CZ / EN
Lukáš Hrábek: Dárcovská výzva pro projekt Výzva pro Jiřetín

Oholím si hlavu (a možná i vousy)

vybíráme od 15.6.2017
800 Kč
vybráno 8 % z 10 000 Kč

přispěli

2 lidé
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Jen jednou v životě jsem měl hlavu holou jako koleno a vypadal jsem jako svůj vlastní strejda. Navíc přes léto jsem si tu plešku pěkně spálil. Když oholíte hlavu žiletkou, musíte to furt mazat mastí (na lysiny pastí) a to je fakt divný. A mastný. Ale pro tenhle projekt svůj hustý porost znovu a budu mít hlavu jako dětskou prdelku. Přispějte mi peníze, ať je to za mnou co nejdřív. A pozor! Když se vybere 15 tisíc, oholím si nejen hlavu, ale i vousy a budu vypadat fakt jako trdlo. Tak směle do toho a podpořte moji výzvu. Díky.... Jo a Kristýně se ten nápad vůbec nelíbí. :-)

A proč tenhle projekt? Horní Jiřetín je městečko, kam díky své práci čas od času jezdím. Rozkládá se na poměrně rozlehlé ploše, protože ho tvoří především rodinné domky. A všude okolo je zarostlé zelení, díky níž není vidět ta spoušť a měsíční krajina okolo. A teď, když utichla skrývková rypadla, není ta hrůza ani slyšet. Stačí si však vyjít na vyhlídku nad nedaleký zámek Jezeří (který měl být kvůli uhlí a kvůli sesuvům půdy taktéž zbourán, respektive ponechán osudu, aby se zhroutil sám) a vidíte v plné nahotě, čeho jsme my lidé schopní. Uhelný lom ČSA je opravdu věc, kterou by měl každý člověk vidět a zamyslet se, jestli chce opravdu topit uhlím nebo odebírat elektřinu z uhlí. Protože tam člověk vidí, za jakou cenu má doma smrádek, ale teploučko.

:. Výmluvná cedule nad hnědouhelným lomem. Pohled z vršků Krušných hor. (c) Petr Bílek (Seveřan Krachy)

Někteří lidé, kteří v Horním Jiřetíně žijí, se kvůli těžbě uhlí stěhovali několikrát. Za totality je vždy hnali z jedné vesnice, pod níž bylo uhlí, do druhé a slibovali, že tu první zbourají, ale tu druhou už ne. A za pár let se rypadla přiblížila k té druhé vesnici a celé martyrium začalo znovu. Podle plánů tzv. velkého vyuhlení měly padnout celé severní Čechy. Nejen starý Most, ale prakticky všechna další města v regionu - Chomutov, Litvínov, Duchcov, Osek, Ústí... Vždy jde jít dál - uhlí je třeba i pod Sokolovem. Proč by ne? Ovšem takový plán přišel extrémní i lidem v komunistických vládách, proto k němu nikdy nedali pokyn. Přesto destrukce vesnic pokračovala až do raných 90. let a o prolomení limitů těžby se mluví dodnes. Lidé v Horním Jiřetíně šli příkladem, těmto bláznivým plánům se postavili, a proto je jejich město místem, kde se podařilo stanovit hranici, za níž už se nesmí. Hranici, která říká, že nemůžeme všechno bezmyšlenkovitě vyrubat a spálit. Hranici, kterou snad natrvalo potvrdilo nedávné rozhodnutí české vlády. Teď je čas myslet na budoucnost a na moderní technologie. Pomozte Hornímu Jiřetínu, aby šel znovu příkladem.b
Greenpeace
Horní Jiřetín je malebné město se spoustu skvělých lidí, kteří město ubránili před velkorypadly uhlobaronů. Chceme městu pomoci se zbavit závislosti na špinavém uhlí využitím potenciálu obnovitelných zdrojů a energetických úspor. Začínáme symbolicky s jiřetínskou školou, která vychovává budoucí generace obyvatel Jiřetína. Chceme dětem ukázat, že budoucnost je v čistých zdrojích energie, pomocí kterých si sami mohou elektřinu vyrábět. Pojďte jim pomoci s námi. Našim cílem je společně vybrat peníze na instalaci fotovoltaických panelů na střechu školy. Panely pak doplní tepelná čerpadla, která nahradí stávající kotel na uhlí. Součástí projektu je i plán odebírat veškerou další elektřinu z obnovitelných zdrojů.


Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Greenpeace, projekt: Výzva pro Jiřetín