RATOLEST BRNO, z.s.


Children, Youth and Family Socially Disadvantaged Groups

Ratolest Brno

We are Ratolest Brno and we have been helping children, young people and whole families in need since 1995. We help our clients find a way out of dangerous and difficult life situations or to avoid them completely. We provide assistance to more than 500 people each year.

Donate in :
secured by Darujme.cz
We help wherever help is needed, we guide our clients through the most difficult points of their lives. We are mentors and support for children and young people. We offer our clients quailty and meaningful ways to spend their time. We don't just solve problems, we can help our clients to avoid them in the first place. One of the fundamental pillars of our work is prevention. We don't just solve clients problems, we find the root cause of their difficulties and adress it to actually improve their lives. We save public funds thanks to our early and effective help.

We believe that to almost any problem there is a solution. Sometimes you just need to have someone who can help, advise and offer support whenever or whever you can't deal with the problem on your own.

Your support is extremaly valuable for us and our work. Thank you very much!

www.ratolest.cz

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Trvalý příkaz nastaven. Ať se Vám v práci daři.

Kateřina Hiklová
CZK 300

Děkujeme! ♥

RATOLEST BRNO, z.s.

Hezke narozeniny A.K.

Ondřej Ficek
CZK 1,500

Milá RATOLEST,
darovali sme Vám časť peňazí, ktoré sme od Brno-střed získali za vypracovaný projekt v spolupráci práve s Vašou neziskovou organizáciou. Ďakujeme za milú komunikáciu a veríme, že aj vďaka nášmu príspevku sa Vám bude ľahšie pomáhať v tejto neľahkej dobe.
S pozdravom,
Tereza, Isabela, Klára, Nora a Martin.

Tereza Tisová
CZK 3,000

Jestli muzu ovlivni na co se tento a muj dnesni minuly prispevek (5000 CZK) pouzije, tak bych to chtel smerovat na sluzby pro seniory

Tomas Karasek
CZK 100

Jestli je mozne nekam prispevek smerovat, tak bych preferoval kdyby se pouzil na sluzby pro seniory.

Tomas Karasek
CZK 5,000

Vřelé srdce, pevnou pěst,
nabízí Ti Ratolest!

Václav Holaň
CZK 1,200

Za kolektiv zaměstanců FNZ Brno.

Dominika Borková

Střídavá péče

Střídavá péče
CZK 860

Hezký Den dětí! Ať se daří

Zdenek

K zítřejšímu dni dětí jsme se za skautský oddíl PaV rozhodli darovat zbylé peníze z letošních akcí tomuto projektu. Vidíme v něm smysl, i v našem oddíle máme děti vypořádávající se s podobnými problémy a chceme pomáhat, když můžeme.

skautský oddíl Paráda a Vlčáci
CZK 500