Skautská nadace Jaroslava Foglara


Kultura, umění a historie Sport a volný čas

Carpathian Games

Překlad knihy Miloslava Nevrlého Karpatské hry do angličtiny. Kniha bude volně přístupná jako elektronická publikace zdarma.

vybíráme od 18.6.2020

Carpathian games

Překlad Karpatských her do angličtiny
87 050 Kč
vybráno 102 % z 85 000 Kč

přispělo

324 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Výsledný překlad je dostupný na www.carpathiangames.org

Jsou nás desítky tisíc. Lidí, kterých se dotkla kniha Míly Nevrlého Karpatské hry. Vedla nás k obdivu ke Karpatům, k úctě k jejich obyvatelům i k radosti z kručícího břicha a špinavého oděvu. Změnila naše životy a odemkla cesty, na které bychom se možná neodvážili.

Před třemi lety jsme si na skautské základně Kaprálův mlýn s dobrovolníky z různých koutů světa četli ukázky z našich nejoblíbenějších knih. Nemohly chybět Karpatské hry. Alex se i přes kostrbatý překlad rozplakala, ještě nikdy nikoho neslyšela tak krásně hovořit o své rodné zemi. Jak nám později napsala, byl to pro ni moment, kdy se rozhodla zůstat v Rumunsku, neodejít za životem do zahraničí. Uvědomili jsme si, že Karpatské hry nemusí být pokladem jenom pro ty, kteří mluví česky a chodí po horách.

Domluvili jsme se s Mílou Nevrlým a začali hledat překladatele do angličtiny. Trvalo to dlouho, hodně překladatelů si netrouflo. Když už jsme ztráceli naději, objevil se Benjamin Lovett. Z Karpatských her mu četla budoucí manželka, když spolu chodili po rumunských horách. Ben na překladu pracoval déle než obyvkle, ale stojí za to:

Thus, little brother, I shall write only of the lightest pilgrims, of the noblest tourists - often impoverished and wild - of the birds among wayfarers, of those who today would not hesitate to set out for unfamiliar mountains and forests, taking with them only what they can carry, not fearing how one day will end or what will transpire the next. They wander in sunshine and rain, alone or together, lightly and carelessly - poverty their greatest freedom. They join hands with brothers of old who, with nothing but a clear mind, a beggar’s bowl and a loin cloth, walked through the Umbrian sunlight, the Theban sands and the Tibetan winds. Theirs is an ancient yearning.

Chceme zpřístupnit Karpatské hry poutníkům z celého světa, zdarma, jako e-knihu a díky vám. Na pokrytí překladu, sazby a propagace potřebujeme přibližně 85 tisíc korun. Abychom si to udělali složitější, nechceme velké dary. Chceme, co nejvíce podporovatelů, stovky jmen, která budou někde na konci knihy malým písmem čtenářům říkat, že v České republice žijí jejich lehkonozí bratříčci a sestřičky. Budeme rádi, když zde bude i Tvoje jméno. Místo vysoké částky, pošlete, prosíme, tuto sbírku dál. Sbírka končí v den autorových sedmaosmdesátin.


Vydavatelem překladu je se souhlasem autora Junák - český skaut, Kaprálův mlýn, z.s., sbírku organizuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.
Dary různým příjemcům v souhrnné výši 1000 Kč a více lze odečíst od základu daně z příjmu fyzických osob. Potvrzení o přijetí daru bude zasláno na váš e-mail v  polovině ledna následujícího roku, pokud si tuto možnost zvolíte v průběhu platby. V tom případě je zapotřebí vyplnit adresu bydliště, která bude součástí potvrzení.
Všechny dárce oslovíme e-mailem s dotazem, zda si přejí být v digitální podobě Karpatských her uvedeni.
Vydání Karpatských her můžete pomoci i krásnými fotkami z jednotlivých pohoří. Spojte se s editorem přes e-mail michal.medek@skaut.cz.


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Výsledný překlad je dostupný na:
https://www.carpathiangames.org

Závěr byl grandiózní. Počítadlo se zastavilo na částce 87200 Kč od 326 dárců. Část darů je zatím ve stádiu příslibu bankovním převodem, takže vybraná částka bude nakonec možná o něco nižší, ale i tak je jisté, že se podařilo vybrat celou cílovou částku. Všem, kteří jste přispěli nebo alespoň sdíleli, velké díky.

Dnes 29. 10. má narozeniny Miloslav Nevrlý - Náčelník. Tento den do půlnoci je poslední možnost přidat se mezi podporovatele anglického překladu Karpatských her.
Záznam rozhlasového vyprávění Miloslava Nevrlého na stanici Vltava: Je dobré mnoho znát, ale je lepší, když zbývá i tajemství.
Děkujeme všem dárcům za podporu, věříme, že do půlnoci se dostaneme na tři stovky dárců. Velké díky!

V předstihu si můžete přečíst rozhovor s překladatelem Karpatských her, který vyjde ve Skautském světě.

Za 40 dnů překročena částka 50 tisíc. Děkujeme. Do narozenin Náčelníka zbývají tři měsíce.

Vážení dárci, během prvních tří týdnů sbírky se podařilo vybrat polovinu potřebné částky. Mnohokrát vám za to děkujeme, přestože tato sbírka není jenom o penězích.
Na zbývající polovinu máme sice tři měsíce, ale rádi bychom, aby rostla nejenom vybraná částka, ale i počet podporovatelů. Proto vás snažně prosíme o spolupráci při šíření myšlenky překladu Karpatských her do angličtiny.

Přečte si blog Marka Orka Váchy, ve kterém píše: "Opatrně s tou knihou. Je to katedrála lesů a hor, ve které je uprostřed tryskající pramen, Ty k němu můžeš sestoupit – a .............................."

Asi vás nepřekvapí, že editor anglického vydání Karpatských her přešel většinu rumunských pohoří nejenom jednotlivě, ale i najednou. Více v článku v češtině nebo v blogu v angličtině.

Za první týden se podařilo vybrat třetinu potřebné částky.

Za pět dnů od spuštění projektu přispělo 100 dárců. Jste úžasní! Moc děkujeme za všechny budoucí čtenáře.

Založení projektu

Skvělý nápad. Přeji vše nejlepší k narozeninám.

Petr Štaffa

Enjoy your travelling...

Tereza Klinkerová

Uz jsem na preklad zvedava, skoda ze se neda "predplatit" si vytisk.

Iva van Leeuwen
100 Kč

Děkujeme za dar. Kniha nevyjde v tištěné podobě, ale pouze v digitální a bude k dispozici ke stažení zdarma.

Skautská nadace Jaroslava Foglara

Radost!

Dárce
250 Kč

Jméno, prosím, nezobrazujte.

Dárce
250 Kč

Chuť česneku a čokolády!

Rybča
250 Kč

Díky ♥

Támhle

Díky za tenhle dar všem poutníkům!

Bilbo

Hrajme vlčí dech a gazelí nohy!

Michal Kolafa

Skvely napad. Diky

Zdenek Mihalco