Liga lidských práv


Legislativa a právní pomoc Lidská práva

Podpořte porodní asistentku Johanku Kubaňovou v úsilí legálně poskytovat péči u domácích porodů

Komunitní porodní asistentka a zároveň psycholožka Johanka Kubaňová se snaží s pomocí Ligy lidských práv prosadit, aby porodní asistentky mohly poskytovat komplexní péči včetně asistence u porodů doma, jak je to běžné v západní Evropě a jak doporučuje Světová zdravotnická organizace. Toto úsilí vede Johanka ve dvou liniích: 1) v řízení o udělení oprávnění k poskytování služeb porodní asistentky bez omezení slovy „vyjma fyziologického porodu“, které nemá žádnou oporu v zákoně, 2) v přestupkovém řízení, ve kterém jí byla uložena pokuta ve výši 120.000 Kč. Obě řízení běží a Johanku můžete teď podpořit jak finančně, tak i připojením se k žalobě.

56 200 Kč
vybráno 112 % z 50 000 Kč

zbývá

151 dní

přispělo

102 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Svévolné omezení registrace


Naše klientka je od roku 2015 registrovaná na Ministerstvu zdravotnictví jako porodní asistentka pracující bez odborného dohledu. Krajský úřad Středočeského kraje jí ale omezil v oprávnění k poskytování zdravotních služeb rozsah poskytované péče dodatkem „vyjma fyziologického porodu“, který nemá žádnou oporu v zákoně. Tím jí brání vykonávat legálně svou profesi, neboť péče u porodu je hlavní podstatou práce porodní asistentky. Klientka za plnou registraci bojuje už od roku 2015, během této doby soud pro nezákonnost rozhodnutí úřadů zrušil, ale ty poté znovu odmítly plnou registraci klientce udělit. Klientka se proto v listopadu 2019 obrátila na soud podruhé. Více informací o případu najdete zde. Nezávislé právní názory, že omezování kompetencí porodních asistentek nemá oporu v zákoně, naleznete zde a zde.

Likvidační pokuta

V roce 2018 jí stejný úřad uložil pokutu ve výši 120.000 Kč za údajné neoprávněné poskytování zdravotní péče při porodech v domácím prostředím. Klientka se při péči o rodičky a jejich novorozence nedopustila žádného odborného pochybení, úřad ji sankcionoval za to, že nerespektovala jejich nezákonný dodatek v registraci. Na základě odvolání Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí zrušilo z důvodu vad a věc vrátilo krajskému úřadu. Klientka tak očekává další rozhodnutí s uložením pokuty. Více informací o případu najdete na stránkách Ligy lidských práv zde. Její příznivkyně také pro ni založily stránku podporajohance.cz.

Podpořte i vy Johanku Kubaňovou v její snaze umožnit ženám respektující a bezpečný porod bez ohledu na místo porodu, které si zvolí, a s tím spojenou dostupnost péče komunitní porodní asistentky. Johanku můžete podpořit finančně nebo i formou připojení se k její žalobě:

Podpořte případy Johanky finančně

V minulosti jsme již formou dárcovské kampaně vybírali finanční prostředky na právní zastoupení porodní asistentky. Tyto prostředky již byly vyčerpány a klientce byly nad rámec toho poskytnuty další právní služby ve výši 25.000 Kč. Naposledy v listopadu 2019 byla podána správní žaloba proti omezení registrace a uhrazen soudní poplatek.

Teď očekáváme náklady na další právní služby – zpracování repliky, účast na soudním jednání, odborné posudky a v případě dalšího rozhodnutí o uložení pokuty také odvolání proti takovému rozhodnutí. Dárcovská podpora nám také umožní informovat veřejnost a média o případech a prosazovat kompetence porodních asistentek a práva rodiček a asistentek v rámci pracovní skupiny pro porodnictví při Úřadu vlády.

Připojte se k žalobě

Jste nedostupností péče porodní asistentky dotčeny (v Praze nebo ve Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji) a chcete se k její nové žalobě proti omezené registraci připojit jako osoby zúčastněné na řízení? Ozvěte se naší právničce Anně Štefanidesové, která Vám pošle bližší informace: anna.stefanidesova@llp.cz.

Za naši klientku se jako osoby zúčastněné na soudním řízení již u první žaloby postavily desítky žen v čele s Petrou Langovou, která se stala jejich společnou zmocněnkyní. Důvody uvedla následující:

„Práce komunitní porodní asistentky je velice důležitá, protože v porodnici není primární péče, ale je nabízena rovnou péče sekundární, která přináší kaskádu intervencí. Proto je dobré si vzít k porodu někoho, kdo se mnou zkonzultuje, jestli je nabízená péče už nutnost, nebo rutina, která mě bude spíše poškozovat. Samozřejmě možnost mít porodní asistentku u domácího porodu je velice důležitá a porodní asistentky by měly mít možnost legálně pracovat v domácím prostředí a tuto péči by měla hradit pojišťovna.“

Liga lidských práv prosazuje práva žen na svobodnou volbu dlouhodobě. Ve všech zemích (a tedy i v Česku) žijí ženy, které budou plánovaně rodit doma. A tím, že stát kvalifikovanou asistenci u porodu znemožňuje, poškozuje jak práva žen, tak i bezpečí doma narozených dětí. Praxe v Česku je také v rozporu s doporučeními Světové zdravotnické organizace.

Děkujeme, že přispíváte k větší svobodě žen rozhodovat o svém porodu. Případy se zabývají advokátka Zuzana Candigliota a právnička Anna Štefanidesová. V případě dotazů ohledně této kampaně pište na dan.petrucha@llp.cz.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Pomaham Takove ceste zrozeni zivota, ktera konecene dava smysl...kez to podobne vidi vice a vice lidi!

Michaela Šímová
5 000 Kč

Držím palce. A děkuji.

Jana Rašková

Ať vše dopadne spravedlivě.
Johanku moc zdravíme!

Veronika Klímová
500 Kč

Rodila jsem s Johankou a chci, aby tuto možnost měly legálně i ostatní ženy, pokud si zvolí místo porodu mimo nemocniční zařízení. Platíme si zdravotní pojištění a máme právo na odbornou péči. Uvalovat porodní asistentky do ilegality u porodů mimo nemocnici je šikana. Šikanu nesmíme tolerovat.

Kamala Taris
1 000 Kč

Kdy už se v Česku pochopí, že opravdu potřebujeme komunitní porodní asistentky a necháme je pracovat.

Andrea Bardová

Děkuji za vaši práci!

Jana Hýbková
300 Kč

Děkujeme všem, kdo bojují za naše práva!

Zuzana Blîndu
1 000 Kč

Takové služby legalizovat je potřeba, aby měl každý svobodnou volbu. Porod je přirozený lidský proces.

Miluše Adrienna Petrůvová
500 Kč

Držíme...

Radka Tomášková
300 Kč

Dekuji za vasi praci, uz je nejvyssi cas to vse zmenit!!! Treba Vas budu mit u pristiho porodu a vyjde mi to doma!!!

i@