Charita Česká republika


Děti, mládež, rodina Sociálně znevýhodněné skupiny

Daránek pomáhá dětem

Jsou malí a zranitelní. Jsou to děti, které mnohdy přišly spolu s rodiči o střechu nad hlavou, jsou ohroženy domácím násilím, vyloučením ze společnosti, rizikovým chováním vedoucím k závislostem nebo kriminalitě. Podpořte jarní sbírku Daránek dětem a pomůžete jim překonat náročné jaro jejich života. Aby to ti nejmenší mají co nejlehčí.

vybíráme od 30.3.2021

Daránek dětem

„Říkají mi DARÁNEK podle darů, které jako beránek nosím dětem. Jsem vždycky tam, kde mě maličcí potřebují. Připojte se k jarní vlně dobrých skutků a podpořte moje poslání.“
319 758 Kč

přispělo

231 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Aby to ti nejmenší, měli co nejlehčí

Představte si děti, kterým chybí bezpečný domov, láskyplná péče a možnost rozvíjet svoje přirozené schopnosti. Prostě takové zdánlivě normální věci, které však zásadně ovlivňují jejich budoucnost. Sbírka Daránek probouzí naději dětí na lepší start do života. 

„Říkají mi DARÁNEK podle darů, které jako beránek nosím dětem. Jsem vždycky tam, kde mě maličcí potřebují. Připojte se k jarní vlně dobrých skutků a podpořte moje poslání.“

Dar, který pomáhá a ztělesňuje štědrou podporu všech dárců zajistí provoz a rozvoj zařízení, služeb a projektů charitní sítě pomáhajících dětem.

Co všechno jim Daránek přinese?  
Bezpečí azylových domů, kvalitní péči o hendikepované, rozvoj  dovedností v nízkoprahových centrech nebo tak důležitou podporu práv dětí. Váš dar jim zkrátka pomůže v tom, co právě nejvíc potřebují.

Zajímá Vás, jak již Daránek díky darům pomohl? Navštivte https://www.daranek.cz/.

Srdečně děkujeme! ♡
Sbírka je úředně registrovaná veřejná sbírka a pokud do ní přispějete převodem na účet nebo přes portál Darujme.cz, je dar daňově uznatelným nákladem. Stačí vyplnit žádost o vystavení potvrzení

Děkujeme! 

 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Daránek dětem: Jak dětem pomáhají nízkoprahová zařízení

Tomášovi je devět a má bráchu-dvojče. Nějakou dobu s maminkou bydleli v azylovém domě pro matky s dětmi, ale maminka už naštěstí našla bydlení. Několik let pracovala v technických službách, ale nyní o práci přišla a jinou zatím nenašla. Když kluci nemohli kvůli pandemii chodit do školy, pomohlo jim nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Zastávka. Mohou tam chodit na online hodiny a dělají tam s nimi domácí úkoly. Ve třetí třídě je podle Tomáše učivo těžké, ale třídní učitelka ho chválí, že se zlepšil a je teď nejaktivnějším žákem ve třídě. Je na sebe hrdý.

V centru Zastávka může trávit čas s kamarády i po vyučování. Hrají deskové hry nebo jezdí na odpolední výlety, třeba do zoo nebo na památky. Spoustu toho, co vidí, potom využije ve škole. A tak by si přál, aby se stejně mohlo vzdělávat více dětí, které to stejně jako on a jeho bráška nemají v životě lehké. Hodně by jim při tom pomohla i kvalitní výpočetní technika a školní pomůcky, ale ví, že maminka ani rodiče kamarádů ze Zastávky na to zkrátka nemají dost peněz…

Na podporu rodin, které se ocitly v tíživé situaci, vznikla nová sbírka Daránek dětem. Přejeme si, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Daránek je symbolem bezpečí domova, potřebné péče i rovných příležitostí na startu do života. Zapojte se i vy a podpořte rodiny s dětmi v nouzi. Váš příspěvek poputuje na pomoc ohroženým dětem a podpoří boj za ochranu jejich práv a zájmů.

Daránek dětem: Život těch nejmenších v azylovém domě


Rostíkovi je pět let a většinu života prožil v azylových domech. V tom současném bydlí s maminkou a mladším bratrem Tomáškem teprve krátce. Oba kluci jsou moc šikovní a rádi si hrají s ostatními dětmi. Spoustu času tráví venku na zahradě nebo na blízkém hřišti, ale lítostivě pokukují po dětech, které se tam prohánějí na kole, koloběžce nebo na odrážedle. 


Maminka klukům vysvětlila, že na zakoupení nemá dost peněz, a tak by si přáli, aby si kolo nebo koloběžku mohli půjčit v azylovém domě. Tomáška vzápětí napadlo, že by tam mohli mít i skákací hrad! Na jednom takovém totiž s bráchou řádili na oslavě dětského dne. Protože se s tím nápadem hned všem pochlubili, děti v azylovém domě nyní neustále žadoní, že by si hrad opravdu moc přály. Nikde jinde teď totiž dovádět nemohou, jen na té zahradě u azyláku…


Na podporu rodin, které se ocitly v tíživé situaci, vznikla nová sbírka Daránek dětem. Přejeme si, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Daránek je symbolem bezpečí domova, potřebné péče i rovných příležitostí na startu do života. Zapojte se i vy a podpořte rodiny s dětmi v nouzi. Váš příspěvek poputuje na pomoc ohroženým dětem a podpoří boj za ochranu jejich práv a zájmů

Daránek dětem: Vojtovy trable s distanční výukou

Vojtův tatínek vážně onemocněl a přišel o práci. Rodinu to rozdělilo; Vojta teď bydlí s maminkou a bráchou v azylovém domě pro matky s dětmi v tísni. Maminka intenzivně hledá práci, aby zase dokázala platit nájem a měla na živobytí pro celou rodinu. O Vojtovi říkají, že je šikovný, a do školy chodí moc rád. Po letních prázdninách se těšil, že zase uvidí kamarády, ale jako mnoho jiných dětí musel nakonec sedět doma. Vyučování přes počítač mu moc nejde, nemá náležité vybavení a připojení vázne. Tablet, který od kohosi dostali, mu starší bratr nerad půjčuje a máma počítačům nerozumí.

Vojtovi i dalším dětem z azylového domu, kterým s distanční výukou pomáhají pracovníci domova, by moc pomohlo zapůjčení notebooků, mikrofonů, webkamer apod. Lepší vybavení by dětem umožnilo dohnat učení, opravit si špatné známky a taky si častěji „popovídat“ s kamarády a spolužáky. A Vojta se jim možná bude časem hlásit přes počítač ze svého pokojíčku, pokud se mamince podaří sehnat vlastní bydlení.

Na podporu rodin, které se ocitly v tíživé situaci, vznikla sbírka Daránek dětem. Přejeme si, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Daránek symbolizuje bezpečí domova, potřebnou péči i rovné příležitosti na startu do života. Zapojte se i vy a podpořte rodiny s dětmi v nouzi. Váš příspěvek poputuje na pomoc ohroženým dětem a podpoří boj za ochranu jejich práv a zájmů.


Daránek dětem: Dětství Adélky v Domě pro matky v tísni

Adélka bydlela s maminkou a mladší sestrou v jednom pokoji malého panelového bytu; druhý pokoj obývali děda a babička. Společná kuchyň byla tak malá, že se v ní museli střídat. Adélka má ještě pradědečka, a když se mu přitížilo a už se o sebe nedokázal postarat, vzala si ho rodina k sobě. V nevelkém bytě se tak ještě víc mačkali a čtvrťačka Adélka přišla v době distanční výuky o jakoukoli možnost soustředit se na učení. Nemohla si ani v klidu volat s kamarády, kteří jí moc chybějí.

Adélčina matka se sice snažila najít podnájem, ale ceny přesahovaly její finanční možnosti. Podala si proto žádost do charitního Domu pro matky v tísni, kam se s dcerami nakonec přestěhovala. Adélka si na nové prostředí zvykla velice rychle, učení jí zase šlo a chyběly jí jen hodiny tělocviku, protože při nich mohla vybít přebytečnou energii. Když má maminka čas, jdou na hřiště, ale kdyby byly nějaké prolézačky přímo na zahradě domu, nemusela by čekat na maminku a mohla by na nich řádit s novými kamarády z charitního domu, kdykoli by chtěla.

Charita stojí na straně rodin, které se ocitly v tíživé situaci. Podpořte i vy rodiny s dětmi v nouzi prostřednictvím nové sbírky Daránek dětem, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Váš příspěvek poputuje na pomoc ohroženým dětem a podpoří boj za ochranu jejich práv a zájmů.

 

Daránek dětem: Sportovní přání čtyř sourozenců

Janička, Jitka, Dominik a Petr jsou čtyři sourozenci ve věku od devíti do čtrnácti let. Paní Jitka je samoživitelka. Bydlí v podnájmu ve vesnici, odkud děti donedávna denně pěšky doprovázela do nedalekého města do školy. Rodina musí vyžít z dávek, protože skloubit péči o čtyři školáky se zaměstnáním se paní Jitce nedaří – a v době distanční výuky je to nemyslitelné.

„Spolupracujeme s rodinou s přestávkami více než dva roky a vidíme, jaký kus cesty za tu dobu urazili. Maminka je dnes mnohem samostatnější, než tomu bylo na začátku. V minulosti dostali příspěvek z Tříkrálové sbírky a určitou dobu čerpali materiální pomoc z charitní záchranné sítě. Nyní se jejich situace naštěstí stabilizovala. To ovšem nic nemění na tom, jak skromně žijí a jak je jejich postavení křehké. Nemají ani na pořádný nábytek,“ vypráví Kristýna Červená, vedoucí pelhřimovské charitní služby Klíč – Centrum pro rodinu.

Když se dětí zeptala, po čem touží, nechtěly mobily, počítače ani tablety – všichni čtyři totiž mají ze všeho nejraději sport. Nadšený fotbalista Dominik by jednou chtěl sportu zasvětit život a doufá, že se osobně potká s Ronaldem nebo Messim. Aktuálně by se ale spokojil s dresy, štulpnami, chrániči, rukavicemi, kopačkami, kapitánskou páskou a taškou, do níž to všechno naskládá. Staršího Péťu by zase bavilo cestovat a poznávat nová místa, proto si vyhlédl povolání řidiče kamionu. Přál by si freestyle koloběžku, aby mohl trávit víc času s kamarády. Jituška by ocenila koloběžku, kolo a brusle – a koloběžku by si přála i nejmladší Janička, ovšem radost by jí udělal také míč. Měla i jedno zcela nesportovní přání – panenku…

Ne každý školák dnes dobrovolně utíká ven za sportem, ale vzhledem k nuznému stavu pokojíčku v téhle domácnosti se není čemu divit. Chybějí tu skříně, psací stoly i koberec, pokoj by zasloužil vymalovat. S tím může pomoci Charita, poradí i dětem při distanční výuce, protože maminka si s počítačem příliš nerozumí, a občanská poradna pomůže s hospodařením domácnosti. Takže zbývají ty štulpny, koloběžky a panenka.

Charita stojí na straně rodin s dětmi, které se ocitly v tíživé situaci. Na pomoci těm nejmenším, kterým v Česku hrozí sociální vyloučení, se můžete podílet i vy. Podpořit je můžete prostřednictvím nové sbírky Daránek dětem, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Vybrané prostředky poputují na podporu péče o děti, zařízení, služby a projekty pomáhající dětem v nouzi, podporu aktivit pro děti a mládež a také na podporu ochrany práv a oprávněných zájmů dětí.

 

Před Velikonocemi se dětem zjevuje Daránek

Říkají mu Daránek. Podle darů, kterými pomáhá dětem. Je vždycky tam, kde ho malí a bezbranní potřebují. Připojte se k velikonoční vlně dobrých skutků a podpořte jeho poslání! Těmito slovy spouští Charita Česká republika výzvu pomoci s názvem Daránek dětem. Její výtěžek pomůže těm nejpotřebnějším, dětem, kterým v Česku hrozí sociální vyloučení.

Nová kampaň se zaměřuje na pomoc dětem, protože právě u nich má podpora největší efekt. „Investice do dětí jsou velmi důležité. Z průzkumů nám vychází, že děti patří k nejohroženějším skupinám. Pomáháme sociálně slabým rodinám s jejich výchovou, protože víme, že chudoba je z velké části dědičná,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Právě z průzkumů o dědičnosti chudoby nebo dostupnosti bydlení nám vyšlo, že děti v České republice nemají stejnou startovací čáru do života. Považte: táta nebo máma ztratili práci, třeba kvůli covidu, a doma chybějí peníze na základní potřeby. Někdy dokonce i na jídlo. Nebo: po rozpadu rodiny děti s maminkou přesídlily do azylového domu, často v jiné čtvrti nebo cizím městě, kde nemají žádné kamarády. A v neznámém prostředí teď musejí všichni začít doslova od nuly. Jak se s pocitem nejistoty vyrovnají? Jakou stopu v nich zanechá?

 

Nová příležitost

S novým začátkem ovšem děti získají šanci. Na své problémy už totiž rodina není sama, ale může počítat s vlídnou podporou odborníků z Charity, kterým záleží na tom, aby děti žily lépe, důstojněji a byly šťastné. „V Česku provozujeme azylové domy, nízkoprahová zařízení, řešíme celkovou nepříznivou sociální situaci – mj. pomáháme s plněním školních povinností, usilujeme také o úplný zákaz dětských dluhů. Pomoci dětem se věnujeme dlouhodobě a patří k našim prioritám. Proto prosíme o podporu sbírky Daránek dětem,“ vyzývá Lukáš Curylo.

Azylové domy pro matky či otce v tísni poskytují na určitý čas bezpečí a střechu nad hlavou. A školený personál poskytuje i dobré rady při zajišťování spousty každodenních samozřejmostí – při vaření, nákupech, při hledání práce či nového bydlení.

Neméně užitečná jsou nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, jejichž rodiče si nemohou dovolit zaplatit kroužky. Dětem pomáhají řešit svízelné situace, například se šikanou, domácím násilím či potíže se školní docházkou. Nenásilným způsobem si při tom děti osvojí pravidla vzájemné komunikace, která v těchto zařízeních platí a jež jsou užitečnou průpravou do dospělého života.

Sociálně aktivizační služby pracují v terénu s rodinami v nouzi. Jsou oporou nejen užitečnými radami při zvládání těžkostí, výjimečně také poskytují potravinovou pomoc.

Charita ve spolupráci se zákonodárci dlouhodobě prosazuje také o legislativní změny v otázkách zadlužení a při reformě exekucí. Zvláštní důraz klade na úplný zákaz zadlužování dětí.

A těm všem snahám na pomoc přichází Daránek!

 

Blahodárný Daránek

Daránek dětem je nová výzva určená na podporu péče o děti. Cílem je vybrat peníze pro zařízení, služby a projekty pomáhající dětem v nouzi, tedy na azylové domy, nízkoprahová centra, na podporu aktivit pro děti a mládež a také na podporu ochranu práv a oprávněných zájmů dětí. A tato střediska pak pomohou místním dětem, aby pomoc byla účinná a dětem příjemná. Daránkovo pohlazení zkrátka zapůsobí blahodárně! 

 

Veřejná sbírka

Do sbírky Daránek dětem lze přispět na účet 44665522/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 9119. Přispět lze také prostřednictvím platební brány nebo QR platbou. Výtěžek z Daránka bude rozdělen do regionů po celém Česku. Zaleží pak na úvaze příslušné Charity, jakým způsobem vyjde dětským přáním vstříc. Více na www.daranek.cz.

 

Charita Česká republika je největší poskytovatel zdravotních i sociálních služeb v České republice. Ročně poskytuje pomoc zhruba 170 tisícům lidí, zajišťuje zhruba třetinu domácí zdravotní péče a pětinu sociálních služeb v České republice. Charita provozuje azylové domy pro matky a otce s dětmi v tísni (42 zařízení, 3 458 uživatelů, 1 223 rodin, kapacita 1 507), nízkoprahová zařízení pro děti a mládež (68 zařízení, 7 615 uživatelů) a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (56; 3 301); údaje za rok 2019.

Kontakt pro média:

Jan Oulík, Charita Česká republika, jan.oulik@charita.cz, tel. +420 603 895 984Založení projektu

Taky víc lásky a naděje dětem....

Jan Mucha
300 Kč

Nezlobte se více nemohu

Jan Šenfeld

Příspěvek pro děti

Jan Kalač
200 Kč

Děkuji za Vaši úžasnou činnost! ❤️

Hynek Jordán
500 Kč

Krásné Velikonoce:)

Madlen Brat
500 Kč