Nevypusť Duši, z. s.


Vzdělávání a výzkum Zdraví

Duševní zdravověda do škol

Nevypusť duši informuje Česko o duševním zdraví. Šíříme fakta, boříme mýty, vzděláváme a pomáháme v oblasti duševního zdraví a psychických onemocnění. Náš hlavní projekt, Duševní zdravověda pro středoškoláky, má za cíl přinést osvětu o duševním zdraví a důležitost prevence do škol, a to prostřednictvím interaktivních workshopů.

Chci duševní zdravovědu ve školách!

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života. Tak proč o něm mluvíme méně než o zdraví fyzickém?


Tým Nevypusť duši tvoří psychologové a psycholožky, lékaři a lékařky, sociální pracovníci a pracovnice i studenti a studentky těchto oborů. Mnozí z nich jsou mladí lidé se zkušeností s duševním onemocněním, kteří svůj příběh sdílí na našich přednáškách a workshopech dál. Ukazujeme, jak pečovat o duševní zdraví a kde hledat pomoc v případě nouze. O duševním zdraví se mluví méně než o tom fyzickém, a to měníme. Zdůrazňujeme důležitost prevence od útlého věku a záleží nám na duševním zdraví mladých lidí.

Začali jsme jako malá kampaň na sociálních sítích, která zlepšovala informovanost Česka o duševním zdraví. Od roku 2016 fungujeme jako nezisková organizace, která má za sebou:

  • více než 13 000 studentů*ek z celé ČR, kteří ví, jak pečovat o svou duši
  • již více než 1 100 absolventů a absolventek programů pro vyučující
  • přes 9 000 účastníků a účastnic akcí pro vysoké školy, veřejnost a firmy
  • rozšiřující se tým mladých lektorů a lektorek, kteří se v Nevypusť duši učí, jak by měla vypadat péče o duševní zdraví v budoucnosti
  • spuštění e-mailové poradny, která pomáhá lidem najít správný směr v oblasti duševní péče
Naší hlavní aktivitou je Duševní zdravověda pro středoškoláky a středoškolačky, interaktivní workshop o duševním zdraví pro studenty a studentky středních škol, zaměřený na osvětu a prevenci v oblasti duševního zdraví. 

Z naší spolupráce ze školami vyplývá, že až 30 % studentů a studentek před workshopem neví, kam se obrátit v případě duševních obtíží. Po skončení workshopu byly základní kontakty na pomoc známy 93 % studentů a studentek. Až 150 dětí díky nám vyhledalo pomoc odborníka či odbornice.

Jak nakládáme s dary?

  • 300 Kč zajistí tisk a distribuci přehledných infografik, které si studenti a studentky odnesou z workshopu s sebou
  • 900 Kč zajistí pětihodinový osvětový, sebepoznávací a preventivní program pro jednoho středoškoláka nebo středoškolačku
  • 1 500 Kč pokryje náklady na práci jednoho lektora nebo lektorky za pětihodinový workshop
  • 4 500 Kč postačí na edukaci pěti středoškoláků a středoškolaček, 2 lektory a 5 hodin osvěty
Vaše příspěvky pomohou k tomu, abychom vyškolili lektory, dopravili je do škol a vytiskli třeba kartičky první pomoci nebo manuály pro blízké. Našim lektorům, lektorkám a koordinátorům a koordinátorkám můžeme díky vaší pomoci zajistit i odbornou supervizi, aby sami nevypustili duši a mohli se i nadále zlepšovat v tom, co dělají tak dobře a celou svou duší. Umožníte nám se více profesionalizovat a vyvíjet workshopy pro další skupiny, jako jsou vyučující, veřejnost nebo zaměstnanci a zaměstnankyně firem.
Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (4)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Plním přání mého vnuka Tomáše k Vánocům .

Natalia BRUKNEROVA
1 500 Kč

Děkuju za to, co děláte!

Kateřina Ciglerová
200 Kč

Držím palce,ať se daří!

Marie Kovářová

Díky 🎈👏

Ilena Salomonová
1 000 Kč