Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje


Lidé s postižením Děti, mládež, rodina

Sbírka na pomoc mamince s autistickým synem

Zatímco řada lidí se těší na jaro a plánuje, čím osadí své květináče či zahrádky, Kristýna K. se bojí, že skončí i s nemocným, silně autistickým synem na ulici. Její bývalý partner rodinu opustil, přestal platit dluhy včetně hypotéky. Banka dluh prodala lichvářům, a ti nyní trvají na veřejné dražbě domku, kde Kristýna se synem bydlí. Přes sociální nadační fond (SNF) tak Kristýna prosí veřejnost, aby jí pomohli zvrátit zatím bezvýchodnou situaci.

vybíráme od 20.3.2019
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Paní Kristýna má nezletilého syna Davida, který má diagnostikovaný autismus a přidružená mentální postižení – brachiální agresi a těžkou poruchu chování. O syna řádně pečuje, i podle vyjádření OSPODu. David je navíc na dům silně fixován a každá změna by významně zhoršila jeho zdravotní stav. Sama paní Kristýna vyrůstala v dětském domově a nemá se ke komu nastěhovat.
Desetiletý David kvůli své nemoci nesnese žádnou změnu, na cokoliv nového či jiného reaguje agresivně „Potřebuje stálý a stereotypní život, pečuji o něj 24 hodin nepřetržitě. Nemůžu s ním jet na dovolenou, do zámku, do zoo. Když jdeme k doktorům nebo na úřad, musíme jít okamžitě na řadu. Po minutě, po dvou začne do všeho mlátit, válet se po zemi, křičet,“ popisuje Kristýna K. Sama je kvůli násilí partnera v invalidním důchodu. Právě kvůli Davidovi se před lety rozhodla prodat garsonku a přestěhovat se, tehdy i s partnerem, do domečku na kraji města. Z prodeje bytu zaplatila polovinu domku. Druhou měl splácet její partner, který však odešel a nádavkem přestal platit hypotéku. „Banka prodala jeho dluh lichvářům a ten každý den narůstá. Zatímco původně činil 860 000, nyní přesahuje milion korun,“ říká Kristýna. 
Sociální a nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje zprostředkoval Kristýně právní služby. A poprvé kvůli ní vyhlásil veřejnou sbírku, vybrané peníze ale zatím nestačí na to, aby situaci vyřešily. I když se díky nim podařilo Kristýně vyjednat si u banky úvěr, kterým by splatila dluhy partnera, lichvářská firma dala dům do dražby a odmítá z ní ustoupit. A banka Kristýně teď úvěr nedá, pokud dům nemůže jako pojistku dluhu zastavit – což v případě dražby nejde. „Nedovolí mi, abych se z této situace dostala. Jsem z toho úplně zoufalá, beru antidepresiva. Vždy jsem vše řádně platila, a přestože jsem neudělala nic zlého, hrozí nám, že ztratíme střechu nad hlavou. Neustále se snažím situaci nějak vyřešit, ale už nevím jak dál,“ dodává Kristýna.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu