CZ / EN

APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství, z.s.


Giving Information Children, Youth and Family

Help to bring the new Maternity Guide to the World

The birth of the child is the most precious moment in our life. APERIO MATERNITY HOSPITALS GUIDE helps parents to choose the right place. Free online Maternity Guide is one of the most popular APERIO services. It was launched 15 years ago and used by more than 100 000 parents since then. Currently the guide urgently needs to be updated - both the FORMAT and CONTENT accessibility, so that it could offer easy selection and the right choices to future parents. Help us with the birth of a new independent Maternity Hospitals Guide.

we started on 2017-11-20

The birth of a child is one of the most precious moments in our lives. Thank you for your donation.

€6,558
raised 86 % out of  €7,610

expires in

145 days

supported by

204 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
The birth of a child is one of the most precious moments in our lives, and every child is born only once. Our children made this video, a comparison of childbirth in the 70s and nowadays, through children´s eyes.15 years ago, we  launched a free, online Maternity Hospitals Guide.  It has been used by more than 100,000 parents so far, who, thanks to it, have chosen the right place of birth for their baby. 
Once redone, the new GUIDE will allow easy selection of maternity hospitals and will offer best options to future parents.

By supporting the GUIDE, you will contribute not only
 
  • bringing babies to the world in a safe and welcoming environment
  • better mutual communication, openness and trust in maternity hospitals
  • evidence based care in maternity hospitals, 
but also to freedom of choice,  democracy and the role of NGOs, all endangered in our country nowadays.

Please, consider a small contribution to this matter!  We need to raise 5 850€ in total for the GUIDE update. Thank you for your support.APERIO - Healthy Parenting Association
is a non-governmental, non-profit organisation focused on the position and needs of parents in the society. The mission of APERIO is to support informed choice, personal responsibility and active approach to parenting.


Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Prajem NOVÉMU PRŮVODCI PORODNICEMI, nech prinesie nové svetlo zdravých informáciíí pre všetkých, ktorí sa vedome a aktívne pripravujú na materstvo a rodičovstvo

Katarína Zatovičová
CZK 250

I am happy to contribute to your efforts to help Czech women have safe, satisfying births.

Henci Goer

"Vrátit porod ženám:)"

Miluše Gloserová
CZK 250

Držím palce

Renata Konopíková

Ať se daří

Gábina Horná
CZK 500

má zkušenost je nyní dost čerstvá a mnoho věcí bych si přála jinak, fandím vašemu projektu a přeji ať pomůže život v porodnicích změnit a posunout k přirozenosti a lidskosti....

Petra Sýkorová
CZK 500

Nezávislý průvodce porodnicemi je úžasný nápad a může být velkým pomocníkem pro nastávající maminky. U každého průvodce je ale samozřejmě důležité, aby obsahoval aktuální informace a aktuální komentáře. Vše kolem mého nedávného porodu v porodnici bylo úžasné, a přitom kdybych předtím četla průvodce, nečekala bych to a zbytečně bych se možná i bála. Věci se totiž díkybohu mění, k lepšímu, a to je dobré vědět! :)

Marcela Dibelková
CZK 250

Děkujeme za zodpovězení dotazu.

Zdeněk Slejška
CZK 250

Už hodně let je Aperio průvodcem pro rodiče nejen co se týče porodnic. Děkuji za vaši práci a těším se na nového průvodce a hlavně na to, že se situace v českém porodnictvím bude i nadále měnit k lepšímu. Neb jak se rodíme, tak i umíráme.

Pavlína Mošnerová

Drzim palce!

Kristýna Ciprová
CZK 200