NaZemi, z. s.


Životní prostředí Osvěta a poskytování informací

Šíříme nerůst, protože věříme, že kvalitní a důstojný život pro všechny je možný uvnitř planetárních limitů.

Potřebujeme vytvořit ekonomický systém, který umožní žít dobrý život všem uvnitř planetárních limitů. Růstový systém to nedokáže. I proto do českého prostředí přinášíme vizi nerůstu. Naším dlouhodobým cílem je nastartovat celospolečenskou diskuzi o nerůstu tak, aby se stal součástí veřejné debaty a diskutoval se v televizních relacích, parlamentu i v hospodách.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Vyšší ekonomický růst byl dlouho považován za měřítko pokroku. Dnes víme, že ekonomický růst od jistého bodu dále nepřispívá zvyšování kvality života, ničí životní prostředí a destabilizuje klima, a i přes nesmírné materiální bohatství neuspokojuje základný potřeby velké části světové populace. Současný ekonomický systém navíc vytváří pořád větší nerovnosti a umožňuje koncentraci moci, která podrývá demokratické fungování naší společnosti. 

Navrhovaná řešení současných vlád a mezinárodních institucí jsou nedostatečné. Některé před nimi zavírají oči, jiné se spoléhají na řešení tzv. zeleného růstu. Bohužel, podle vědeckých výzkumů je tato představa jen iluzí. Ti nejchudší už dnes nesou negativní následky růstové ekonomiky a i přes technologické inovace se ekonomický růst nedaří zbavit jeho materiálové a energetické náročnosti. Jsme v situaci, kdy potřebujeme řešit příčiny, nejen symptomy současných krizí. 
Musíme řešit příčiny, nejen symptomy dnešních krizí. 
Naší vizí je nerůstová společnost, ve které se méně spotřebovává, a méně vyrábí, ale kde je kvalita života vyšší díky dostatku volného času, smysluplnější práci a péči o lidi i přírodu. Potřebujeme hledat způsoby jak zvyšovat kvalitu života pro všechny a zároveň zbavit naší ekonomiku závislosti na růstu, abychom mohli snížit naší spotřebu na udržitelnou úroveň.

Naším dlouhodobým cílem je nastartovat celospolečenskou diskuzi o nerůstu tak, aby se stal součástí veřejné debaty a diskutoval se v televizních relacích, parlamentu i v hospodách.

Jak této vizi přispíváme?

  • píšeme články do médií 
  • děláme nerůstové přednášky
  • vedeme workshopy o nerůstu na školách
  • spustili jsme Nerůstovou akademii
  • tvoříme nerůstový web
  • koordinujeme českou pracovní skupinu nerůstu
  • vzděláváme o nerůstu další organizace
  • propojujeme komunitu lidí, kteří se o nerůst zajímají nebo se v něm aktivně angažují
  • zasíláme nerůstový newsletter
Chceme, aby se vize nerůstu dostala k co nejvíce lidem a to vyžadují nemalé finanční zdroje i lidské úsilí. Pokud chcete, aby se o nerůstu v českém prostředí mluvilo více a máte tu možnost, podpořte naše aktivity pravidelným (nebo jednorázovým) finančním darem. Vaše pravidelné příspěvky nám umožňují věnovat se klíčovému tématu, na které se peníze shání obtížně. 

Děkujeme. Společně vytváříme nerůstový svět.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Ďakujem za vašu prácu!

Miriam Macurová

Miluju nerůst a NaZemi, jste skvělí a moc díky!

Martin Bartoš
500 Kč

Akademie nerůstu byla skvělá! Děkuji za organizaci.

Vojtěch Vild

Děláte skvělou práci. Díky za to!

Dárce

Moc díky za to co děláte! Snad i moje částka trochu pomůže :)

Kristýna Kozelková

Ať nám ten nerůst v ČR hezky roste :D

Helena Škrdlíková

posílám své dépense

Josef Patočka
1 000 Kč