NaZemi, z. s.


Osvěta a poskytování informací Životní prostředí

Šíříme nerůst, protože věříme, že kvalitní a důstojný život pro všechny je možný uvnitř planetárních limitů.

Naší vizí je nerůstová společnost, ve které nikdo nemá přiliš málo a nikdo příliš mnoho. Společnost, která méně vyrábí a spotřebovává, ale kde je kvalita života vyšší díky dostatku volného času, smysluplnější práci a péči o lidi i přírodu. Smyslem nerůstu je proměnit ekonomiku tak, aby nebyla dále závislá na růstu a jejím cílem bylo naplňovat lidské potřeby, spravedlivě využívat zdroje a zároveň nepřekročit planetární hranice.

vybíráme od 5.6.2021
12 861 Kč

přispělo

16 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Vyšší ekonomický růst byl dlouho považován za měřítko pokroku. Dnes víme, že ekonomický růst od jisté hranice již nepřispívá zvyšování kvality života. V důsledku neustále se zvětšující ekonomiky se dnes nacházíme uprostřed šestého masového vymírání druhů, jsme na cestě ke čtyřstupňovému globálnímu oteplení a i přes nesmírné materiální bohatství je na světě velký počet lidí, jejichž základní potřeby nejsou naplněné. Současný ekonomický systém navíc vytváří obrovské nerovnosti a umožňuje takovou koncentraci moci, která podrývá demokratické fungování naší společnosti. 

Navrhovaná řešení současných vlád a mezinárodních institucí je nedostatečné. Některé před krizemi zavírají oči, jiné se spoléhají na řešení tzv. zeleného růstu. Věří, že bude-li ekonomika dále růst, vyřešíme chudobu a díky technologickým inovacím i klimatickou krizi. Bohužel, podle vědeckých výzkumů je tato představa jen iluzí. I přes velmi rychlé inovace v technologiích se nám nedaří zbavit ekonomický růst jeho materiálové a energetické náročnosti a globální i lokální nerovnosti se pořád zvětšují. 

Naší vizí je nerůstová společnost, ve které se méně spotřebovává, a méně vyrábí, ale kde je kvalita života vyšší díky dostatku volného času, smysluplnější práci a péči o lidi i přírodu. Potřebujeme hledat způsoby jak zvyšovat kvalitu života pro všechny a zároveň zbavit naší ekonomiku závislosti na růstu, abychom mohli snížit naší spotřebu na udržitelnou úroveň.

Naším dlouhodobým cílem je nastartovat celospolečenskou diskuzi o nerůstu tak, aby se stal součástí veřejné debaty a diskutoval se v televizních relacích, parlamentu i v hospodách.
 
Co děláme? Jak této vizi přispíváme?
- píšeme články do médií
- děláme nerůstové přednášky
- nabízíme workshopy o nerůstu pro školy
- tvoříme vzdělávací metodické materiály
- tvoříme nerůstový web
- koordinujeme českou pracovní skupinu nerůstu
- vzděláváme o nerůstu další organizace
- propojujeme komunitu lidí, kteří se o nerůst zajímají nebo se v něm aktivně angažují
- zasíláme nerůstový newsletter

Všechny tyto aktivity vyžadují nemalé materiální zdroje, ale také lidské úsilí. Pokud vás základní myšlenky a hodnoty nerůstu oslovují a byli byste rádi, kdyby se o něm v českém prostředí mluvilo více, pdpořte naše aktivity pravidelným (nebo jednorázovým) finančním darem. Vaše podpora nám umožňuje věnovat se klíčovému tématu, na které se peníze z projektů shání obtížně. Děkujeme za Vaši důvěru.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děláte skvělou práci. Díky za to!

Dárce

Moc díky za to co děláte! Snad i moje částka trochu pomůže :)

Kristýna Kozelková

Ať nám ten nerůst v ČR hezky roste :D

Helena Škrdlíková

posílám své dépense

Josef Patočka
1 000 Kč