CZ / EN

ADRA, o.p.s.


Humanitarian Aid Help for Ukraine

SOS ADRA: Help people in Ukraine

We are helping people affected by the war in Ukraine. We monitor current events and, in cooperation with ADRA Ukraine and other ADRA offices, we help meet the basic needs of displaced and evacuated people. Would you like to get involved? A financial donation is currently the most effective form of assistance, as the situation and the needs of affected citizens change every moment. Your donations are and will be used to directly help people affected by the conflict. Donations will be used for humanitarian assistance of the affected communities. Thank you for helping with us!

SOS ADRA: Help Ukraine

Your donations exceeded 5 000 000 €. However, people affected by the war still need your help due to extreme conditions that the winter period brings.
Donate in :
secured by Darujme.cz
We know what a war looks like. We have witnessed a few up until this day. We also know how drastically it affects lives of ordinary people - women, children, elderly.

Here we are again, ready to get involved again and help the Ukrainian citizens affected by the conflict of war.We are in touch with ADRA Ukraine and follow the needs of internally displaced and evacuated people. Both in Ukraine and in the countries where Ukrainians seek refuge.

Your donations are the most efficient way to help at the moment.

Thank you for helping people in need with us.

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

#Ukraine #Support

R.C.
CZK 2,000

Modlím se za vás...

Drahomíra Malá
CZK 1,000

Je mi jedno kdo či co může za aktuální situaci, lidsky mě mrzí, že někteří lidé musí nyní žít na bojišti, umírají jim příbuzní a kamarádi, ztrácí domovy (na jedné nebo druhé straně). Držte se!

Michal Š.
CZK 20,000

"Nejdřív přišli pro komunisty, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista. Pak přišli pro Židy, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid. Pak přišli pro odboráře, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl odborář. Pak přišli pro katolíky, a já jsem se neozval, protože jsem byl protestant. Pak přišli pro mě a tehdy už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat." Martin Niemöller

David Vilimek
CZK 2,000

🙏

Pavel Eder

pomoc potřebným lidem.
zastavme Putina a české podporovatele Ruska.

Lukáš
CZK 5,000

🇺🇦

K D

Ukrajina je i náš problém. Brzy můžeme být na řadě i my. Nezbytné jsou nejtvrdší sankce.

Věra Frydrychová

Držte se.

František Novotný

🇺🇦❤

Hana Petrášová
CZK 500