Rezekvítek, z. s.


Regionální a komunitní rozvoj Životní prostředí

Pomozte zachovat koniklecovou louku - brněnský světový unikát

Zapojte se do ochrany vzácných a ohrožených konikleců. V rezervaci Kamenný vrch v Brně jich každoročně vykvétá přes 60 tisíc trsů. Nikde jinde tolik konikleců na jednom místě nenajdeme, proto louka představuje světový unikát. Nyní je péče o území ohrožena nedostatkem financí a potřebuje Vaši pomoc!

vybíráme od 22.2.2022

Děkujeme, že Vám není lhostejný osud konikleců a jednoho výjimečného území!

85 152 Kč
vybráno 100 % z 85 000 Kč

přispělo

100 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!

Pomůžete podpořit péči o koniklece, na kterou nezbývají peníze z jiných zdrojů? 
Odměnou vám bude dobrý pocit, jarní fialový koberec a drobné překvapení z dílny Rezekvítku.

Na co použijeme 85 000 Kč od vás? 

  • aby lidé nešlapali po koniklecích a nerozšiřovali cestičky - budujeme zábrany, instalujeme informační cedule a organizujeme hlídky v době kvetení konikleců
  • aby do rezervace nevjížděla auta - opravujeme, natíráme a z křovin vysekáváme plot
  • aby se koniklece netopily v záplavách odpadků - sbíráme s dobrovolníky a se žáky odpadky, které odvážíme do sběrného centra
  • a mimo jiné, abyste se v rezervaci cítili dobře a věděli jste, co zajímavého a cenného se v rezervaci nachází - opravujeme naučné cedule a lavičky, řešíme následky po vandalech, píšeme články a děláme rozhovory do médií
Kdo jsme?
Rezekvítek je nezisková organizace z Brna, která se o rezervaci stará přes 30 let. Kromě péče o mnohá chráněná území na Brněnsku se věnujeme i environmentálnímu vzdělávání. Na koniklecové louce jsem poprvé pomáhala jako malá holka s oddílem. Chodili jsme hrabat trávu. Byla to pořádná dřina, ale bavilo nás to. Dnes díky Rezekvítku mohu koniklecům pomáhat dál a profesionálně. Peníze na část péče o koniklece máme zajištěnou z příspěvků od Jihomoravského kraje. Dnes však značně stouply náklady i množství práce a pro organizaci naší velikosti přestala být situace nadále udržitelná. Proto musíme požádat o pomoc veřejnost.” říká Tereza Žižková, ředitelka Rezekvítku.

Přes deset let má péči o území na starosti Vilém Jurek, se kterým jsme pro vás udělali rozhovor:

  • Proč je důležité se o koniklecovou louku starat? Proč se prostě nenechá přírodě?
Kamenný vrch je bezlesý typ lokality se suchými trávníky. Tato stanoviště u nás patří mezi nejvíce ohrožená. Po staletích lidé tuto lokalitu udržovali otevřenou s minimem dřevin. Pokud se o ni nyní přestaneme starat, pohltí rezervaci les a křoviny.
Znamenalo by to zánik koniklecové louky. 

  • Co vše péče o území obnáší?
Aby se koniklecům, ale i dalším druhům rostlin a živočichů dařilo, musíme vynaložit spousty sil a času. Jsou to desítky ba i stovky hodin práce. V zimě provádíme výřezy křovin, aby se vzácné plochy s konikleci nezarostly. Během roku pak uklízíme popadané stromy, které leží přes cestu nebo ohrožují kolemjdoucí. Od června sečeme celou rezervaci. Ovšem není to jen o kosení. Posečenou hmotu musíme shrabat, sklidit a odvézt. Ročně nám rukama projde několik tun sena. Nekonečnou prací je také oprava plotu kolem rezervace, který chrání koniklecovou louku před nadměrným sešlapem a auty. V neposlední řadě se věnujeme osvětě veřejnosti.

  • Co je v současné době největší problém rezervace?
Potýkáme se hlavně s nadměrným sešlapem konikleců, odpadky a psími exkrementy, které prokazatelně těmto květinám škodí. Velkým problémem je také nedostatek financí, které by nám to pomohly řešit. Proto potřebujeme vaši podporu!

  • Co tě na práci nejvíce baví?
Baví mě, že mohu za ta léta vidět změny k lepšímu. Vždycky mám radost, když se na území objeví nový chráněný druh a já si mohu říct, že na tom mám aspoň drobný podíl. 
Více informací o koniklecové louce naleznete na webových stránkách Rezekvítku. Krátký film o odvážných lidech, kteří zachraňovali a zachraňují Kamenný vrch před auty, skládkami, křovinami, invazními rostlinami a nápory lidí, je ke zhlédnutí zde:

Pokud vám není osud koniklecové louky lhostejný, podpořte zachování tohoto unikátu. Děkujeme!

Autoři fotografií: Mirek Mošat, Hanka Michalíková, Jakub Hruška.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Držím palce

Petra Chromá
100 Kč

Ať se daří vybrat co nejvíc !!!

Lenka Opletalová

Doufam, ze se penizky podari vybrat. Je to na dobrou vec. Priroda se musi chranit. Tak aspon maly příspěvek 1000,- poslano.

Lenka Celerinová
1 000 Kč

Když člověk bydlí na Koniklecové, tak prostě musí :-)

Aleš Padrta
1 000 Kč

Moc děkuji za vaši starost a péči o louku! Ráda tam chodím relaxovat, je to nádherné místo.

Renata Kostrhunová
1 000 Kč

Ať se daří! Koniklecová louka je mým pravidelným a oblíbeným cílovým místem mých procházek.

Nika
200 Kč

Kamenný vrch podpořím ráda. Teď příspěvkem a v červnu na tradičním Dni pro Kameňák snad i prací :-).

Markéta Korgerová