People in Need - Člověk v tísni


Earthquake Humanitarian Aid

SOS Earthquake Syria and Türkiye

Southeastern Türkiye and northern Syria were hit 6. 2. 2023 by a 7.8 magnitude earthquake, causing the death of more than fifty thousand people, over one hundred thousand injured and extensive material damage. The need for help is still high and People in Need continues to work in both countries.

This campaign is already closed. Thank you!
People in Need has been working in the area affected by the devastating earthquake for many years, we already have experienced humanitarian teams on the ground and hundreds of colleagues ready to start helping immediately,” said Šimon Pánek, Director of People in Need, shortly after the earthquake. He particularly emphasized humanitarian aid, temporary shelter solutions, and subsequent reconstruction. According to reports from the media and from the ground at the time, the extent of the damage was enormous. The situation was also complicated by heavy rains that led to widespread flooding.  

Today in Syria, specifically in the province of Idlib, our team operates in cooperation with local authorities to distribute hygiene kits, clothes, food and cash in the most affected areas. Two truckloads of essential items containing mattresses, sheets and blankets have also recently arrived from the Czech Republic.  

In Türkiye, our team works to distribute blankets, food, diapers, clothes, and other essential goods to the most vulnerable. 
All this work is made possible in large part thanks to the generous donations we’ve received via the SOS Earthquake Syria and Turkey.  

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Active (0)  |  Finished (4)

No active donor campaigns were found.

Nemohu více udělat pro ubohé přeživší, kteří přišli o vše. Pár korun a tichá motlitba směřuje k Vám...

Petra Weber Jedličková
CZK 500

Děkuji za Vaši smysluplnou a nelehkou práci, velmi si jí vážím.

Milena Židlická
CZK 300

80 kč je málo, ale lepší než nic, jsem chudý student a víc peněz nemám :D

zx
CZK 80

Mnoho sil

Premysl Pindur
CZK 1,000

Sama jsem strávila v Istanbulu skoro rok svého života tudíž mi Turecko a celá tamější kultura přirostla k srdci. Jsem smutná z toho, co se v Turecku děje a čím se lidé a moji kamarádi musejí denně zabývat a setkávat. Nedalo mi to a musela jsem přispět s vizí naděje, že jednou vyjde slunce a lidé jak v Turecku tak v Sýrii budou opět stát veselí a plní energie pevně na vlastních nohách. #depremoldu

Mich

People help the people :)

Jan Fencl
CZK 1,000

Pomáháme pravidelně Ukrajině, ale cítím, že Sýrie dnes to potřebuje mnohem mnohem víc. Pokud můžete - darujte i Vy těm, kterým je pomoc aktuálně nejvíc potřebná. S pozdravem, Stefan a Julie

Stefan Rakonjac
CZK 10,000

<3

Kristína
CZK 500

Jsme s vámi!

Věra Čepeláková
CZK 500

Obdivuji vaši práci a lidi, kteří ji dělají i v těch nejtěžších podmínkách, bez ohledu na nebezpečí, které podstupují.

Jana Žižková
CZK 1,000