Nebourat z.s.


Kultura, umění a historie Regionální a komunitní rozvoj

Nebourat –⁠ Pomozte zachránit železniční most pod Vyšehradem!

Správa železnic nechala železniční most pod Vyšehradem desítky let chátrat. Teď chce tuto kulturní památku zbourat a nahradit novostavbou. Proti je přes 140 českých i zahraničních odborníků a odbornic, UNESCO, rada památek ICOMOS, 50 osobností veřejného života, skupina pražských senátorů a senátorek a na 19 000 občanů a občanek. Podpořte občanskou iniciativu Nebourat v boji za záchranu a opravu mostu v souladu s moderními technologiemi!

vybíráme od 10.11.2023
65 300 Kč

přispělo

103 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Železniční most pod pražským Vyšehradem byl postaven roku 1901 na návrh špičkového českého inženýra Františka Prášila. Od roku 1992 je součástí památkové zóny UNESCO. V roce 2004 byl jako doklad industriálních dějin Prahy a unikátní příklad nýtované technologie prohlášen národní kulturní památkou. Jak říká Aňa Geislerová: “Železniční most je Praha. Ta silueta je nenahraditelná.” 


Správa železnic (a před ní SŽDC) most ale nechala celá desetiletí chátrat. Proti rzi byl naposledy komplexně ošetřen v roce 1957! Nepravdivé tvrzení, že most nelze opravit, bylo i díky nám vyvráceno. Dnes víme, jak ho pomocí moderní technologie odhlučnit a odlehčit. Jediné, co k záchraně mostu chybí, je politická vůle.


Od začátku roku jsme se zúčastnili několika debat, zorganizovali dvě přednášky, vystoupili na jednání pražského magistrátu a absolvovali bezpočet telefonátů a schůzek s politiky, úředníky a odborníky. Spustili jsme petici, natiskli plakáty, rozdali stovky letáků, podali dva podněty a několik “stošestek” (žádostí o informace). Do Prahy jsme přivezli světovou mostařskou kapacitu prof. Eugena Brühwilera. 


Pomozte nám v boji pokračovat! Vaše dary nám pomohou uhradit právní služby, propagaci na internetu a cenu dopravní studie. Nebýt občanů, most už by dnes možná ani nestál. Společně se nám ho ale pro další generace podaří zachránit. Děkujeme!
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Krásná, nenahraditelná památka, součást Prahy ❤ NEBOURAT!

Tereza Bláhová
500 Kč

Jestli někdo potřebuje stavět nové mosty přes Vltavu, tak směrem od Trojské lávky po proudu Vltavy až po Kralupy by se nějaký, pravda, hodil. Proč utrácet peníze a tuny betonu nahrazováním krásné funkční historické památky jakousi zmalovanou kulisou?

Radim Svoboda
10 000 Kč

Držím palce iniciativě, přeji si, aby se most zachoval.

Jana Buchnerová

Děkuji, že se staráte o zachování mostu!!!!

Mgr. Jana Štorcová
1 000 Kč

bojujme !

Ivan Marek
500 Kč

❤️

Lucie Mazurkova
300 Kč

Je to nejhezčí most v Praze, tak o něj pečujme.

Daniela Iwashita

Jasně že nebourat!

Petra Müller
300 Kč

Každá pomoc se počítá! A železniční most tady musí zůstat !

Michal Vráb

Přeci neudeme ničit krásný, funkční, opravitelný a k panoramatu města neodmyslitelně patřící most.

Petr Havlín
200 Kč