ADRA, o.p.s.


Help to South Moravia Humanitarian Aid

Tornado in the Czech Republic: Immediate emergency aid

HELP AREAS OF SOUTH MORAVIA AFFECTED BY A TORNADO! It took only a few minutes and people lost almost everything. ADRA opened a public collection shortly after the disaster because the situation in the tornado affected communities required a quick solution. Donations will be used primarily on direct assistance to the affected population. Thank you for helping us!

HELP PEOPLE AFFECTED BY A TORNADO IN THE CZECH REPUBLIC

This campaign is already closed. Thank you!
HELP AREAS OF SOUTH MORAVIA AFFECTED BY A TORNADO

It took only a few minutes and people lost almost everything. The situation in the tornado affected communities needed a quick solution. 

On Thursday 24th June, a tornado badly hit the area of seven South Moravian villages. Till now, 7 people died and hundreds of people were injured. Hundreds of houses were totally damaged and will have to be pulled down. Tornadoes are very rare in the Czech Republic. A tornado of such an extent had never hit this area before. 

"It wasn't until dawn that the real effects of the devastating tornado were revealed. The streets are a complete ruin, some streets or parts of the villages will need to be rebuilt. This event is exceptional in its scope," described the situation Josef Koláček, emergency coordinator of the humanitarian organization ADRA CZ. About 1,200 houses have been damaged.

To assess the damages caused by the devastating tornado, ADRA field teams were inspecting houses in a village called Moravská Nová Ves. ADRA CZ was helping to get plastic sheets to cover roofs, generators, and many other construction materials. Our psychosocial teams were providing psychological first aid for over a year.

ADRA CZ was coordinating the aid with other organizations and units of the rescue integrated system and with The South Moravian Crisis Staff. The donations wre used mainly for direct assistance to the affected population.

Thank you for your solidarity. Thank you for helping with us!


Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Spolu s partnerem Rohitem děkujeme organizaci Adra za vytvoření této pomáhající platformy a ze srdce přejeme všem postiženým mnoho sil při řešení důsledků tornáda.

Libor Štichauer

Je mi moc líto, co vám tornádo způsobilo. Často si vzpomenu tam na vás v poničených obcích, jak to zvládáte. Myslím hlavně psychicky. Obdivuji vás, držím palce, ať to s pomocí druhých lidí zvládáte a zvládnete. Věřím, že ve vaši bolavé duši zase zasvítí slunce a nabije je vás tolik potřebnou životní energií. Moc vám to přeji. Dana Novotná z Chotěbořska

Dana Novotná
CZK 3,000

Donor

Hodně sil vám přeji.

David Grunbaum
CZK 1,000

Přeji hodně sil...

Petr Tlamicha
CZK 4,000

Jsme s vámi! Přejeme spoust sil, pevného zdraví ( duševního i fyzického) a věříme, že vše bude brzy v nejlepším pořádku.

ProQuip

Přejeme všem postiženým brzké zvládnutí následků této přírodní katastrofy a myslíme na ně.

Břetislav Schuster

Hodne síly,přeji na zvládnutí těchto těžkých chvíl💕💗💓💕

Petra Šilhavá
CZK 1,000

všem postiženým tornádem a všem, kteří pomáhají s odstraňováním následků přeji pevné zdraví, neutuchající optimismus a vytrvalost.

Viktor Grban
CZK 716

Díky za možnost vykonat alespoň trochu dobrého, neboť vím, že to od Pána našeho pochází

Jiří Miler
CZK 500