Konsent, z. s.


Osvěta a poskytování informací Kultura, umění a historie

Respekt je sexy // tvoříme síť podniků, kde se můžeš cítit bezpečně

Zkušenost s obtěžováním má téměř každá žena či dívka. Do baru, na koncert, na party se přitom přicházejí bavit, odpočinout si. Flirtování je super, ale každý musí respektovat, že když o to druhý nestojí, má se sebrat a jít to zkusit o dům dál. Chceme dát možnost všem, kterým se děje něco, co se jim nelíbí, aby se ozvali. Námi proškolená obsluha jim to pomůže vyřešit.

vybíráme od 7.3.2019
138 100 Kč
vybráno 46 % z 300 000 Kč

přispělo

146 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!

>> obtěžování v barech a klubech. jde to i bez toho.

:: V prostředí, kde hraje hlasitá hudba, pije se alkohol, berou se drogy, tancuje se, dochází k sexuálnímu obtěžování. Někdo na vás sahá, když nechcete, do něčeho vás nutí, odmítá od vás odejít, po té co mu řeknete, že nemáte zájem se s ním bavit. Podobné projevy dokážou člověku zkazit večírek ale i nahnat strach. Věříme, že podobné chování nemusí být součástí nočního života a že jít se bavit nemusí nutně znamenat, že musíme vydržet nechtěné doteky a nátlak.

>> co s tím?

:: V Berlíně, Londýně i Tel Avivu je běžně v baru zaměstnanec, který umí s podobnými situacemi zacházet. Když se na něj někdo obrátí, dokáže mu pomoct nebo sám od sebe zasáhne v situacích, které jsou vyhrocené. Chceme aby se to stalo normou i u nás v Česku.

:: Tvoříme síť podniků, které netolerují obtěžování. Hosté takových míst budou vědět, že pokud zažijí něco nepříjemného, mají právo se ozvat a požádat obsluhu o pomoc. Těm, kteří obtěžují, tak dáme najevo, že některé hranice není možné překračovat a že sexy není neodbytnost ale respekt.

:: Proškolíme barmany, ochranku a další zaměstnance barů a klubů, aby uměli citlivě reagovat v situacích, kdy si někdo stěžuje, protože zrovna zažil nepříjemné obtěžování.


>> kdo jsme? 

Jsme skupiny holek a kluků, kteří si myslí, že když se nám něco nelíbí, má smysl s tím začít něco dělat. Přes dva roky máme organizaci Konsent, v níž se věnujeme prevenci sexuálního násilí a znásilnění. Říkáme si Konsent od slova souhlas. Možná nás ale spíš znáte jako „Když to nechce, tak to nechce" což je naše kampaň na sociálních sítích. Souhlasíte s tím, co děláme? Přispějte nám!

>> co děláme?

Pořádáme workshopy pro kluky a holky na středních a základních školách o sexu a souhlasu u sexu. Organizujeme debaty, přednášky a promítání k tématu sexuálního násilí a street harassmentu. Jednou za čas si řekneme "Když to chce párty, tak to chce párty" a uděláme benefiční večírek za svět bez znásilnění.

>> na co potřebujeme peníze?

​Aby mohl projekt fungovat po dobu jednoho roku, potřebujeme ještě 300 000 Kč

:: Zaplatíme koordinátor(a)ku, který bude komunikovat se zapojenými podniky, řešit jejich podněty a domlouvat školení.
:: Proškolíme nové lektory a lektorky. Ti budou školit zaměstnance zapojených podniků.
:: Do klubů, barů a na festivaly budeme distribuovat letáky, plakáty a další materiály.
:: Uspořádáme doprovodné akce (večírky, workshopy, besedy) pro veřejnost, tedy pro vás

>> proč Respekt je sexy?

​Protože flirtování v barech a klubech je skvělé! Mezi flirtem a obtěžováním je ale tenká hranice a ne všichni ji vnímáme stejně. Proto je důležité sledovat, jak na naše snahy reaguje protějšek a respektovat jeho přání. Víme, že na večírku je větší zábava, když se všichni cítí bezpečně.

>> kdo se může zapojit?

Kluby, bary, hospody, diskotéky a festivaly po celé České republice, které se zaváží dodržovat náš kodex. Ten obnáší toto:

:: zaměstnanci zapojených podniků budou každý rok proškoleni v tom, jak rozpoznat sexuální obtěžování a jak na něj reagovat. školení povedou profesionální lektoři lektorky z organizace Konsent
:: v baru či klubu bude umístěn viditelný nápis o zapojení podniku do sítě Respekt je sexy
:: zaměstnanci budou vždy adekvátně reagovat na situace ve kterých dojde k oznámení obtěžování v podniku a to s respektem a citlivě
:: zapojený podnik vybere jednu osobu, která bude zodpovědná za koordinaci zapojení podniku do sítě

>> chcete nás podpořit

Sledujte nás na instagramu a facebooku a sdíljete naše posty. Sdílejte tuhle kampaň s osobním příspěvkem, proč vám to přijde důležité. Mluvte o obtěžování se svými přáteli. Děkujeme <3

>> DOPORUČTE NÁM PODNIK A DOČETĚTE SE VÍC NA
respektjesexy.cz // konsent.cz
nebo nám napište na info@konsent.cz


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Držím palce, díky ❤️

Nina Adlerová
300 Kč

Nechť se zapojí co nejvíce míst.

Jan Janovič

Děláte skvělou věc a moc vám fandim!❤ #girlpower

Linda Prokešová
300 Kč

tetování od Barush z poslední kampaně mě zavazuje k příspěvku, keep up the good work!

Adri
1 000 Kč

Skvělý projekt, moc vám fandím a držím palce v tom, aby stále více lidí chápalo, že respekt je sexy. :)

Alena Herzánová
500 Kč