Milan Vítek: Dárcovská výzva pro projekt Výzva pro Jiřetín

Jedu pro Horní Jiřetín - 20 korun na kilometr

vybíráme od 26.5.2017
6 720 Kč
vybráno 100 % z 6 720 Kč

přispělo

11 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Chci podpořit skvělý projekt v Horním Jiřetíně, který se chystá opustit svou závislost na uhlí. Rekonstruují školu a shání 300 000 Kč na solární panely.

Chci jim pomoci a vybrat do konce května 6720 Kč. Pojedu proto na pracovní cestu na kole - celkem 336 kilometrů.

Podpořte část mojí cesty! Podpořte Horní Jiřetín.

Jedu z Benešova do Zurndorfu. Mapa cesty https://mapy.cz/s/1Gmsr

Horní Jiřetín je ikonické místo. První zmínka o městě pochází z roku 1263, to měl ještě král železný a zlatý krásných 15 let vlády a intrik do osudové bitvy na Moravském poli. Jiřetín se pak různě protloukal dějinami, až se v jeho okolí našlo hnědé uhlí, které se mu mělo stát osudným. V 50. letech 20. století bylo rozhodnuto o "Velkém vyuhlení severních Čech". Plánovači naplánovali, a tak zmizelo 77 vesnic, nespočet usedlostí, středověké město Most a měl zmizet i Horní Jiřetín. Sametová revoluce a přesněji demokratická vláda Petra Pitharta ale Horní Jiřetín zachránila. V roce 1991 vytyčila Limity těžby, které město chrání před zbouráním.

Město bylo zachráněno, ale uhlí je stále dominantním prvkem. Kilometr od města se otevírá nepředstavitelná jáma povrchového lomu ČSA, přesto většina městských budov topí na uhlí. A to chtějí nyní v Horním Jiřetíně změnit a zbavit závislosti na uhlí. Začínají budovou školy.

Během prázdnin budou rekonstruovat jednu z budov školy. Rekonstrukcetři části
  1. zateplení školy
  2. výměna uhelného kotle za tepelné čerpadlo
  3. solární panely na střechu školy -  to chci podpořit
Pokud škola získá 300 000 Kč, instaluje na střechu školy solární panely, které ročně ušetří cca 30 000 Kč. Ekonomická návratnost panelů je tedy zhruba 10 let. Energie z panelů se bude používat na svícení ve škole a provoz tepelného čerpadla.

Podpořte mou výzvu, podpořte Horní Jiřetín. Město, které opouští tak osudové uhlí. 


Trochu nestiham davat prispevky i sem :-) ted jsem v Telči :-)

Prvních 16 kilometrů a 800 metrů pokryto! Děkuji za podporu. 

Založení výzvy

Greenpeace
Horní Jiřetín je malebné město se spoustu skvělých lidí, kteří město ubránili před velkorypadly uhlobaronů. Chceme městu pomoci se zbavit závislosti na špinavém uhlí využitím potenciálu obnovitelných zdrojů a energetických úspor. Začínáme symbolicky s jiřetínskou školou, která vychovává budoucí generace obyvatel Jiřetína. Chceme dětem ukázat, že budoucnost je v čistých zdrojích energie, pomocí kterých si sami mohou elektřinu vyrábět. Pojďte jim pomoci s námi. Našim cílem je společně vybrat peníze na instalaci fotovoltaických panelů na střechu školy. Panely pak doplní tepelná čerpadla, která nahradí stávající kotel na uhlí. Součástí projektu je i plán odebírat veškerou další elektřinu z obnovitelných zdrojů.


Šťastnou cestu :)
Eva Kožnar Vítková
336 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Greenpeace, projekt: Výzva pro Jiřetín