Arnika - program Toxické látky a odpady


Životní prostředí Zdraví

Kdo znečišťuje okolí mého domova?

Integrovaný registr znečišťování (IRZ) poskytuje podrobné informace o vypouštění nebezpečných látek do životního prostředí. IRZ shromažďuje údaje o množství těchto látek, které ročně vypouští průmyslové a zemědělské provozy do ovzduší, vody, půdy a o tom, jaké látky jsou předávány dál v odpadech a odpadních vodách.

KDO ZNEČIŠŤUJE OKOLÍ MÉHO DOMOVA?

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Integrovaný registr znečišťování (IRZ) poskytuje podrobné informace o vypouštění nebezpečných látek do životního prostředí. Žebříčky znečišťovatelů jsou k dispozici na našem webu www.znecistovatele.cz a poskytují informace o největších znečišťovatelích.

Integrovaný registr znečišťování (IRZ) poskytuje podrobné informace o vypouštění nebezpečných látek do životního prostředí. IRZ shromažďuje údaje o množství těchto látek, které ročně vypouští průmyslové a zemědělské provozy do ovzduší, vody, půdy a o tom, jaké látky jsou předávány dál v odpadech a odpadních vodách.

Arnika již od roku 2005 zveřejňuje žebříčky největších znečišťovatelů průmyslových a zemědělských provozů  Žebříčky znečišťovatelů, jsou k dispozici na našem webu www.znecistovatele.cz a poskytují informace o největších znečišťovatelích. Při sestavování těchto žebříčků se hodnotí celkové úniky látek do ovzduší, vody a půdy podle údajů v IRZ.  Tato databáze obsahuje informace o 93 chemických látkách a skupinách látek, které mají různé dopady na životní prostředí a zdraví lidí.

Na webu znecistovatele.cz naleznete žebříčky za poslední roky do roku 2022.
Od zavedení IRZ do české legislativy se objevily snahy průmyslových a politických struktur o omezení či osekání tohoto opatření. V roce 2007 se vládní návrh zákona snažil vymazat údaje o nebezpečných látkách, které podniky vypouštějí do odpadů, a také informace o škodlivinách z některých průmyslových odvětví. Naštěstí se to nestalo a informační rozsah registru zůstal zachován.

Více než dvě stovky starostů a zastupitelů podepsalo naši výzvu a více než 16 tisíc lidí podepsalo petici Budoucnost bez jedů II, což pomohlo zachovat právo na informace o toxických látkách. 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Člověk by měl být dobrý správce planety Země a ne její ničitel, žádná náhradní obyvatelná se poblíž nevyskytuje.

Michal Zavadil
200 Kč

Jsme stvořeni z vody. Proto chci podpořit tento projekt aspoň malou částkou.

Vendula Benešová
500 Kč

Držím Vám palce! Hlavně v kauze "Bečva" stále věřím, že ti šmejdi, kteří mají na svědomí otravu řeky, nevyváznou bez trestu! Deze zmar a Burešovi zvlášť!!!

Robert Bocek
800 Kč

Na čistém životním prostředí záleží nejvíce, hlavně v zájmu dalších generací!

Ladislav Vokoun

Každému je hned jasné, že si akorát majitel podniku namastí kapsu a zaplatí to rybáři, vodáci, plavci ryby, hmyz, zvířata ad.

Jiří Čepelka

Chci mít kontrolu znečisťovatelů v okolí.

Hynek Pospíšil
200 Kč

Hodně štěstí s Vaší prací!

Dárce

Díky za to co děláte, nejde jen o Bečvou, chceme čistou a transparentní politiku vlády, nejen v oblasti životního prostředí

Kristýna Hypšová
500 Kč

Přeju nám všem, co nám není lhostejný život a prostředí ve kterém žijeme, hodně sil a neutuchající touhu v našem boji s lidskou špínou... ;-)

Radek Novák

Dobrý den,
jsem moc ráda, že jsou v ČR lidé, kteří se snaží udělat něco pro životní prostředí. Děkuji!

Lenka Vaňková
300 Kč