Hana Foldinová: Dárcovská výzva pro projekt Kastrace - prevence proti utrpení

Prosba o pomoc kočkám na krmných místech

vybíráme od 11.5.2025
24 650 Kč
vybráno 137 % z 18 000 Kč

zbývá

130 dní

přispělo

60 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Krmná místa nejsou jen o krmení koček bez domova, proto bychom potřebovaly pomoci s nákupem odčervovacích pipet ve výši 10 tis. a mít v rezervě 8 tis. na veterinární náklady pro kocourka Míšu, který je uvedený v případu čtvrtém  anebo pro jiného zbídačeného nalezence.

Dobrý den, milí příznivci kočiček. 

Dostala jsem odvahu veřejně hledat finanční pomoc pro Martu, která má na starosti 3 krmná místa s aktuálním počtem 22 koček v Horní Plané. 

S Martou jsme se poznaly koncem ledna 2025, takže mohu uvádět fakta jen z letošního roku.

Od února nastaly velké starosti, kdy se na krmných místech objevovaly nově příchozí kočky s vážným zraněním.  

První případ - vezl  se na veterinu 17.2.25 nekastrovaný kocourek se špatným dýcháním. Musel být hned operován, měl posunuté orgány z dutiny břišní do dutiny hrudní. Má jméno Kulíšek a zůstal u mě.

Druhý případ – vezl se na veterinu 5.3.25 nekastrovaný drsný kocourek, měl prostřelené broky obě zadní končetiny. Byla provedena operace jedné končetiny, zjištěna FIV, čeká ho operace druhé končetiny. Má jméno Justice a byl přijat do útulku Catico.

Třetí případ – vezla se na veterinu v dubnu nekastrovaná kočička, byla velmi hubená s váhou 1,8 kg, diagnosa FIP, je v péči Marty.

Čtvrtý  případ – vezl se na veterinu 9.5. kocourek Míša, kašlal, hnisavá rýma, předtím byl léčen atb na 2x, ale nyní mu natekla levá přední končetina. Je po rtg, odběru krve a zatím není známá příčina, veterinář poslal na rozbor do Tilia laboratoře.  K tomuto kocourkovi budeme potřebovat fin. příspěvek k další léčbě. 

Náročné, drahé operace  koček ve výši cca 100 tis. zaplatil Nadační fond Alice kočkám, kterému moc děkujeme.

V průběhu 3 měsíců p. Marta odchytla 9 koček na kastraci. Já jsem nahlašovala prostřednictvím datové schránky nálezy starostovi Horní Planá. 

A máme první pozitivní výsledek snahy ve spolupráci s městem H.Planá. 

Město zaplatilo Martě odchytový kurz, sklopec, karanténní klec a od 1.5. 2025 uhrazuje faktury jen za kastrace. Bohužel jiné náklady na odčervení, svrab, atd., neproplatí. 

I tak jsme rády, že nějaký posun aspoň v kastracích s městem nastal.



Paní Marta nepřekračuje zvíře, které potřebuje zachránit, neuhýbá pohledem, když vidí zranění, nečeká, až pomůže někdo jiný. Bohužel bez pomoci s financemi to sama nezvládne.

Děkuji všem z celého srdce, za finanční příspěvek, přečtení, sdílení.

Kocourek dostal jméno Oliver. Byl hospitalizovaný na kapačkách s výživou od 3.6 do 6.6.25. Byl proveden odběr krve při příjmu a výdeji,bohužel výsledky nebyly příznivé.
Po hospitalizaci byl převezen do domácí péče a 7.6. odešel za Duhu.
Drželi jste mu pěsti, bohužel,jeho tělíčko strádáním boj o život nezvládlo.
Pomoc přišla pozdě.
Děkujeme,že jste na Oliverka přispěli a jsme schopni zaplatit fakturu.  Děkuji vám.

Velké díky za pomoc.
Když jsem vytvořila dárcovskou výzvu, přála jsem si,ať nenastane další kočičí pohroma.
Přání vyslyšeno nebylo a dne 2.6.2025 byl opět v lokalitě Horní Planá na louce nalezen podvýživený,dehydrovaný kocourek.  Od 3.6. je na hospitalizaci s kapačkou u MVDr. Beránka v Českém Krumlově. 
Držme mu pěsti. 

Z celého srdce děkujeme,
máme díky vám  na doléčení 8 tis. Kč  pro kocourka Míšu.
Pokud se zadaří získat více financí, nakoupí se odčervovací tablety,pipety pro 22 koček bez domova.


Dobrý den,všem podporovatelům.
Máme už k dispozici výsledek ze stěru spojivek,nosu,krku z Tillia laboratoře na kocourka Míšu, kterému otékala končetina.                                                                    Zpráva je s tímto závěrem: pozitivní mykoplasma, pozitivní ureaplasma a pozitivní cilia respiratory bacillus (CAR).   
Jen díky vám , dárcům, se mohou cílená antibiotika  Ronaxan 80 tbl zaplatit veterině.
Děkujeme vám za přízeň,pomoc

Založení výzvy

KasProCats - kastrační program, z.s.
V ČR se odhaduje, že ročně se venku toulá na 30.000 koček bez domova, z nichž drtivá většina je nekastrovaná a tedy reprodukce schopná. Každý nový život narozený do nepřátelského prostředí, je vystaven potenciálnímu utrpení v podobě nemocí, střetem s člověkem (autodoprava, týrání, myslivost) nebo neznalostí základních kočičích potřeb, která plyne z nezájmu a neuvěřitelného množství mýtů. Kastrací bezprizorních koček předcházíte utrpení.

K čemu je kastrace dobrá 

Kastrace je preventivní nástroj k zamezení zbytečnému utrpení nechtěných koček, o které se nikdo nepostará. Kastrace také nabízí řadu benefitů co se zdraví týče. Podrobně jsme všechny možné aspekty a benefity kastrací zpracovali na našich stránkách: https://kasprocats.cz/cs/o-kastracich

Plné útulky?

Nemusely by být, kdyby byla společnost informovaná a v této oblasti vzdělaná, protože mít informace je základ k zodpovědnosti. Tím pádem by lidé nenechali kočky se svévolně nebo dokonce zámerně množit a proto by nechtěná toulavá zvířata nemusela plnit kapacity útulků a depozitů k prasknutí. Kastrace je ten nejzákladnější preventivní předpoklad pro to, aby zvířata v útulcích nekončila a pracovníci těchto zařízení měli volné ruce na opravdu krizové případy.

Mýty a nepravdy...

...jsou jednou z největších brzd, které prakticky brání ve zlepšení situace toulavek, neboť stále šíří ve společnosti napříč rodinami, vesnicemi, školami nebo i některýmí veterináři:

Kastrace je proti přírodě. Většina lidské činnosti je proti přírodě, i kdyby to bylo pouhé koexistování bez zásadnější zátěže planety. Lidská činnost bude vždy nést nesmazatelný dopad na životní prostředí a přírodu, takže je paradox zmiňovat zrovna kastraci, když se lidstvo denně dopouští mnohem horších zvěrstvech, které jsou ovšem legitimizovány systémovými i společenskými zájmy. Kastrace je především redukce utrpení vytvořené člověkem.

Kočka by měla mít alespoň jednou za život koťata. Tohle zní jako nějaké otřesné genderové klišé plné rozmnožovacího předurčení. A je to pochopitelně nesmysl. Ačkoli jsou kočky defacto přírodou naprogramované stroje na rozmnožování, není žádný důvod proto, aby kočka musela mít (skutečně zde není zdravotní ani jiný benefit), byť alespoň jednou, koťata. Stačí na to jít matematicky. Z jednoho vrhu vznikne 1-12 koťat, které za předpokladu že z nich vyrostou dospělé kočky a každá by měla mít podle tohoto mýtu alespoň jeden vrh o 1-12 koťatech. Tímto přístupem bychom defacto legitimizovali neopodstatněné množení a každý schopný matematik si dopočítá, kolik by to bylo za rok a více let zvířat, která budou zbytečně vystavena utrpení.

Pokud kastrovat, tak až po první říji. Zde nám komplikují situaci někteří chovatelé a také stále velká skupina veterinářů, jenž trvdí, že vhodnou dobou ke kastraci je období po první říji. Tohle je známý přežitek, který se vyučoval na školách v období komunismu, takže se k němu hlásí především starší veterináři. Opakem kastrace po první říji je tzv. ranná kastrace, která se dá provádět v závislosti na váze cca od dvou měsíců, což spousta lidí nazývá týráním, zatímco vystavit kočku i koťata dalšímu utrpení se jako týrání nejeví, protože je to etablovaná zvyklost? Faktem ale zůstává, že neexistuje žádná studie, která by byla schopná prokázat "závadnost" kastrací v ranném věku a také zdravotní benefiny jsou nezanedbatelné - viz. lepší reakce mladého organismu na zákrok, předejití hormonálních změn a zatížení organismu v době říje atd. A zatímco se celá řada tuzemských doktorů drží starých učebních vzorců, všude ve světě se provádějí ranné kastrace zcela běžně a bez pobouřených názorů společnosti. Pokud bychom tenhle mýtus měli dotáhnout do absurdna, vždy veterináři můžete říct, že kočka už první říji měla, což se nezřídka děje u pětiměsíčního zvířete, takže prakticky sedm měsíců staré kotě už může mít vlastní vrh. Tolik tedy ke zpátečnickému pohledu na první říji.

Kastrace má neblahý vliv na tělesný vývoj kočky. Toto tvrzení se nejčastěji opírá o dopad na konstituci těla nebo na vývoj močové trubice, tedy opět narážíme na konflikt s rannou kastrací. Co se vzrůstu týče, z vlastní zkušenosti máme potvrzeno, že časně kastrované kočky jsou naopak větší a statnější, s kvalitnější srstí. Je to logické, neboť kočka, která nemusí dávat energii a výživu do rozmnožovacích procesů, ji spolehlivě ušetří pro vlastní růst, výživu kostí a srsti. Samozřejmě se nabízí řečnická otázka, proč by někdo, komu jsou kočky lhostejné, řešil jejich vzůst, ale to už je takový kolorit, že se v rámci diskuze používají i paradoxní argumenty. Co se vývoje močové trubice týká, k tomuto argumentu se uchylují opět veterináři, co mají problém s rannými kastracemi. Tvrdí, že časně vykastrovanému zvířeti se nedostatečně vyvine močová trubice, takže trpí na močové kameny atd. Jenže přesně opak je pravdou, kočka, která má močové kameny, je nikdy nemá kvůli úzké trubici, takže zde je potřeba řešit primární důvod vzniku kamenů a ne se odvolávat na nesouvisející kastraci.

Kastrace se netýká kocourů. Na reprodukci musejí být běžně dva, kočka není samosprašná, takže ke vzniku potomstva je zapotřebí koček i kocourů. Jenže zatímco kočka bude v rámci říje březí jen jednou, šikovný alfa kocour zvládne úspěšných spojení klidně několik v ten samý večer.

Vykastrovaná kočka zleniví a přestane lovit myši. Kočka je tělem i duší rozený predátor a loví vše, co se hne a zdaleka to nejsou jen myši. Kočky loví ze dvou důvodů, buď jako zdroj potravy, ale mnohem častěji pro zábavu. Představa, že by kočka ztratila zájem o jídlo i zábavu, se jeví značně nepravděpodobná, takže to opět vypadá na tendenční výmluvu k vlastní nezodpovědnosti. Naopak téměř s jistotou můžeme říct, že kastrovaná kočka zmenší svůj radius pohybu, takže bude spíše lovit v blízkém okolí, než na druhé straně vesnice, kde může být vystavena dalšímu nebezpečí.

Chování kočky se po kastraci změní. Tohle není mýtus, ale vítaný fakt. A je to také jeden z důvodů, proč se kastrace také dělají a to zejména u kocourů. Ti mají nejen v době říje specifické chování jako je značkování "teritoria" (kterým však může být chápán i váš obývací pokoj v případě domácí kočky nebo značení venkovních částí vašeho domu u koček venkovních) nebo rvačky v rámci námluv. Ani jeden z projevů není nic, o co byste stáli, takže za tyto druhotné změny chování může být člověk spíš vděčen, než je používat jako kastrační protiargument.

Všechny koťata se dostanou do nových domovů. Některé země jsou tak pokrokové, že požadují kastraci všech koček, které nejsou určeny k zájmovému chovu, podléhajícímu chovatelskému řádu příslušných organizací. Dokonce i u nás se v osvětových kruzích chápe každý, kdo umožní nekoncepční rozmnožení kočky, jako obyčejný množitel, i když nemusí přímo naplňovat podstatu množírny. Většina lidí se takového množení dopouští kvůli nevědomosti a díky etablovanosti těchto mýtů, které legitimizují množení kočky jako něco zcela běžného či dokonce roztomilého. Pravdou je, že každé takto "vyrobené" kotě zabírá místo jiné opuštěné kočce z ulice nebo útulku. Všichni, kdo ať už vědomě nebo nevědomě množí, jsou částečně zodpovědni za neutěšenou situaci na ulicích, v útulcích i dočaskách (v dočasných domovech). V neposlední řadě takto nezodpovědný člověk dává z rukou většinou nekastrovaná zvířata, která svým reprodukčním cyklem přispívají k začarovanému kruhu.

Kastrace je drahá. To i některá auta. Není potřeba podstoupit kastraci u nejdražšího veterináře v okolí. Stejně jako když si vybíráte výrobek nebo službu, děláte si rešerži cen. Některé kastrace mohou být i násobně dražší, než jiné, ale to se bez zeptání nezjistí. Cílem našeho projektu je domluvit co nejvíce veterinárních pracovišť za co nejpřívětivější ceny pro všechny, kdo mají o tento zákrok zájem.




Proč podpořit právě nás?


- jsme inovativní a pokrokoví
- snažíme se dělat věci jinak
- vytváříme nové strategie a hledáme řešení, jak je aplikovat
- vytváříme spolupráce, propojujeme lidi i spolky
- daří se nám to, o čem se donedávna říkalo, že je to nemožné
- vzděláváme společnost
- sháníme peníze na kastrace
- zastupujeme občany při jednánání s úřady
- jednáme s obcemi a vytváříme metodiku
- zajišťujeme a ověřujeme informace o kastracích v obcích
- zajišťujeme krmení pro depozita a útulky
- odpovídáme na dotazy lidí
- jsme vám k dispozici 7 dní v týdnu


Spolek:
Dlouhodobá činnost od roku 2017 – stabilní a kontinuální působení v oblasti kastrací.
Aktivní komunikace na sociálních sítích – sdílení příběhů a informací s veřejností.
Spolupráce s dalšími organizacemi i značkami – kočičí i nekočičí neziskovky a dobrovolníci.
Vytváření výročních zpráv – informování veřejnosti o činnosti spolku.
Vytváření databází veterinářů a útulků – usnadnění přístupu k informacím.

Útulek:
Provoz útulku – jsme registovaný útulek.
Certifikace pro odchyt a převoz zvířat – odborné zajištění služeb.
Ročně vyservisujeme kolem 50 zvířat

Financování a udržitelnost:
Sofistikovaný fundraisingový systém a péče o dárce
Podpora ze strany veřejnosti – rostoucí počet dárců a dobrovolníků.
Efektivní využívání darů – maximální dopad na cílovou skupinu.
Pravidelné benefiční aukce – získávání prostředků na další kastrace.
Dárcovská výzvy na Darujme - umožňume klientům legálně sbírat finance pro jejich aktivity.
Pomoc při katastrofách - pomoc zvářatům po tornádu či zvířatům Ukrajiny.

Systémová změna:
Kastrační programy města a obce - zastupujeme 60 obcí a několik stovek dalších jsme zapojili.
Efektivní online kampaň Napište starostovi.
Kampaň za oslovení krajů Napiště krajům.
Úspěšná petiční iniciativa Za změnu zákonů pro kočku.
Úspěšná petiční iniciativa Revize králové hradeckého útulku.
Běžící petiční iniciativa Exemplární trest pro střelce koček v oboře Březka.

Kastrace:
Transparentní systém žádostí – online formuláře a jasná pravidla pro žadatele.
Spolupráce s více než 670 veterináři – široká síť spolupracujících odborníků.
Slevy a příspěvky na kastrace - ročně vykastrujeme 1500 - 1700 koček.

Osvěta a prevence:
Důraz na prevenci přemnožení koček – zaměření na dlouhodobé řešení problému.
Vytváření edukativních materiálů – infografiky a návody pro veřejnost.
Osvětové kampaně a edukace – zvyšování povědomí o problematice toulavých koček.
Poradenství v oblasti odchytu a péče – praktické rady pro veřejnost.
Natáčení podcastu „Kočkování“ – edukace veřejnosti a odpovídání na dotazy.
Tvorba edukativních videí – vizuální osvěta pro veřejnost.
Spolupráce s médii – zvyšování povědomí o problematice toulavých koček.
Letáková kampaň - vypustili jsme do oběhu přes 500.000 kusů letáků.

Posílám penízky od hodných lidí,kamarádů,rodiny pro kocourka Olivera alias Fouska❤️ moc na tebe myslíme a držíme pěstičky 🙏

Kristýna Kolářová
3 200 Kč

Kristýnko, my zase děkujeme,že budete Oliverovi alias Fouskovi poskytovat domácí léčbu.

Hana Foldinová

❤️

Tomas Motl
500 Kč

Děkujeme

Hana Foldinová

Pro kocourka 🥹🩷

Marie Břešťáková
100 Kč

Děkujeme za pomoc pro kocourka

Hana Foldinová

Jste moooc hodni

Dagmar Palupčíková
300 Kč

Děkujeme za štědrý příspěvek.

Hana Foldinová

Drz se kocourku❤️❤️

Tereza Jandlova
150 Kč

Hospitalizace s kapačkami jsou plánované do pátku, kdy se provede opětovné vyšetření krve a pak se rozhodne, zda je šance

Hana Foldinová

Držíme kocourkovi pacičky pro štěstí a zdraví!Presne před rokem jsem našla podobného Matýska.

Ivuška Safari
300 Kč

Děkuji, nejkočko

Hana Foldinová

Držím palce 🍀👏R.

Dárce
200 Kč

Držím palce,ať se vybere co nejvíce 🍀R.

Dárce
200 Kč

Děkujeme,nejkočko

Hana Foldinová

Ať už nepřijdou další pohromy

Hana Foldinová
150 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
KasProCats - kastrační program, z.s., projekt: Kastrace - prevence proti utrpení