CZ / EN
David Murphy: Dárcovská výzva pro projekt Výzva pro Jiřetín

Birthday gifts for 100% renewable school

vybíráme od 29.8.2017
8 409 Kč
vybráno 31 % z 27 000 Kč

přispělo

14 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Dear friends, family and colleagues,
September 4th is my birthday. This year, please help me celebrate by supporting a very special crowd funding project that we are organizing to help create the first 100% renewable town in the country. 
For decades a small town in Northern Bohemia has fought for survival against the expansion of one of Europe’s largest brown coal mines. Many of the residents have already had their homes torn down in neighboring towns as the coal companies dug up the coal under their floors. Now, through crowd funding we want to help make this town the 1st 100% renewable town in the country starting with the elementary school. Please don’t write to me on Facebook or e-mail or Skype to wish me a happy birthday, instead please contribute some small amount to our crowd funding project that not only saves the homes of 2000 people, but shows that there is a better future and we are all helping to make it happen.
Greenpeace
Horní Jiřetín je malebné město se spoustu skvělých lidí, kteří město ubránili před velkorypadly uhlobaronů. Chceme městu pomoci se zbavit závislosti na špinavém uhlí využitím potenciálu obnovitelných zdrojů a energetických úspor. Začínáme symbolicky s jiřetínskou školou, která vychovává budoucí generace obyvatel Jiřetína. Chceme dětem ukázat, že budoucnost je v čistých zdrojích energie, pomocí kterých si sami mohou elektřinu vyrábět. Pojďte jim pomoci s námi. Našim cílem je společně vybrat peníze na instalaci fotovoltaických panelů na střechu školy. Panely pak doplní tepelná čerpadla, která nahradí stávající kotel na uhlí. Součástí projektu je i plán odebírat veškerou další elektřinu z obnovitelných zdrojů.


At se dilo podari!
Jakub Michalek
500 Kč
Really great project. Keep up the great work. Happy Birthday from me, Vadim and Lucy!
Bonita Rhoads
Happy Birthday and keep on coming up with great ideas!
Iva
1 000 Kč
Keep up the good work David, Všechno nejlepší k narozeninám
Tec Morningstar
500 Kč
ať žije Jiřetín - nikdy více Libkovice
Jan Beranek
500 Kč
Happy Birthday from Greenpeace ČR :-)
Ondřej Černý
500 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Greenpeace, projekt: Výzva pro Jiřetín