Nadační fond Mosty - Puentes


Kultura, umění a historie Životní prostředí

Mýtus o matce vod a ptáků - vydání knihy a audioknihy

Děti i dospělí potřebují čas od času vstoupit do světa fantazie a posbírat ty kousky sebe, které oživují lidské nitro a navrací světu barvy a vůně. S přáteli a dobrovolníky nadačního fondu Mosty Puentes se podařilo vyčistit pramen, který byl pohřbený pod starou skládkou. Spolu s pramenem se zrodil příběh Kamenice, psaný formou současné pohádky. Je jakýmsi přemostěním k Mýtu o matce vod a ptáků, ze kterého pramení spojení člověka a vody jako zdroje života. Mýtus je na světě a teď si hledá svou cestu mezi lidi. Obracíme se na vás, abyste nám darem, dobrou myšlenkou či sdílením pomohli otevřít tuto cestu k namluvení Mýtu k poslechu a jeho vydání, aby byl i ke čtení. Pokud to cítíte taky a chcete si ho poslechnout nebo přečíst, podpořte nás.

vybíráme od 15.12.2020
Obracíme se na vás, abyste nám darem, dobrou myšlenkou či sdílením pomohli otevřít tuto cestu a umožnili namluvení Mýtu k poslechu formou audioknihy a současně i jeho tištěné vydání, aby byl i ke čtení.
26 700 Kč

přispělo

35 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
.... příběh je jako přadeno, které ožívá v současnosti. Jeho vyprávěním se předává život dál. Je to jako nit života, kterou si podáváme napříč generacemi. I když se třeba někde přetrhla, můžeme navázat a vyprávěním pokračuje dál. Děti i dospělí potřebují čas od času vstoupit do světa fantazie a posbírat ty kousky sebe, které oživují lidské nitro a navrací světu barvy a vůně.

A tak žena, která devět let propojovala světy, sepsala dávný domorodý mýtus a vetkala ho do živého příběhu jednoho znovuobjeveného pramene na Moravě.

„… jednou si mě nechal zavolat Mamo kmene Kogi. To je ten, který v sobě nese živou linii duchovního dědictví matky země. Řekl mi jen: Máš novou práci. Pak jsem s domorodými ženami mluvila o matce vod. O tom, kde se vody rodí, a taky o tom, že miluju ptáky.“ Monika Michaelová

Mýtus je na světě a teď si hledá svou cestu mezi lidi.

Pokud to cítíte taky a chcete si ho poslechnout nebo přečíst, podpořte nás. 

- ZASLÁNÍM FINANČNÍHO DARU V RÁMCI KAMPANĚ NA DARUJME.CZ

- ZASLÁNÍM FINANČNÍHO DARU PŘÍMO NA ÚČET NF MOSTY PUENTES 2801403810/2010

- SDÍLENÍM SBÍRKOVÉ KAMPANĚ VAŠIM PŘÁTELŮM

Podpoříte cestu Mýtu o matce vod a ptáků k lidem? Tištěný mýtus nebo nahranou audioknihu od nás dostanete jako dárek.

UKÁZKA
„Poslouchej mě dobře, řekl kůň. Vydáš-li se teď se mnou na cestu, bude to už napořád. Už nebudou oddělené světy. Tam, kam se vydáme, není čas, jak ho znáte vy lidi. Není tam budoucnost, minulost ani přítomnost. Když tam se mnou vstoupíš, poznáš svůj sen.“ 
To je to, co holčička chtěla. 
Kolem ní létali motýli, voněly chrpy a kohoutci, byl slyšet hukot včel a zpěv ptáků. Kůň zaržál a holčička slyšela uvnitř sebe jeho otázku: „Půjdeš se mnou za svým snem?“ 
Chtěla, ale bála se. 
„Když máš strach, nemůžeš vstoupit do lesa. Zůstaň na louce tak dlouho, dokud svůj strach neuvidíš.“ 
„Tak čeho se bojíš?“ 

ZDROJE 
Kniha LOS KOGI,1985, autor: GERARDO REICHEL DOLMATOFF
Kniha VISITA A LOS INDIGENAS KAGABA, 60. léta, autor: KONRAD THEODOR PREUSS
Autentické vyprávění pamětníka JAIRO VARGASE a jeho rodiny, které vychází z dvacetiletého soužití a učení u kmene Kogi
Osobní sdělení a zkušenost MONIKY MICHAELOVÉ, opakovaný kontakt s kmenem v průběhu 9 let
Obnovení pramene Kamenice a setkávání rodin ve starém sadu pod Holým vrchem. S přáteli a dobrovolníky nadačního fondu Mosty Puentes se podařilo vyčistit pramen, který byl pohřbený pod starou skládkou. Práce na obnově místa pokračují už třetím rokem a spolu s pramenem se zrodil příběh, psaný formou současné pohádky. Je jakýmsi přemostěním nebo vstupem do Mýtu o matce vod a ptáků, ve kterém je kousek živé posvátnosti, zdroje, ze kterého vzniká spojení člověka a vody jako zdroje života.

LIDÉ
Mýtus se vydal po mostě ze světa fantazie k nám. S ním jdou lidé, kteří mu cestu otevírají.  Jsou mezi nimi Monika Michaelová, autorka textu, Vlasta Urbanová a Vilém Ďoubal, kteří ho editují. 

Na cestu Mýtu o matce vod a ptáků patříte i vy, kdo přispějete darem či spoluprací. 

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Přeji štěstí.

Jana Lusková
400 Kč