ADRA, o.p.s.


Help to South Moravia Humanitarian Aid

Tornado in the Czech Republic: Immediate emergency aid

HELP AREAS OF SOUTH MORAVIA AFFECTED BY A TORNADO! It took only a few minutes and people lost almost everything. ADRA opened a public collection shortly after the disaster because the situation in the tornado affected communities required a quick solution. Donations will be used primarily on direct assistance to the affected population. Thank you for helping us!

HELP PEOPLE AFFECTED BY A TORNADO IN THE CZECH REPUBLIC

This campaign is already closed. Thank you!
HELP AREAS OF SOUTH MORAVIA AFFECTED BY A TORNADO

It took only a few minutes and people lost almost everything. The situation in the tornado affected communities needed a quick solution. 

On Thursday 24th June, a tornado badly hit the area of seven South Moravian villages. Till now, 7 people died and hundreds of people were injured. Hundreds of houses were totally damaged and will have to be pulled down. Tornadoes are very rare in the Czech Republic. A tornado of such an extent had never hit this area before. 

"It wasn't until dawn that the real effects of the devastating tornado were revealed. The streets are a complete ruin, some streets or parts of the villages will need to be rebuilt. This event is exceptional in its scope," described the situation Josef Koláček, emergency coordinator of the humanitarian organization ADRA CZ. About 1,200 houses have been damaged.

To assess the damages caused by the devastating tornado, ADRA field teams were inspecting houses in a village called Moravská Nová Ves. ADRA CZ was helping to get plastic sheets to cover roofs, generators, and many other construction materials. Our psychosocial teams were providing psychological first aid for over a year.

ADRA CZ was coordinating the aid with other organizations and units of the rescue integrated system and with The South Moravian Crisis Staff. The donations wre used mainly for direct assistance to the affected population.

Thank you for your solidarity. Thank you for helping with us!


Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Active (0)  |  Finished (6)

No active donor campaigns were found.

Ondřej Baier

Myslím na vás a držím všechny palce😘. Jitka

Jíťa
CZK 2,000

Přeji všem hodně sil a vytrvalosti!
Držte se!

Zbyněk Pokorný

Chvála Bohu, chvála Beránkovi v Duchu svatém.

Jiří Miler
CZK 3,000

Dobrý den,
je mi to strašně líto, že zemětřesení zasáhlo Chorvatsko zrovna v místech, kde se narodil tatínek - v Sisaku. Několikrát jsem zde byla, město je mi hodně blízké, stále tam máme rodinu, stejně tak v blízké Petrinji. Ráda jsem proto přispěla, na vše potřebné pro tamnější lidi. Přeji všem hodně sil k obnovení života v těchto postižených městech. Iveta Králová, Krnov.

Iveta Kralová
CZK 1,000

Jsem s vámi drazí přátelé, myslím na vás a zasílám touto cestou alespoň pomyslnou psychickou podporu. Želim vama čtvrstvo zdravlje i sreču. Lenka Hašková

Lenka Hašková
CZK 500

Hodně síly

Miroslava Duchoňová
CZK 500

Chorvatsko miluji. Nevidím důvod proč nepřispět. Snad to pomůže

Jan Gregor
CZK 300

Držíme palce a myslíme na Vás

Miroslav Jelínek
CZK 1,000

Chorvatsku miluji, takže rád přispěji na dobrou věc :-)

Jan Florián
CZK 1,000