Nebourat z.s.


Kultura, umění a historie Regionální a komunitní rozvoj

Nebourat –⁠ Pomozte zachránit železniční most pod Vyšehradem!

Správa železnic nechala železniční most pod Vyšehradem desítky let chátrat. Teď chce tuto kulturní památku zbourat a nahradit novostavbou. Proti je přes 140 českých i zahraničních odborníků a odbornic, UNESCO, rada památek ICOMOS, 50 osobností veřejného života, skupina pražských senátorů a senátorek a přes 20 000 občanů a občanek. Podpořte občanskou iniciativu Nebourat v boji za záchranu a opravu mostu v souladu s moderními technologiemi!

vybíráme od 10.11.2023
149 072 Kč
vybráno 149 % z 100 000 Kč

přispělo

202 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Železniční most pod pražským Vyšehradem byl postaven roku 1901 na návrh špičkového českého inženýra Františka Prášila. Od roku 1992 je součástí památkové zóny UNESCO. V roce 2004 byl jako doklad industriálních dějin Prahy a unikátní příklad nýtované technologie prohlášen národní kulturní památkou. Jak říká Aňa Geislerová: “Železniční most je Praha. Ta silueta je nenahraditelná.” 


Správa železnic (a před ní SŽDC) most ale nechala celá desetiletí chátrat. Proti rzi byl naposledy komplexně ošetřen v roce 1957! Dnes víme, jak ho pomocí moderní technologie odhlučnit a odlehčit. Společně jsme dokázali, že dovede vyhovět nárokům budoucí železniční dopravy. 


V posledním roce jsme se zúčastnili několika debat, zorganizovali dvě přednášky, sešli se na dvou happeninzách, vystoupili v Senátu a na jednání pražského magistrátu a absolvovali bezpočet telefonátů a schůzek s politiky, úředníky a odborníky. Spustili jsme petici, natiskli plakáty, rozdali stovky letáků, podali mnoho podnětů a “stošestek” (žádostí o informace). Do Prahy jsme přivezli světovou mostařskou kapacitu prof. Eugena Brühwilera. 


Pomozte nám v boji pokračovat! Vaše dary nám pomohou uhradit právní služby, propagaci na internetu a vyhotovení odborných studií. Nebýt občanů, most už by dnes nestál. Společně se nám ho ale pro další generace podaří zachránit. Děkujeme!
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Údržba mostů je něco co v české republice přestalo fungovat !

Pavel Motyčka
100 Kč

Zachraňme most!

Ondřej Linger
500 Kč

Hodně štěstí.

Martin Švihla
2 000 Kč

Nebourat, chránit! Hlavně proti pochybným zájmům. :)

Petr Hlávka
1 000 Kč

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Pavel Pospíšil
1 000 Kč

Ať tam zůstane stát!

Eliška Šidíková
100 Kč

Prosím potvrzení o daru poslat na e-mail: fejfarovah@volny.cz a nikoliv na poštovní adresu: praha 5. Děkuji . Krámská

Helena Krámská
300 Kč

..když se wannabe zodpovědná a konzervativní vláda chová radikálně nezodpovědně, je čas začít šetřit na právníky..

Iveta Klípová
500 Kč

Prosím příště uvádět předepsané údaje v češtině! Jsme stále občany ČR, anebo už ne? S pozdravem ing. Tůmová

Eva Tůmová
500 Kč

Zkuste ještě zabojovat.

Petr Kotrba
300 Kč