AfaSlovník – aplikace, která učí pacienty po mrtvici znovu mluvit
Vyvíjíme AfaSlovník, první logopedickou aplikaci k léčbě afázie v Česku. Jde o revoluční pomůcku umožňující distanční terapii řeči, která je v době restriktivních opatření jedinou cestou, jak se mohou pacienti léčit. Logopedi mohou nastavovat cvičení pacientům na míru a sledovat na dálku jejich pokroky. V současné době má AfaSlovník více než 3000 uživatelů z řad pacientů i logopedů. Využijí ji také pacienti s vývojovou dysfázií nebo pacienti s poruchami autistického spektra. Vybrané prostředky využijeme také k dokončení AfaSlovníku ve slovenštině, který bychom rádi spustili na začátku roku 2022. Patronem projektu je zpěvák a herec Václav Neckář, který si onemocněním sám prošel.
Jak to začalo
Nápad na tvorbu aplikace vznikl jako projekt na VŠE, kdy jsme zjistili, že není dostatek moderních pomůcek pro dospělé pacienty s afázií. Pacienti využívali výhradně tištěné pomůcky, se kterými mohli pracovat pouze za asistence druhé osoby (logopeda, rodiny). Chtěli jsme jim přinést pomůcku, která jim umožní procvičovat řeč samostatně každý den.
Revoluce v léčbě afázie
AfaSlovník obsahuje více než 700 nejfrekventovanějších slov českého jazyka. Vedle upevňování slovní zásoby nabízí trénink mluvení, čtení, psaní a poslech. Aplikaci využívají také kliničtí logopedi, nastavují pacientům cvičení na míru, a to i na dálku.
Oficiálně jsme aplikaci spustili v březnu 2020, ale velký ohlas zaznamenala až v době koronavirové krize, kdy pacienti nemohli docházet na logopedickou terapii. Využili ji nejen pacienti s afázií, ale také pacienti s vývojovou dysfázií, pacienti s poruchami autistického spektra nebo děti s odlišným mateřským jazykem.
Aplikace je po dobu COVID-19 krize zdarma. Do budoucna bude zpoplatněna pouze testová část, a to proto, abychom zajistili udržitelnost aplikace. Získané finance vrátíme do aplikace zpět v podobě technické údržby a zvyšováním povědomí o afázii mezi širokou veřejností.
Naším cílem je aplikaci dále vylepšovat – doplňovat slovníková hesla a kategorie, usnadnit ovládání pro pacienty (UX revize + vytvoření uživatelského menu) a propracovat sekci statistik, kde pacienti mohou sledovat své pokroky nebo obtížná slova.
AfaSlovník pro slovenské pacienty
Na základě rostoucí poptávky od slovenských pacientů a jejich blízkých jsme se rozhodli připravit aplikaci také ve slovenštině. Spolupracujeme s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra, a hlasem aplikace bude herec a moderátor Maroš Kramár.
Získané prostředky nám pomohou aplikaci pro slovenské pacienty dokončit a spustit z kraje roku 2022.
drzim palce.