CZ / EN

Nadace pro současné umění Praha


Regionální a komunitní rozvoj Kultura, umění a historie

Nadační dům Pekárna

Podpořte vznik důstojného zázemí pro současné umění. Slibujeme vám, že kromě dobrého pocitu, že pomáháte, bude vaší odměnou úžasné místo v centru Prahy.

130 504 Kč

přispělo

30 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
NADAČNÍ DŮM PEKÁRNA

Současné umění v České republice stále nemá důstojné zázemí. To jsme se v roce 2014 rozhodli pomoct změnit a investovali nadační jmění do koupi domu ve středu města, 50 metrů od Strossmayerova náměstí (Dukelských hrdinů 25a, Praha 7). Původní pekárnu postavenou o sto let dříve Družstvem pekařů postupně proměňujeme v kulturní centrum, které současnému umění nabídne vhodné klimatické podmínky pro růst a rozkvět. Vytváříme 1200 m2 prostoru, který bude spojovat, pulzovat kreativitou a živou diskusí, místo, kde najdete podporu pro své umělecké projekty, možnost nadechnout se, inspirovat nebo se nechat inspirovat.
Sen se začal proměňovat ve skutečnost. V částečně opravených prostorách již sídlí a funguje Galerie Jelení a Galerie Kurzor a další organizace umělecké komunity (spolek Skutek, Fair Art, Společnost Jindřicha Chalupeckého, Artyčok. TV, Start Point a jlbjlt). Kavárna a auditorium pro přednášky a setkávání budou k dispozici veřejnosti – a samozřejmě také vám, našim příznivcům a dárcům.
POTŘEBUJEME VAŠI POMOC

Rekonstrukce přízemí budovy pokračuje, ale právě na dostavbu kavárny a přednáškového sálu nám v roce 2019 chybí 2,5 milionu korun, o které se stavba nepředvídatelně prodražila kvůli komplikacím s kanalizací, podlahami a vlhkostí. 

Rekonstrukci prvního patra dokončíme v roce 2020: knihovna, sál pro workshopy, archiv sbírek, kanceláře, technické zázemí. Celkové náklady prací na dokončení prvního patra jsou vyčísleny na 3 400 000 Kč.

Přispějte mladým umělcům a generacím, které přijdou po nich, na dobudování dynamického zázemí pro umělecké a občanské iniciativy přispívající k vzájemnému porozumění a obohacování.

CO JE ZA NÁMI

27 let zkušeností  
719 podpořených projektů
48 milionů na podporu současného umění a kultury

Nadace pro současné umění vznikla roku 1992. Navázali jsme na demokratické ideály „sametové“ revoluce a přispívali k rozvoji svobodné kreativity podporou uměleckých projektů, organizací vlastních výstav a posilováním role českého umění v mezinárodním kontextu.

Naše podpora pomohla v 90. letech seznámit veřejnost s díly umělců tehdy již zvučných jmen, jako byli Adriena Šimotová, Václav Cigler, Vladimír Kopecký, sestry Válovy i s tvorbou mladších tvůrců jako jsou Petr Nikl, František Skála, David Černý, Jiří Černický, Jan Merta, Vladimír Kokolia, Michal Gabriel, Antonín Střížek, Michal Rittstein, Kurt Gebauer, Milena Dopitová, Krištof Kintera, Federico Díaz, Tomáš Císařovský, Jaroslav Róna, Alena Kotzmannová, Veronika Bromová, Josef Bolf, Čestmír Suška, Milan Cais, Kateřina Šedá a mnozí další. I dnes se snažíme podpořit svobodnou iniciativu dosud neetablované generace mladých tvůrců.

Z institucí jsou mezi příjemci opakovaných grantů například Entrance Gallery, Galerie 35m2, projekt Umělec má cenu, Artalk, Galerie Emila Filly, Etc. galerie, INI Projekt, ArtMap, Berlinskej model, atd. 

Kompletní seznam udělených grantů poskytnutých od r. 1993 do 2018 najdete na www.fcca.cz/granty/archiv

Významný podnět pro integraci umění do společenského povědomí přinesly přelomové výstavy Orbis Fictus ve Valdštejnské jízdárně, Umělecké dílo ve veřejném prostoru či Politik-um na Pražském hradě, o kterých se dnes píše v každé učebnici o českém výtvarném umění. V roce 1999 založila nadace samostatné Centrum pro současné umění, o.p.s., které bylo pověřeno realizováním výstavního programu (Galerie Jelení, kterou Věra Jirousová nazvala „líhní nadaných umělců“), dokumentace (Artlist) a tvůrčích rezidencí (zámek v Čimelicích a instituce v USA).

V rámci projektu Public art vznikla díla na nábřeží Kpt. Jaroše v Praze (Galerie Artwall), stejně jako v Prokopském údolí či v pražské Stromovce (Danae Michala Sedláka). Podpořili jsme desítky zahraničních výjezdů českých umělců (např. roční pobyt Davida Černého v PS1 New York), účast českých umělců na bienále v Sao Paulo, účast na mezinárodní výstavě Manifesta a tak dále.

V případě zájmu nás můžete kontaktovat na:
ludvik.hlavacek@fcca.cz
nebo 
info@fcca.cz


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Nadace pro současné umění podporuje skvělé projekty a dům Pekárna má budoucnost významného uměleckého centra.

Dárce

no time toulouse.

jlbjlt.net
2 000 Kč

Díky,
za cihly naplněné oborem. Držíme palce!

Hugs and kisses,
Petr Dub & Jana Bernartová

PETR DUB
2 000 Kč

prosím uveďte jako dárce: Marie a Zdeněk Kratochvílovi

Marie Kratochvílová
2 000 Kč