Česká společnost ornitologická


Životní prostředí Zvířata

Zachraňte sýčky... vraťme život do zemědělské krajiny!

Přežijí u nás sýčci i v přírodě nebo jen ve vyjmenovaných slovech? Zemědělská krajina vymírá vinou příliš intenzivního hospodaření, mizí sýčci, koroptve, čejky, skřivani, ale také třeba zajíci nebo motýli. Pokud nepomůžeme krajině, nezachráníme ani sýčky! S vaší pomocí budeme nejenom cíleně chránit hnízdiště ohrožených ptáků, ale také vyjednávat s úřady dotace pro přírodě šetrné hospodaření. Sedlákům pak vysvětlíme, proč a jak tyto dotace využívat, aby hospodařili lépe pro přírodu a přitom se ziskem. Pomozte nám udělat zemědělskou krajinu alespoň trochu lepším místem pro život – ten sýččí i náš! DĚKUJEME!

SÝČCI MUSÍ PŘEŽÍT!

A také skřivani, koroptve, čejky... Vraťme život do zemědělské krajiny!
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Kdysi malebná venkovská krajina plná života  se mění v nehostinnou pustinu tvořenou velkými lány udržovanými  pomocí obrovského množství chemie. Záchrana ptačích druhů zemědělské krajiny je nerovný boj s mocnými protivníky, který nelze zcela vyhrát.  Ale můžeme udělat alespoň něco, cokoliv co pomůže nejen sýčkovi, ale i dalším ubývajícím druhům.

V České společnosti ornitologické nejenom přímo chráníme vzácné polní a luční druhy, ale s příslušnými úřady vyjednáváme o vypsání dotací šetrných k ptákům a krajině. Statkářům pak vysvětlujeme, proč je dobré je využívat, jak hospodařit ohleduplně k přírodě a přitom se ziskem. 

Pomůžete nám? Díky darům jsme získali dostatek peněz  - 750 000 Kč na kofinancování projektu ochrany sýčků v jejich jádrové oblasti - Ústeckém kraji do roku 2020. Pomozte je nyní chránit i za hranicemi Ústeckého kraje! Pomozte nám chránit i další polní a luční ptáky! Podpořte i naše snažení o lepší zemědělskou politiku! Pomozte nám vrátit život do zemědělské krajiny!

Díky vašim darům budeme moci:

  • Vyvěšovat bezpečné budky a zabezpečovat hnízdní lokality sýčků i za hranicemi Ústeckého kraje (např. ve Středočeském kraji přežívá ještě dost sýčků). 
  • Osobně domlouvat se sedláky šetrné způsoby hospodaření (např. zakládání biopásů, využívání dotací na ochranu čejky a ostatních bahňáků, pásové seče umožňující sýčkům i jiným ptákům přístup k potravě). 
  • Přímo chránit hnízda čejek, motáků, chřástalů, křepelek, skřivanů a dalších ptáků hnízdících na zemi v polích – značit je tyčemi a domlouvat se zemědělci, aby je nechali v klidu vyhnízdit.  
  • Jednat s velkými hráči, jako jsou zemědělské svazy nebo Ministerstvo zemědělství, abychom prosadili dotace skutečně prospěšné pro naši zemědělskou krajinu. 
  • Shromažďovat přímo v terénu nezbytné podklady pro tato jednání. Například ověřujeme, jak ptáci využívají areály zemědělských statků, hnojiště v otevřené krajině nebo nově založené biopásy. 
A samozřejmě vám o všem budeme podávat zprávy!  Děkujeme! Je to možná donquichotský boj na dlouhé míle, ale nevzdáme to! Sýčci, čejky, skřivani i koroptve nám za to stojí.

Naším snem je pestrá a živá venkovská krajina - taková, jako ještě je třeba v Českém Středohoří, kde se proto sýčkům tolik líbí.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Přečtěte si zprávu o monitoringu sýčka obecného, ale i dalších sov v jádrové oblasti v severních Čechách, který nedávno proběhl. Ornitologové zkontrolovali celkem 418 lokalit. Radujeme se, že sýčků je letos více než vloni - pomohla mírná zima a dostatek hrabošů i opatření ornitologů jako například vyvěšení speciálních budek, zajištění technických pastí nebo umisťování bidýlek ve spolupráci s farmáři, která sýčci využívají při lovu.
Více na: https://www.birdlife.cz/sycek-monitoring-2020/

Dnes u nás žije asi posledních 100 párů sýčků obecných. Ještě na začátku 20. století byl s desítkami tisíc párů nejběžnější sovou. Foto: Jiří Hornek
Sýček loví na pastvinách drobné obratlovce a velký hmyz. Anebo žížaly jako v tomto případě. Foto: Jiří Hornek

Založení projektu

Sýčci a ostatní ohrožení tvorové musí přežít, aby po nás pro další generace zůstalo nejen to špatné zacházení s naší planetou. Držím palce jim i vám.

Marcela Slouková
100 Kč

Díky moc za pomoc prirode a vse co delate!

Petra Peyer
1 000 Kč

Pryč s lány řepky a kukuřice. Chceme zdravou zemědělskou krajinu!

Markéta
2 000 Kč

Je skvělé co děláte. Protože nemohu pomoci aktivně, tedy jen takto. Snad můj příspěvek alespoň trochu pomůže tohoto nádherného ptáka zachovat pro naše děti a vnoučata. Děkuji vám z celého srdce.

Petra

Víme, že v naší krajině je mnohé špatně, je proto na naší generaci, aby vynaložila maximální úsilí na záchranu přírody. Nesmíme o ni totiž v žádném případě přijít. Je nutné o ni s láskou pečovat, poskytovat jí čas a prostor, protože jenom ona sama ví nejlíp, jak napravit to, co člověk již napáchal.

Patrik Janota
500 Kč

Dobrý den
Rád přispěji na tyto krásné ptáčky, pamatuju, když jsem byl malej co jich bylo
Hezký den

Jaromír Diviš
500 Kč

Ať se prckům daří!

Jiří Kaláček
1 000 Kč

Vraťme život do krajiny ❤️

Edita Dřevová
200 Kč

Dekujeme za moznost pomahat prirode!

Olga Tylova
2 000 Kč

Díky, že jste aktivní!

DH
500 Kč