Chance 4 Children z.s.


Socially Disadvantaged Groups Health

Will you help us to help?

Chance 4 Children, or C4C for short, is a Non Governmental Organization and active since 1996 in the Czech Republic and Slovakia. C4C runs three initiatives that target the growth and well-being of hospitalized and socially challenged children: Dr. Clown, Robin Hood and Springboard to Life!

Donate in :
secured by Darujme.cz
For over 25 years now, the C4C team has been lending a helping hand to children less fortunate than our own - so they can have a chance in life too. Will you help us to continue to help them? Even a little can go a long way!

See for yourself:

  • for just 250 Kc (10€) you can give the gift of knowledge and education to  a socially challenged child -for a whole month! Read more here. 

  • for 600 Kc (25€) you'll sponsor one of our clowns to bring C4C's popular "Laughter Therapy" to a hospital near you - and bring smiles and laughter to children struggling with sickness and the "Hospital Blues". Read more here.

  • send us a 1000 Kc (40€) and the sky's the limit: You will make it possible for a child with a social handicap to receive tutoring, coaching and vocational training to integrate into society and succeed in the job market - for a whole semester! Read more here. 
You can help on a one-off or on a regular basis - your choice! 
 
Thank you for your kind consideration. Let's make a difference together!
 
Sincerely,
Manfred for the C4C Team

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Děkuji, že mohu být hrdým členem Klubu přátel C4C.

Petr Melichar

Jako už několik předchozích let i letos jsem v době adventu zahájila sbírku pro vaši charitu spojenou s prodejem sbírky Vánočních koled pro klavíristy a opět se podařila vybrat moc pěkná částka, posíláme 6000 Kč za naši klavírní komunitu a přejeme v novém roce vše dobré!

Eva Lorenc
CZK 6,000

Moc si vážíme toho co děláte pro děti, ale i pro seniory.
Máte naši velkou podporu E!E!čka ;-)

Eliška Grauer Zimová
CZK 250

Děkuji, za vytvoření úsměvu mé dcery Adélky, při hospitalizaci na dětské JIP Kladno

Martina Staňková
CZK 500

Rad jsem pomohl.

LukasM