POST BELLUM


Kultura, umění a historie Sport a volný čas

Běh pro Paměť národa

Běžíme pro Paměť národa, abychom nezapomněli na osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů, všech bojovníků za svobodu. Výtěžek Běhu umožní natočit a uchovat další stovky jejich příběhů.

vybíráme od 6.3.2018
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!

Běžíme, za všechny, kteří to nevzdali


Proč běžet? Protože to má smysl. Pomůžeme dalšímu rozšiřování sbírky pamětníků 20. století, pomůžeme zachovat součást naší historie.

Ve sbírce Paměť národa jsme zdokumentovali tisíce příběhů těch, kterých se na vlastní kůži dotklo 20. století. Natáčíme s válečnými veterány, přeživšími holokaustu, odbojáři, politickými vězni, disidenty, ale i s představiteli moci – agenty StB či KGB, politickými funkcionáři, atd. Vyprávíme jejich osudy prostřednictvím záznamů ve veřejně dostupném archivu, televizních a rozhlasových pořadů, výstav či knih. 

Pamětníci nám mají dodnes co říct. Vyprávějí, jak rychle a plíživě přišla válka i totalitní režimy, jak hrozné je žít v době cenzury a nesvobody ve všech oblastech života. Příběhy jsou varováním i inspirací, abychom nebyli lhostejní. 

Nám jde v běhu „jen“ o výsledný čas, pamětníkům šlo často o život, čest a svobodu. Ať nás příběhy Paměti národa inspirují k vytrvalosti, dobré kondici, překonávání sebe sama. Ať naše bolavé nohy nese odvaha, obětavost a houževnatost veteránů z 2 sv. války, letců RAF, přeživších koncentračních táborů, účastníků domácího odboje, odbojářů, někdejších politických vězňů, disidentů. Každý z nás si může vybrat jeden konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století něco smysluplného udělali pro svobodu a demokracii. „Za ně“ můžeme běžet, jejich příběhy nás ponesou. 

Výtěžek Běhu pro Paměť národa využijeme pro natočení a uchování vzpomínek dalších pamětníků ve sbírce Paměť národa, kterou budujeme společně s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu