Limity jsme my, z.s.


Životní prostředí Legislativa a právní pomoc

Chraňme klima, ne zisky uhlobaronů! Pomoz nám udržet právní podporu občanské neposlušnosti za klima

Podpoř trvalým příkazem právní pomoc ochráncům klimatu, stíhaným kvůli akcím občanské neposlušnosti proti těžbě a spalování uhlí. Uhelné korporace a úřady chtějí účelovými žalobami a vysokými pokutami umlčet protesty proti příčinám klimatické krize. My se ale odradit nenecháme a v tlaku na konec uhlí nepřestaneme, dokud nebude zavřený poslední důl a elektrárna. Každý měsíc nás stojí několik desítek tisíc, aby náš právní tým dokázal zajistit podporu všem, kdo to potřebují. Pomoz mu v tom trvalým příkazem.

přispělo

47 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Pomoz nám čelit snahám o umlčení protestů za záchranu klimatu: podpoř udržitelné fungování právního týmu Limity jsme my trvalým příkazem.

V posledních několika letech pomohly odvážné akce nenásilné občanské neposlušnosti proti uhelnému průmyslu přerámovat veřejnou debatu o klimatické krizi, přivést pozornost k jejím příčinám a viníkům a prosadit požadavek bezodkladného konce těžby a spalování uhlí jako důležité témave veřejné debatě: otázka už není zda má uhlí skončit, ale kdy. Fosilní průmysl je v úzkých a tak jako jinde ve světě se snaží s pomocí civilních žalob a státních úřadů rostoucí sílu hnutí za klimatickou spravedlnost potlačit.

Účastníci a účastnice akcí občanské neposlušnosti čelí vysokým pokutám, přestupkovým řízením, i účelovým žalobám o náhradu ušlého zisku. Náš právní tým odvádí skvělou práci a pomáhá každému jednotlivémučlověku. Každý měsíc však potřebujeme několik desítek tisíc korun, abychom práci právního týmu mohli dlouhodobě udržet a pokračovat v podpoře akcí občanské neposlušnosti i do budoucna. Podpoř nás v tom trvalým příkazem.

V situaci, kdy nám zbývá přinejlepším jedno desetiletí na to, abychom se vyhnuli nejhorším důsledkům klimatické krize je občanská neposlušnost tváří v tvář bezohlednosti firem a nečinnosti politiků zcela na místě. Lidé, kteří k ní přistupují, nejsou zločinci, ale ochránci důležitého veřejného zájmu, kteří se nenásilnými prostředky domáhají svého práva na stabilní klima a obyvatelnou planetu, zaručeného ústavou i mezinárodními dohodami.

Báňské úřady i Policie ale dosud stojí na straně fosilního průmyslu a stíhají účastníky akcí vysokými pokutami. Výjimkou nejsou ani hrubé přešlapy, kdy policie nelegálně legitimuje účastníky protestních akcí - nebo obviňuje z přestupků lidi, kteří se akcí vůbec nezúčastnili, a to jen proto, že se aktivně zapojují do klimatického hnutí. Další lidé - jako účastníci a účastnice blokády dolu Bílina z roku 2018 - pak čelí účelovým žalobám, jimiž chtějí uhelné firmy ekonomicky ruinovat žalované a odradit ostatní.

My se ale odradit nenecháme a v tlaku na konec uhlí nepřestaneme, dokud nebude zavřený poslední důl a elektrárna. I proto potřebujeme silný právní tým, který od roku 2017 vyhrál řadu důležitých případů, pomohl desítkám lidí a je odhodlaný pokračovat i nadále. Chceme skončit s uhlím - ne s pokutami na krku: pomoz nám v tom trvalým příkazem.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

🌱💚

Petr Dlouhý

Vánoční dárek právnímu týmu, jste úžasní.

Dárce
20 000 Kč

Nevzdavejte se!

Adam Bílek
100 Kč

Díky, že bojujete i za moji budoucnost a nebojíte se postavit těm, kteří ji ničí!

Dárce