NESEHNUTÍ Brno


Lidská práva Pomoc Ukrajině

Podpořme ukrajinské zástupce*kyně občanské společnosti ve třetím roce ruské invaze

Už třetím rokem čelí lidé v Ukrajině bombardování a ničení infrastruktury. Kvůli častým výpadkům elektřiny způsobeným cílenými ruskými útoky se potýkají s nedostatkem vody a tepla. Jsou to právě občanské iniciativy a organizace, které zejména v jižních a východních regionech pomáhají místním přečkat náročné časy. Podpořte s námi zástupce a zástupkyně občanské společnosti, aby nepolevili*y ve svém úsilí a mohli*y pokračovat v pomoci i během další zimy. Díky vašim darům mohou v Mykolajivu distribuovat záložní zdroje energie, v Chersonu zase stavební materiál s nářadím a léky všude tam, kde jsou potřeba. Vybrané finance jsou využity také na podporu organizací poskytující psychologickou péči dětem v oblastech nedaleko frontové linie na dohled od zničené Kachovské přehrady. V neposlední řadě svým darem pomůžete evakuovat osoby, které jsou v bezprostředním ohrožení života. Více se o tom, jak váš dar pomáhá ukrajinské občanské společnosti, dozvíte níže v Aktualitách.

vybíráme od 25.2.2022
2 032 994 Kč

přispělo

747 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Aktualizace 8. 5. 2024
Prahu navštívila ukrajinská obránkyně lidských práv Tetiana Žukova z organizace ZMINA. Zorganizovali*y jsme jí řadu setkání s kandidáty*kami do Evropského parlamentu. Informovala je o porušování lidských práv na okupovaných územích Ukrajiny a o způsobech, jak mohou pomoci situaci řešit, pokud se do europarlamentu dostanou. Tetiana také dala několik rozhovorů médiím (např. rozhovor iRozhlasu) a setkala se s náměstkem ministra zahraničí Janem Marianem.

Aktualizace 6. 6. 2023
V úterý 6. 6. došlo v důsledku ruské invaze k protržení obří Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Voda z přehrady odnesla domy, zatopila desítky měst a vesnic, lidé se museli evakuovat. Jde o humanitární i ekologickou katastrofu.
Naší partnerské organizaci působící v oblasti jsme okamžitě poslali prostředky na nákup dvou lodních přívěsů, které jsou nezbytné pro činnost záchranných složek.
Z vašich darů podpoříme nákup další nezbytné techniky jako např. člunů, čerpadel a dalšího vybavení pro záchranáře. Můžete-li, přispějte prosím na další pomoc na jihu Ukrajiny.

Aktualizace 16. 3. 2023
Celou zimu trvající útoky na civilní infrastrukturu, výpadky elektřiny, tepla i spojení, nadále zhoršují dopady války na civilní obyvatelstvo a zástupkyně*ce občanské společnosti. Nadále pomáháme ukrajinským organizacím i jednotlivcům, ať už finanční podporou nebo podporou materiální - např. generátory a velkokapacitní baterie pro případy blackoutů, satelity Starlink pro nezávislé novináře, zásilky léků, apod.  

Aktualizace 20. 9. 2022
Díky darům i nadále podporujeme lidskoprávní aktivistky*y, nezávislé novináře*ky a kolektivy, které moniturují válečné zločiny a porušování lidských práv v Ukrajině.
Z darů také podporujeme ukrajinské organizace zajišťující pomoc přeživším sexuálního násilí a jiných válečných traumat.
V Mykolajivu, který je stále bez stabilních dodávek pitné vody prostřednictvím našich partnerů pomáháme zajistit pitnou vodu pro nejzranitelnější skupiny obyvatel jako jsou seniorky*ři či invalidní lidé.

Aktualizace 8. 6. 2022
Šokující zprávy o sexuálním násilí, kterého se v okupovaných oblastech Ukrajiny dopouští ruští vojáci, nás vedou k tomu, že svou dosavadní podporu Ukrajiny zaměřenou na občanskou společnost rozšiřujeme také o pomoc všem přeživším znásilnění.

Navázaly*i jsme spolupráci se třemi ukrajinskými organizacemi, kterým poskytujeme finanční i další podporu, aby se k přeživším znásilnění dostala potřebná péče nejen v podobě lékařského ošetření, ale také pomoc psycholožek*ů či terapeutek*ů.

V Ukrajině působíme od roku 2014 a za tu dobu se nám zde podařilo navázat partnerství s mnoha místními organizacemi, jimž jsme doposud poskytovaly*i podporu při vytváření sebevědomé občanské společnosti.

Pomáháme nezávislým novinářům, kteří informují o politických represích a porušování lidských práv. Podporujeme investigativní média, která vynáší na světlo korupci a rozkrývají mocenské zájmy. Spolupracujeme s ochránci lidských práv, kteří monitorují jejich porušování. Vedle toho jsou našimi partnery lokální spolky aktivních občanů, řešící ochranu životního prostředí, pomoc obětem domácího násilí, transparentnost veřejných zakázek či pečují o sirotky.

Invaze ruských vojsk všechny tyto skvělé lidi vystavuje dvojnásobnému nebezpečí.
 
Zkušenost z ruské anexe Krymu ukazuje, že bezprostředně po vstupu ruských vojsk došlo k tvrdé decimaci aktivní občanské společnosti. Novinářky*i, aktivistky*é, obránkyně*ci lidských práv a další byly*i pronásledováni, šikanováni, vězněni, mučeni, unášeni a v některých případech i zabity*i.

Totéž se opakuje ve větším měřítku na dalších územích Ukrajiny, obsazených ruskou armádou.

Proto chceme poskytnout asistenci a podporu těmto odvážným lidem, ať už se rozhodnou navzdory hrozícím rizikům setrvat na místě a pokračovat ve své činnosti, nebo budou nuceni v rámci zachování vlastního života či bezpečí své rodiny Ukrajinu opustit.

Pomáhejte s námi. Děkujeme.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Prahu navštívila ukrajinská obránkyně lidských práv Tetiana Žukova z organizace ZMINA. Zorganizovali*y jsme jí řadu setkání s kandidáty*kami do Evropského parlamentu. Informovala je o porušování lidských práv na okupovaných územích Ukrajiny a o způsobech, jak mohou pomoci situaci řešit, pokud se do europarlamentu dostanou. Tetiana také dala několik rozhovorů médiím (např. rozhovor iRozhlasu) a setkala se s náměstkem ministra zahraničí Janem Marianem.

Podpořili*y jsme rekonstrukční práce v krevním centru v Chersonské oblasti Ukrajiny. Byly dokončeny elektrické rozvody, zajištěn teplotní režim a položena dlažba podlahy v chladicí místnosti centra, která se nachází v bezpečí protiatomového krytu. Neustálé ostřelování Chersonu i okolí a předchozí rozkrádání vybavení zdravotnických zařízení okupanty zhoršilo dostupnost zdravotní péče pro místní. I proto jsme podpořili*y tuto aktivitu organizace Moja Chersonščina.

Na žádost hlavního lékaře neuvádíme přesné místo ani název nemocnice, kvůli obavám z bombardování zařízení ruskou armádou.

Ochranné pomůcky, lékárničky a hemostatické turnikety doputovaly organizaci Fund Union. Ta v téměř každodenně bombardovaném Chersonu vyškoluje a vybavuje místní obyvatele*ky, aby mohli*y v případě potřeby okamžitě poskytnout první pomoc. Jedná se zejména o členy*ky místních iniciativ, kteří*ré se pohybují a pomáhají v deokupovaných a značně nebezpečných částech Chersonské oblasti Ukrajiny.

NESEHNUTÍ ve spolupráci s ukrajinskou iniciativou Pjatichatky BAM zajistilo 21 polohovatelných postelí pro dvě nemocnice v Charkovské oblasti, z nichž jedna má oddělení paliativní péče. Obě jsou v současné době vybaveny zastaralými přístroji i nábytkem. Charkovská oblast Ukrajiny je i po osvobození od okupace stále cílem masivního bombardování ze strany ruské armády, což likviduje civilní infrastrukturu včetně zdravotnických zařízení.

Za pomoc patří také velký dík organizaci Centrum seniorů Mělník, která postele darovala, organizaci Koridor UA za pomoc s dopravou, vládnímu zmocněnci pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáši Kopečnému a Nadačnímu fondu Pomoc Ukrajině.

Podpořili*y jsme ukrajinskou iniciativu Raffstar Kids, pomáhájící dětem vyrovnat se s traumaty, které s sebou přináší válka. Díky finanční podpoře iniciativa zrekonstruovala prostory, kde provozuje školku a volnočasové centrum. Dětem poskytuje klidné zázemí, kurzy art terapie i mnoho dalších aktivit. Zařízení se nachází v deokupované části Chersonské oblasti.

Ve spolupráci s chersonskou partnerskou organizací jsme pořídili*y místním záchranářským jednotkám brýle pro noční vidění, díky kterým si po setmění nemusí svítit při práci. Ztíží tím oblíbenou kratochvíli ruské armády vyhledávat záchranné jednotky podle světel a napadat je bezpilotními letouny.

„...V době, kdy nepřítel loví svými bezpilotními letouny všechny, kdo pomáhají civilistům a civilistkám v oblastech blízko fronty, umožní poskytnuté vybavení záchranářům vykonávat svou práci v Chersonské oblasti bezpečněji a efektivněji.“

Dovybavili*y jsme technologiemi azylový dům v Chersonu pro přeživší domácího násilí. Interiér tohoto zařízení byl totiž v září 2023 poškozen jednou z ruských střel. NESEHNUTÍ ještě před rozsáhlou ruskou invazí aktivně podporovalo úspěšnou kampaň „Cherson bez násilí“, která vedla ke vzniku tohoto důležitého útočiště, v té době jediného v Chersonské oblasti. I díky vaší pomoci jsme nyní dodali*y azylovému domu potřebné kancelářské vybavení.



Podpořili*y jsme provoz komunitní cyklistické dílny v severoukrajinském Černihivu, který byl významně zasažen na začátku ruské invaze v roce 2022. Dílna poskytuje místní komunitě přístup k opravám a údržbě jízdních kol. Z darovaných součástek také sestavují jízdní kola pro ty, kdo je potřebují. Podpora organizaci Eko Misto pomůže v dalším provozu cyklodílny a pořádání komunitních akcí, kde se místní učí udržovat a opravovat kola.

Dlouhodobě podporujeme organizaci Centrum pro ochranu lidských práv v Mykolajivu, která zajišťuje pitnou vodu pro obyvatele*ky tohoto invazí těžce zkoušeného města. O problému s vodou a místní pomoci natočila reportáž Česká televize.

Našim kolegům*yním z ukrajinských lidskoprávních organizací, kteří*ré přijeli*y na summit Mezinárodní krymské platformy v Praze, jsme zprostředkovali*y schůzku s několika českými senátory a poslanci. Probírali*y společně možnosti, jak pomoci lidem, které Rusko z politických důvodů vězní na okupovaném Krymu. Jako první krok senátoři a poslanci přislíbili poslat dopisy na podporu vězněných.

„V České republice je pro dění na Ukrajině cítit hluboké pochopení, a to i na všech úrovních státní správy. Existuje tu touha pomoci Chersonské oblasti,” sdílí Anastasia Hriško své dojmy po úspěšné advokační cestě do Prahy, kterou zorganizovalo NESEHNUTÍ. 

Jako výkonná ředitelka občanské organizace Union čelila spolu s rodinou náročným podmínkám ruské okupace v Chersonu.

Během této cesty jsme měli*y tu čest setkat se s řadou významných českých politiků a političek, jako jsou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová nebo senátor Marek Hilšer. Spolu jsme hledali*y řešení pro Chersonskou oblast po deokupaci.

„...ruští vojáci přijdou do domu osamocené ženy a de facto po ní chtějí, aby jim sloužila. Ukrajinka pere jejich prádlo, vaří jim a je nucena k sexu.“

Takto popisují opakující se vzorec ponižování a zneužívání přeživší sexuálního násilí v Ukrajině. Podpořit přeživší napřímo je velmi obtížné. Ukázalo se, že jednou z účinných cest, jak se s nimi spojit, může být anonymní poradna na telefonu. Dlouhodobě proto podporujeme ukrajinskou organizaci Pravo na zdorovia, která podpůrnou telefonickou poradnu provozuje. Více v článku.

Instalace první solární elektrárny na městské nemocnici v Žytomyru proběhla úspěšně! Podařilo se to díky brněnské firmě SOLSOL, která se rozhodla věnovat jednu ze svých elektráren, a za to jí patří náš velký vděk. Ve spolupráci s Koridorem UA zajistila bezpečný a bezproblémový převoz materiálu přímo do Žytomyru. Nemocnice má tedy nyní k dispozici další záložní (a navíc čistý) zdroj energie pro případ výpadků dodávek způsobených bombardováním, což se děje stále častěji. Více o elektrárně v článku na ArchSpace. Sbírka na solární elektrárny pro ukrajinské nemocnice Slunce pro Ukrajinu pokračuje dál!

V úterý 6. 6. došlo v důsledku ruské invaze k protržení obří Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Voda z přehrady odnesla domy, zatopila desítky měst a vesnic, lidé se museli evakuovat. Jde o humanitární i ekologickou katastrofu.
Naší partnerské organizaci působící v oblasti jsme okamžitě poslali prostředky na nákup dvou lodních přívěsů, které jsou nezbytné pro činnost záchranných složek.
Z vašich darů podpoříme nákup další nezbytné techniky jako např. člunů, čerpadel a dalšího vybavení pro záchranáře. Můžete-li, přispějte prosím na další pomoc na jihu Ukrajiny.

Distribuce oblečení pro rodiny uprchlic a uprchlíků organizovaná partnerskou organizací "Vychid" v Mykolajivu.

Co zbylo z osvobozeného Chersonu

Po osmi měsících osvobodila 11. listopadu ukrajinská armáda Cherson. Jak město vypadalo dva týdny po odchodu okupačních vojsk? To přímo z místa popsala novinářka Larisa Kalik, podporovaná NESEHNUTÍM.


Jak pomoc Ukrajině prožívá jeden z našich kolegů.


Jak pomoc Ukrajině prožívá jeden z našich kolegů.

Tři ukrajinské ochránkyně lidských práv Mariia Sulialina, Daryna Pidhorna a Yuliya Sporysh vystoupily na veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně. Při slyšení v Poslanecké sněmovně i při setkáních s médii prezentovaly současnou situaci v Ukrajině a válečné zločiny, které jejich organizace zaznamenávají - sexuální násilí, deportace a únosy, převýchova dětí a militarizace mládeže v okupovaných územích, ničení kulturního dědictví. Jejich setkání s českými političkami*ky, novinářkam*i a zástupkyněmi*ci nejrůznějších instituci zorganizovalo NESEHNUTÍ v rámci své pomoci ukrajinské občanské společnosti.









Bezesné noci pro Ukrajinu: Noc první, aneb noc jako Brno (1. díl)

Jak pomoc Ukrajině prožívá jeden z našich kolegů.


Pokračujeme v podpoře našich partnerů v Mykolajivu, který již několik měsíců trpí nedostatkem pitné vody. Dezinfekční prostředky i filtry jim i v provizorních podmínkách pomáhají zajistit pitnou vodu především pro nejohroženější skupiny obyvatel jako jsou starší lidé či invalidé.







Díky věcným darům společností Alza a HP Tronic jsme partnerským organizacím v Ukrajině mohly*i odeslat techniku v hodnotě několika stovek tisíc. Na různá místa Ukrajiny tak putovaly např. počítače, telefony, powerbanky nebo solární panely. Dary pomohou ukrajinským organizacím nahradit techniku ztracenou při útěku před ruskou invazí či během neustálých ostřelování. Mohou tak nadále pokračovat ve své práci, ať už jde třeba o poskytování psychologické pomoci, monitorování válečných zločinů či přinášení zpravodajství.











Mykolajiv je již několikátým týdnem bez pitné vody a tak prostřednictvím naší sbírky podporujeme nákup vodních filtrů a dezinfekce, tak aby náš spolupracovník Boris mohl zajišťovat pitnou vodu pro nejzranitelnější skupiny obyvatel jako jsou senioři či lidé s tělesným postižením, kteří si pro pitnou vodu sami nedokáží dojít k cisternám.

Kvalitu vody, která aktuálně teče z vodovodu nám Boris ilustroval přiloženou fotografií.

Pitnou vodu pro občany Mykolajivu zajišťujeme i díky Vašim darům. Děkujeme.

  • Představujeme další organizaci pomáhající přeživším znásilnění v Ukrajině
Organizace Славянское сердце (Slavjanské srdce) vznikla v roce 2014 ve Slavjansku a od počátku se soustředí na práci s přeživšími válečných zločinů, nejčastěji právě žen se zkušeností se sexuálním násilím. 

Ve své práci vidí jako zásadní nejprve zajištění fyzického bezpečí, aby následně bylo možné poskytovat psychologickou pomoc. Proto poskytují přeživším úkryt v azylových místech, zdravotnickou i základní materiální pomoc a následně také péči psychoterapeutickou. Pracují přímo v terénu, v oblastech hraničících s frontou či v oblastech osvobozených od ruských jednotek.

Pomoc pro Slavjanské srdce je o to aktuálnější, že v nedávné době byla jejich kancelář zasažena bombardováním, naštěstí se vše obešlo bez obětí na životech, ale organizace tak přišla o veškerou techniku a část zázemí.

  • Představujeme další organizaci pomáhající přeživším znásilnění v Ukrajině
Organizace Diвчата se za běžné situace zaměřuje primárně na psychologickou pomoc ženám/dívkám, které se staly přeživšími sexuálního násilí. Pracují ale také s rodinami, jejichž člen/ka má zkušenost se sexuálním násilím. Od začátku války mají "v péči" také několik osob mužského pohlaví. Zaměřují se také hodně na terapie s dětmi a teenagery se zkušeností sexuálního násilí. 

Soustřeďují se na psychoterapie dlouhodobějšího charakteru a pomáhají přeživším s transportem do bezpečnějších částí Ukrajiny. Vedle přímé podpory přeživších se zaměřují také na práci s gynekology a policisty - cílem je jednak ovlivnit způsob, jakým jednají s přeživšími (prevence sekundární viktimizace), a také to, aby jim předávali info o možnostech psychologické podpory.

  • Vodu pro Mykolajiv! Jih Ukrajiny žízní!
 Před několika dny jsme do Mykolajivu dodali na zkoušku 150 balení prostředku na čištění pitné vody. V kombinaci s místními mechanickými filtry umožní přeměnit vodu z téměř jakéhokoliv zdroje na pitnou i v improvizovaných podmínkách.

 Jelikož ruská armáda vybombardovala místní vodovod, je Mykolajiv jedním z míst, kde je pitná voda velmi obtížně dostupná.

 Náš spolupracovník Boris spolu s místními organizacemi zajišťuje přístup k pitné vodě zejména pro seniory a lidi s handicapem či zdravotním omezením. Pomocí filtrů a dezinfekce jim pomáhají čistit vodu, jež je plná těžkých kovů a jiných škodlivých látek.

 Za pouhých deset tisíc korun mohou místní nakoupit 100 filtrů. To je 10.000 litrů čisté vody.

 I stokoruna může znamenat čistou vodu pro jednoho člověka na několik dní.

  • Představujeme první z organizací pomáhajících přeživším znásilnění v Ukrajině
"Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні provozuje v Užhorodu již druhým měsícem centrum pomáhající lidem přeživším různé druhy válečných zločinů, včetně těch sexuálních.

Finanční prostředky od NESEHNUTÍ směřují právě na zajištění pomoci přeživším znásilnění. Těm se tak dostane nejen pomoci psychologů ve formě individuálních i skupinových terapií, ale také lékařské péče a vyšetření, např. v podobě testů na pohlavně přenosné choroby či jejich léčbu.

  • Alarmující zprávy o počtech přeživších znásilnění přicházející z osvobozených ukrajinských oblastí nás vedou k rozšíření naší pomoci, doposud směřované především na pomoc angažované občanské společnosti.
  • Navázaly*i jsme spolupráci se čtyřmi ukrajinskými organizacemi, které podporujeme, aby přeživším mohly zajistit potřebnou zdravotnickou i psychologickou péči.
  • Spolupracující organizace i způsob jejich práce s tímto citlivým a komplexním tématem Vám představíme v následujících dnech.
  • Za finanční podporu, která umožnila tuto pomoc odstartovat děkujeme Vít Samek, Liberální institut  a jejich humanitární "Operaci Kyseláč". Za finanční podporu děkujeme také Voxpot.

Ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka vyzýváme k pomoci Krymským Tatarkám

Na Den paměti obětí krymsko-tatarského národa, 78 let po nuceném masovém odsunu Krymských Tatarů z jejich domovů, jsme spolu s Divadlem Spejbla a Hurvnínka zveřejnilo video, které nejenže připomíná tuto tragickou událost, ale také upozorňuje na fakt, že Krymské Tatarky a Krymští Tataři musí dnes kvůli ruské agresi znovu opouštět své domovy.
V NESEHNUTÍ už měsíce pomáháme s deportací žen, dětí a starých lidí z míst, kde v současné době není kvůli válečným hrůzám a zvěrstvům páchaných ruskou armádou možné žít. Spolu se Spejblem a Hurvínkem vás vyzýváme, abyste se k naší pomoci přidali, a zároveň posíláme poděkování každému, kdo s námi pomáhá.
Divadlu Spejbla a Hurvínka jsme moc vděční za příjemnou spolupráci.

Podporujeme nezávislé novináře*ky
Ve Lvově jsme zajistili ubytování a potřebnou techniku pro novinářku Larisu Kalik, která je korespondentkou Graty a také prestižního média The Guardian. Články, které vznikly i díky naší podpoře, si můžete přečíst tady:

Organizaci Flora v Kropyvnyckém posíláme léky a ochranný materiál
Naši partneři a partnerky z ekologické organizace Flora setrvává v Ukrajině a v Kirovohradské oblasti nadále poskytují podporu civilistům a teritoriální obraně. Na pomoc jsme jim zatím vypravili 3 zásilky obsahující léky, hemostatika a škrtidla, ale také neprůstřelné vesty nebo přilby.

Chystáme podporu ukrajinským ženám vystaveným sexuálnímu násilí
S ohledem na znepokojivou situaci v osvobozených oblastech Ukrajiny, odkud přicházejí zprávy o znásilňování ruskými okupačními jednotkami, připravujeme ve spolupráci s několika ukrajinskými organizacemi podporu návazné péče pro ukrajinské ženy a další skupiny obyvatel, které staly obětmi sexuálního násilí. Jedná se především o zdravotnickou a psychologickou pomoc.

Finančně i materiálně podporujeme nezávislé médium Graty
Nezávislému médiu Graty, které přináší zpravodajství z oblastí zasažených velkou jsme ve spolupráci s dalšími organizacemi zajistili finanční i materiální podporu, například v podobě terminálů Starlink pro stabilní připojení k internetu, satelitního telefonu, neprůstřelných vest či lékárniček pro práci v terénu.

Starlink pro lidskoprávní organizace a nezávislé novinářky*e
Terminály Starlink se nám ve spolupráci s dalšími organizacemi podařilo zajistit pro několik dalších novinářských a lidskoprávních organizací. Díky nim mohou zůstat připojeni k internetu i v případě přerušení běžných sítí.

Finančně podporujeme vznik zázemí pro lidskoprávní organizace ve Lvově 
V důsledku ruské invaze musely některé lidskoprávní organizace opustit svá původní působiště. Přesto však chtějí nadále pokračovat v činnosti a pomoci Ukrajině. Náš spolupracovník pro ně s finanční podporou NESEHNUTÍ ve Lvově organizuje ubytování, kanceláře a potřebnou techniku. Aktuálně tímto způsobem podporujeme např. Human rights house Crimea či Centre for civic education Almenda.

Do obléhaného a těžce zkoušeného města Mykolajiv se nám podařilo úspěšně vypravit celkem tři zásilky léků a dalšího zdravotnického materiálu. S ohledem na aktuální kritickou situaci s nedostatkem pitné vody připravujeme nyní zásilku purifikačních tablet na její čištění.



Třetí evakuace Krymských Tatarek*ů ze Lvova. Díky všem dárkyním*cům, že pomáhají s námi.

Dokumentární video z naší první evakuace Krymských Tatarek*ů.

Druhá evakuace Krymských Tatarek*ů ze Lvova. Děkujeme všem dárkyním*ům za podporu, která to umožnila.

V posledních dnech je celý svět naruby, a tak i Mezinárodní den žen prožíváme poněkud netradičním způsobem.
Právě teď naši kolegové a kolegyně pomáhají z Ukrajiny převézt 48 žen a dětí z ruským režimem zvláště ohroženého etnika krymských Tatarů.
 Některé z nich přitom neprchají poprvé. Jsou zde ženy, které již dříve musely před ruským režimem utéct po obsazení Krymu či Donbasu.
 Symbolicky jim tak na MDŽ zajistíme bezpečné útočiště před ruskou agresí vůči Ukrajině.

Zásilka do kirovohradské oblasti dorazila v pořádku, naši přátelé děkují všem, kdo umožnily*i, aby se mohla uskutečnit.


Dnes jsme partnerské organizaci v kirovohradské oblasti odeslaly*i zásilku zdravotnického a ochranného materiálu. Děkujeme všem, kdo to svým darem umožnily*i.

Bohužel se nám potvrzuje, že informace o ruských seznamech “nepohodlných” občanských aktivistek*ů nejsou pouhým hoaxem. Máme potvrzeno, že po ruských sociálních sítích a ve vybraných skupinách, které mají v logu šibenici, začínají kolovat fotografie i osobní údaje ukrajinských novinářek*ů a aktivistek*ů s výzvami k jejich likvidaci. 😟

Založení projektu

❤️

Petra Vozár
1 000 Kč

Ďakujeme Nesehnutí za ich skvelú prácu. Sibiř - autonomní a kulturní centrum

Sibiř - Autonomní A Kulturní Centrum Sibiř - Autonomní A Kulturní Centrum
2 500 Kč

Děkuju za vaši práci - a všem, kdo za nás bojují na Ukrajině, za jejich odvahu.

Anna Kšírová

Díky Nesehnutí za vaše aktivity!
(a Ty se neboj přispět i menší částku jako já :)

Martin crysman Zahradník
111 Kč

Díky za Vaši práci, jste skvělí!

Martin Jiřička
100 Kč

Слава Україні! Героям слава!

Anika Chalupská

Drzim palce!

Kateřina Pita Mendes
500 Kč

Díky vám

Michal Štingl
300 Kč

Vyřiďte prosím všem na Ukrajině naši velkou velkou podporu.

Renata Vášová

Slava Ukrajini! ❤️

Jana Majerova
1 500 Kč