V aplikaci se také nachází největší databáze automatizovaných externích defibrilátorů v České republice. S funkcí „Lokátor“ jednoduše zjistíte svoji přesnou GPS polohu a najdete nejbližší AED, pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. Další důležitou součástí aplikace je interaktivní návod první pomoci, který vznikl ve spolupráci s Českou resuscitační radou – každý uživatel se tak může vzdělávat přímo ve svém mobilním telefonu. Aplikace Záchranka je plně přizpůsobena neslyšícím a nevidomým.
Součástí aplikace Záchranka jsou i tzv. Varovná upozornění. Jedná se o systém varování obyvatel na vybraném území v krizových situacích, který vhodně doplňuje jiné zákonné a zavedené prostředky. Uživatelé aplikace mohou skrze Varovná upozornění dostávat varovná hlášení o vážných událostech na území města (zatím se zapojila Praha, Plzeň, Brno a Jihomoravský kraj). Jde o události, jež mají přímý dopad na zdraví obyvatel, tedy například znečištění pitné vody, povodně, požár velkého rozsahu nebo chemické havárie. Krizový odbor města po domluvě s IZS odešle varovné hlášení - tedy notifikaci, která vyskočí uživateli aplikace na mobilu. Problémovému místu se tak bude moct vyhnout. Tato funkcionalita je v současnosti spuštěna i plošně na všechny uživatele aplikace Záchranka, a to kvůli koronavirové pandemii. Přes oblast sledování MZČR COVID-19 INFO informují ministerstvo zdravotnictví i zdravotnické záchranné služby o nejdůležitějších opatřeních.
Aplikace Záchranka, oficiální aplikace Zdravotnických záchranných služeb ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK, má po 6 letech od spuštění více než 2 000 000 uživatelů. Denně ji použije cca 90 lidí v nouzi, zdravotnické záchranné služby přijaly z aplikace už více než 110 000 volání o pomoc. Registrace i používání aplikace je zdarma. Další informace na www.zachranka.app
Doufám, že tento můj malý dar pomůže alespoň trošku s dalším vývojem aplikace Záchranka.
Marek Vitha