děkuji. Dnes jsme obdrželi dlouho očekávané krabice. V nich tři kompresory pro anesteziologické a dýchací přístroje a tři elektrické odsávačky. Přejeme mír!" Vzkazuje dárcům do České republiky ředitelka dětské nemocnice v Sumy.

„Takové listy papíru a kresby nacházíme v neprůstřelných vestách, které přicházejí z České republiky… dojalo nás to až k slzám.“ Člen jedné ze speciálních jednotek děkuje za vzkazy a obrázky, které pro ně namalovali čeští školáci a ukrajinské děti žijící v Česku.
Vzkazy posíláme ukrajinským obráncům s dodávkami vest a dalšího materiálu.

Sbírku na pomoc Ukrajině jsme spustili přesně před měsícem. Díky dárcům se podařilo vybrat přes 180 milionů korun. Zajistili jsme nesmrtící vojenský a zdravotnický materiál určený obranným složkám a nemocnicím v hodnotě 130 milionů. Nadále několikrát týdně vozíme tyto prostředky na Ukrajinu. Ukrajinská ambasáda nás denně informuje o tom, co je aktuálně nejvíc potřeba. Kromě neprůstřelných vest, přileb, vysílaček nebo dronů teď přicházejí žádosti o termovize, které pomáhají hasičům hledat přeživší v troskách budov a taky o protézy, kterých bude vzhledem k vážným zraněním vojáků i civilistů potřeba stále víc. Zdroje se vyčerpávají, ale válka trvá. Prosíme, podporujte i nadále naši sbírku. 


Reportéři Seznam Zprávy  sledovali cestu pomoci z naší sbírky pro Ukrajinu. Ze skladu v západní Ukrajině se dodávka vydala do Kyjeva.

Divadlo Pamětí národa ve spolupráci s Divadlem Bez zábradlí organizuje tvůrčí dílny pro ukrajinské děti ve věku od 10 do 18 let. Dílny nabídnou program, kde si děti budou moci aktivně odpočinout, hravým způsobem se seznámit s českou kulturou a zorientovat se v novém prostředí.  Dílny se budou konat 1 x týdně v pražském Divadle Bez zábradlí. Více informací najdete na: 
https://divadlo.pametnaroda.cz/2022/03/tvurci-dilny-pro-deti-uprchliku-z-ukrajiny/

Vyzýváme české firmy – pokud můžete bezplatně poskytnout materiál pro obránce Ukrajiny, prosíme ozvěte se nám. Akutně poptáváme velké množství: 
VOJENSKÝCH BOT, POTRAVINOVÝCH BALÍČKŮ a ZDRAVOTNICKÉHO MATERIÁLU.
pište na: ukrajina@pametnaroda.cz
volejte:  +420 602 493 452
Děkujeme za sdílení výzvy.

Jsme moc rádi, že díky úzké spolupráci s Velvyslanectví Ukrajiny v Praze dostáváme denně informace o tom, co aktuálně potřebují obránci na ukrajinské frontě. Můžeme tak nakupovat a odesílat materiál, který opravdu pomáhá. Pan velvyslanec Jevhen Perebyjnis a jeho manželka Olga se byli v pátek podívat v našem skladu, kde kompletujeme s pomocí dobrovolníků neprůstřelné vesty. Ve spěchu při přebírání zdravotního materiálu natočil primář nemocnice v Charkově poděkování českým dárcům. Právě díky vaší podpoře můžeme posílat materiál do ukrajinských nemocnic. Na potřebná místa se tak dostávají obinadla, lehátka, škrtidla, chirurgické oblečení, EKG přístroje, plicní ventilátory, lékárničky pro první pomoc a další zdravotnické vybavení.„Musíme to vydržet v zájmu všech Evropanů,“ vzkazuje nám velitel jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny a připojuje velké poděkování do České republiky. Jeho jednotka dostala neprůstřelné vesty právě díky dárcům, kteří přispěli na naši sbírku. Držíme jim pevně palce, modlíme se za ně a ještě dnes posíláme další vesty a ochranný materiál. Děkujeme, že i nadále podporujete sbírku http://ukrajina.pametnaroda.cz/.

Díky sbírce podporujeme i nemocnice. Jednání přitom často probíhají za dramatických podmínek. Ředitelka nemocnice z města Sumy ležící 40 km od ruské hranice nemohla podepsat darovací smlouvu, protože dva dny pracovala z krytu. Pomoc jsme poslali i do ostřelovaného Mariupolu. Zdravotní materiál a výživa pro miminka scházely i na západě v porodnici města Ivano-Frankivsk, odkud nám s poděkováním českým dárcům přišla i tato fotografie.První tisíce neprůstřelných vest už jsou v rukách ukrajinských obránců. Z Kyjevské oblasti nám včera poslali fotografie. Všem dárcům vyřizují velké díky a my se připojujeme: Děkujeme, že s námi ve sbírce zachraňujete životy.


Jak reagovat na současné dění na Ukrajině ve školách? 
Situace se stává náročnou i ve třídách. S žáky je potřeba mluvit, ošetřovat jejich strach, řešit konflikty nebo šikanu v souvislosti s rusky mluvícími dětmi. Celá řada organizací zareagovala neuvěřitelně rychle a připravila materiály do škol. Na popud učitelů jsme společně s organizací Díky, že můžem připravili web http://www.ukrajinanaskolach.cz/
Materiály lze třídit podle tématu i podle formy. Web stále aktualizujeme a ladíme, ale doufáme, že již nyní vám usnadní orientaci v materiálech, které se k současné situaci objevily. 

Skoro dva tisíce neprůstřelných vest, vybavení pro polní nemocnice za 17 milionů, několik set přileb, vysílaček, párů bot, spacáků, desítky dronů a další obranné vybavení. To vše jsme v týdnu odvezli na Ukrajinu. Místo peněz rovnou sháníme vybavení, které zachraňuje životy. Zásilky se na ukrajinskou frontu dostávají v řádu hodin, nejpozději do druhého dne. Teď hlavně chceme, aby Ukrajinci ubránili svou svobodu, později se zapojíme i do humanitární pomoci.

Dobrovolníci na pomoc do našich skladů se mohou hlásit v TOMTO FORMULÁŘIDnes jsme ve sbírce na pomoc Ukrajině překročili hranici 100 milionů korun. Díky obrovské solidaritě dárců tak můžeme každý den nakupovat a odvážet na frontu vybavení pro polní nemocnice a ochranný materiál pro obránce, především neprůstřelné vesty a helmy. Jen tento týden jsme tak vyslali transporty v hodnotě desítek milionů korun.


Na trhu docházejí neprůstřelné vesty, které jsou na Ukrajině tak potřeba. Skládáme je tedy z ocelových plátů a takzvaných nosičů. Dnes večer jich stovky odvážíme na frontu a zítra kompletujeme další. K tomu připojujeme zdravotní materiál za více než 10 milionů korun.  
Materiál můžeme nakupovat jen díky desetitisícům jednotlivců a firem, kteří přispívají.To, co teď Ukrajinci potřebují především, je (vedle zbraní a munice) ochranný a zdravotnický materiál (helmy, neprůstřelné vesty, obvazy...). Právě nákup a distribuci tohoto materiálu financujeme z naší sbírky. Zásoby materiálu se tenčí každým dnem.

Situace na Ukrajině je kritická, prosíme proto o finanční pomoc. Máme nakontaktované dodavatele i zajištěnou logistiku přímo do míst potřeby.

Ohromně si vážíme desítek milionů, které firmy i občané posílají. Jak velká humanitární pomoc bude nakonec třeba, ale závisí na tom, jak dobře se Ukrajinci dokáží bránit právě teď.

Ukrajinští partneři nám dali jasně najevo, že čas na dodávky ochranného vybavení pro brance potřebují nejlépe okamžitě. Kvůli všeobecné mobilizaci ho potřebují obrovské množství. Další finanční pomoc je rozhodně zapotřebí. Pošlete dál. Rozhoduje každá hodina...

Od začátku okupace Ukrajiny se naše dny odehrávají podle velmi podobného scénáře: Ráno začínáme schůzkou, projdeme, co je nového, co je aktuálně potřeba. Poté se pouštíme do telefonování, objednávání materiálu. Kontaktujeme e-shopy, jednáme s českými i zahraničními výrobci a řešíme proplácení. Jsou to tisíce telefonů, e-mailů, bankovních transakcí a dalších zpráv pro dárce i ty, kteří hledají pomoc. Během dne se sváží vybavení, nakládáme jej. Skoro každý den odjíždí materiál k hranicím Ukrajiny. A druhý den začínáme znovu. 
Z vybraných peněz se tak daří bezprostředně zajišťovat pomoc. Snad to některému z branců a vojáků na Ukrajině v krizový moment pomůže. Moc děkujeme všem, kteří v tom jedou s námi.

Každou minutou přibývají ve sbírce dary, díky čemuž můžeme obratem pořizovat vybavení pro obránce. Co je právě třeba. A skoro denně odesíláme materiál na Ukrajinu. S penězi nám od vás přicházejí často i vzkazy, které jsme o víkendu přeložili a poslali našim ukrajinským přátelům. Jsou dojatí a děkují. Děkujeme i my! 

Každý, kdo by mohl poskytnout neprůstřelnou vestu kategorie od čtyři výš, moc prosíme, dejte vědět na: ukrajina@postbellum.cz.  Bereme i nosiče plátů. Dokážeme dostat na Ukrajinu k armádě.

Na Ukrajinu posíláme vybavení pro obránce. Díky všem, kteří pomáhají!Ukrajina zoufale potřebuje vojenské obranné prostředky – drony, zařízení pro noční vidění, neprůstřelné vesty, vysílačky, helmy a další a další, a samozřejmě zdravotnické vybavení – seznam "co je třeba" je dlouhatánský. Firmy, co toto vyrábějí, souhlasily, že nám vše prodají za výrobní ceny. Jsme schopni získat i zmiňované vojenské prostředky. Děkujeme všem, co se na tom podílí, jste frajeři!
Situace je od včerejška pro Post Bellum - Paměť národa jiná v tom, že tento materiál sháníme my tady u nás, a víme, jak ho dopravit na Ukrajinu. 

Velmi děkujeme. Omlouváme se, že nemůžeme být detailnější a konkrétnější, ale je to z důvodu bezpečnosti. Jsme v kontaktu s diplomaty, naším ministerstvem obrany i Ukrajiny, přes naše přátele na Ukrajině i s veliteli ukrajinských obranných jednotek, kteří hlásí aktuální potřeby. 

Děkujeme za podporu Ukrajiny! Je jí teď opravdu třeba.
Sláva Ukrajině! 

Z ukrajinské neziskové organizace Come Back Alive přišel právě teď děkovný vzkaz: "We just bought quadcopters. We will distribute them to Kyiv territorial defence. Thank you and your donators "

Peníze našim přátelům z nadace zasíláme postupně a díky tomu už první drony putují k jednotkám. Přátelé, jsme hrdí, že Češi pomáhají nejenom dekami a obvazy, ale i obrannými moderními vojenskými prostředky. Kvadrokoptéry – moderní špičkové drony dávají vojákům oči, bez nichž se nelze bránit.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. Respektive pokračuje v útoku. Ten začal už před osmi lety anexi Krymu. Vše podstatné jsme řekli v prohlášení níže. Prosím mysleme v těchto chvílích na Ukrajince. Postavme se za ně a jejich právo svobodně rozhodovat o své zemi i směřování. Šiřte prosím informaci o sbírce Pomozte Ukrajině, kterou pořádáme ve spolupráci s osmi lety dobré práce prověřenou organizací Vrať se živí/ Come Back Alive. Dříve než budeme poskytovat humanitární pomoc, napněme síly a podpořme v těchto chvílích co nejlepší obranyschopnost Ukrajiny. Příběhy Paměti národa nám ukazují, jak důležité je se zlu postavit. Žádný dar není malý. A každá věc, která pomůže ochránit životy obránců ukrajinské svobody, je důležitá. Děkujeme

Na účtu pro Ukrajinu je druhý den sbírky už 2 500 000 Kč. Moc děkujeme! Prosíme, pokračujme, šiřme sbírku dál, ať můžeme co nejvíce pomoci ukrajinské armádě s ochrannými prostředky a monitorováním provokací z ruské strany. 

Dnes jsme volali s kolegy z ukrajinské neziskové organizace @Повернись живим Come Back Alive, kteří jsou dojati obrovskou podporou z Česka. Do konce týdne jim převedeme zatím vybrané prostředky. Peníze budou využity především k nákupu monitorovacích kvadrokoptér, díky kterým bude moci ukrajinská strana monitorovat případné provokace a lépe střežit hranice Ukrajiny. Zbytek částky bude využit na zdravotnický materiál.

Za prvních 5 hodin přistálo ve sbírce na pomoc Ukrajině půl milionu korun!!! Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим. Děkujeme všem za tuhle neuvěřitelnou solidaritu!

Podpora půjde na materiální zabezpečení obránců Ukrajiny – prostředky jako jsou gázy, jehly, rukavice, sety k ošetření popálenin a další zdravotnický materiál, ale i např. neprůstřelné vesty, drony, přístroje pro noční vidění, vysílačky, dieselové generátory apod. 

Ukrajina čelí bezprecedentní invazi vojsk Ruské federace. S hlubokým pohnutím sledujeme odhodlání našich přátel bránit svoji vlast. Obracíme se proto na českou veřejnost a ve spolupráci s našimi partnery na Ukrajině spouštíme sbírku, ve které může přispět každý z nás. Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny. Pomozme Ukrajině, každý může přispět!

Obracíme se na vládu České republiky a na české zástupce v EU a NATO. Oceňujeme stanovisko, kterým se naše země jednoznačně postavila na stranu bojující Ukrajiny, ale považujeme příspěvek k její obraně za nedostatečný. S ohledem na naši trpkou historickou zkušenost je naší mravní povinností poskytnout Ukrajině maximálně účinnou pomoc.

Od roku 2020 se díky naší pobočce Paměti národa na Ukrajině podílíme na budování historické paměti této země. Organizujeme zde partnerskou síť dokumentaristů, kteří zaznamenávají rozhovory převážně s pamětníky 2. světové války a komunistických represí. Spoluorganizujeme vzdělávací projekty ve školách. Na Ukrajině budeme samozřejmě v našich aktivitách i nadále pokračovat bez ohledu na agresi Ruska. Děkujeme.

Create project

Never give up an evil and inch! Nikdy nedej zlodeji a vrahovi hrst sve zeme vykoupene krvi svych predku!!

Tonda Qakin
CZK 10,000

Fandím plně Ukrajině, ale dárci by si snad zasloužili od vás trochu více informování, co se děje se všemi miliony, než více než měsíc starý příspěvek zde a zcela nesouvisející e-maily. Nezbývá než slepě věřit, když nejste schopni napsat pár řádků sem nebo do hromadného e-mailu. Anebo si vybrat jiného zajíce v pytli na Darujme a spoléhat, že bude dárce informovat víc než skoro nijak.

Středočech
CZK 3,000

Vydržte a zažeňte ty barbary zpátky za jejich hranice.

Petr Michálek
CZK 1,000

Díky za to, co děláte

Jana Kašparová
CZK 1,000

Děkuji

Jonas Novak
CZK 3,000

Každá kapka pomáhá.

Donor

Situace na Donbase je vážná. Snad to obráncům trochu pomůže...

Michal Hrdlička

Podpora Ukrajině

Jiří Suchomel
CZK 10,000

Dobro musí skřety porazit!

Jan Březina
CZK 5,000

Smrt okupantům

Miroslav Stuchlík
CZK 1,000