Galerie hlavního města Prahy


Filantropie a dobrovolnictví Kultura, umění a historie

Adoptuj sochu | Hokejista

Loňské domácí mistrovství světa v hokeji a zlatou trefu Davida Pastrňáka máme ještě všichni v živé paměti. V jedinečném propojení sportu a kultury teď můžete přispět na restaurování sochy Hokejisty, jejíž zmenšenou kopií jsou každoročně oceněni nejlepší čeští hráči v anketě Zlatá hokejka.

Vyperete dres nebo mu dopřejete individuální trénink?

141 126 Kč

přispělo

142 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Hokejista od sochaře Zdeňka Němečka je připomínkou slavných šampionátů z let 1972 a 1985, kdy se Českoslovenští hokejisté stali v domácím prostředí mistry světa. Jde o triumfy ve své době o to důležitější, že v obou případech stál v cestě za zlatem ten největší soupeř – Sovětský svaz. Symbolicky přesně po 40 letech od umístění kovové plastiky na ikonické místo pro český a československý hokej můžete pomoci k tomu, aby se Hokejista znovu dostal do formy.

Na zrestaurování je potřeba 150 000 Kč. Pomozte nám s opravou, ať je Hokejista fit.

Čeká ho tvrdá přípravka, trénink střelby na bránu a výživná dieta. Pomůže mu také ta nejlepší výbava – perfektně nabroušené nože u bruslí, vypraný dres a vyspravená hokejka. Díky vaší pomoci bude připraven na jakýkoliv zápas.


Sochy Zdeňka Němečka zdobí pražský veřejný prostor už od druhé poloviny 20. století. Přestože sám nebyl sportovec, dokázal jedinečným způsobem zachytit pohyb a díla se sportovní tematikou ho proslavila. Kromě Hokejisty pod jeho rukama vznikl i Basketbalista, dnes umístěný před sportovní halou na Folimance, nebo socha Poselství na Strahovském stadionu.

V Galerii hlavního města Prahy máme ve správě přes 250 děl ve veřejném prostoru. Každoročně se nám daří zrestaurovat 7 z nich. Pro správnou údržbu by však bylo ideální opravit až 15 děl. Náklady jsou bohužel vysoké.

Spolu s vámi jsme už opravili sochu Karla Hynka Máchy na Petříně za 250 000 Kč. 

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hokejoví souputníci nenechali Hokejistu ve štychu




Vřelé díky patří amatérským hokejovým týmům, kteří svým darem podpořili restaurování sochy:

Pražský amatérský hokejový tým Sklepovští sršáni:

Roman Ťalský, David Vávra, Theodor Artur Caban, Michal Caban, David Dušek, Pavel Laredo Hrdlička, Michal Dvořák, Michal Holubec, Jan Lepša, Vojtěch Kopecký, Jakub Krijt, Miroslav Korbel, Jiří Fero Burda, Karel Och, Krištof Kintera, Jan Kopta, Jakub Puchalský, Ondřej Kalaš, Tomáš Nováček, Jan Bureš, Petr Forman, Lukáš Máslo, René Jirek, Ondřej Kochman, Viktor Valášek, Petr Jelínek, Matěj Forman, Adam Slabý, Michal Lobkowicz, Jan Boháč, Lukáš Bouzek, Jan Puchalský, Jan Fabian


Pražský amatérský hokejový tým Čeští lvi:

Jan Cehák, Jan Kroupa, Tomáš Absolon, Pavel Truhlář, Pavel Strnad, Petr Skočdopole, Robert Záruba, Jiří Bárta, Ondřej Zima, Stanislav Kázecký, Lukáš Zach, Marek Šálek, Jan Burda, Alexander Černý

Hokejista musí dočasně dolů, restaurátoři odhalili nemilé překvapení.

S chystaným restaurováním plastiky Hokejista od sochaře Zdeňka Němečka GHMP zahájila s odbornými restaurátory podrobný průzkum celého objektu. Průzkum potvrdil, že stav samotné plastiky není vážný. Restaurování sochy by mělo probíhat podle předpokladů z předchozích vizuálních prohlídek, kdy jsme předpokládali hlavně nutné čištění povrchových nečistot a stop po stékání srážkové vody a následnou konzervaci povrchu. Naopak endoskopický průzkum do vnitřku podstavce přinesl alarmující zjištění. Vnitřní železná konstrukce, která vynáší i samotnou vrcholovou plastiku, je silně korodovaná a v místech kotvení do podzemních základů je natolik degradovaná, že se obáváme narušení celkové statiky Hokejisty. Z preventivních důvodů je proto nutné sochu snést a podstavec převézt na restaurování do ateliéru restaurátorů. Poté je nutné demontovat celý obklad podstavce a vyřešit rekonstrukci konstrukce podstavce.

Založení projektu

Držím palce, ať se to podaří

Vláďa Hodan
333 Kč

Hokejistovi přeji brzké 'uzdravení'.

Karina Giffardová
300 Kč

<3
Já jen vyperu ponožky.

Dárce
200 Kč

...

STHR
500 Kč

Ráda přispěji na správné věci... Mám ráda umění, mám ráda hokej

Taťána Trnková
1 000 Kč

Ať to sviští

Josef Pacovský

Rád přispěji. Ta socha tam musí stát!
Vytesejte prispevatele :-)
A na halu , ať přispějí město a stát!

Martin Lančarič
300 Kč

Zdenkovi 👍🏻

Václav Melša

Ať se daří v další kariéře. Díky, že jsme vám mohli, Pane hokejisto, nabrousit brusle. Kéž umění a sport jsou spolu v souladu na všech kolbištích i galeriích světa. Eliška, Anežka, Vojta, Prokop & Kristinka

Eliška Kasinová
500 Kč

Ať jsi brzo ready do hry.

Jaroslav Vršek
1 000 Kč