Arnika pomáhá občanským spolkům a lidem ze všech možných koutů Česka chránit životní prostředí v místě, kde žijí a působí. Podpořte nás v tom!
Pomozte nám dlouhodobě, konstantně a nezávisle podporovat místní lidi a občanské spolky v jejich úsilí chránit místa, kde žijí!
V poslední době byla účast veřejnosti v různých povolovacích a stavebních řízeních velkým tématem. Bylo to hlavně proto, že v poslanecké sněmovně momentálně probíhalo projednávání nové podoby stavebního zákona. Reálně při tom hrozilo, že nový zákon ještě více omezí práva veřejnosti a občanských spolků účastnit se územních a stavebních řízení v případech, kdy můžou tyto stavby ohrozit životní prostředí. Co děláme a jak v Arnice pomáháme místním lidem a občanským spolkům? Lidem a občanským spolkům ze všech možných koutů Česka pomáháme v podstatě po celou dobu, co Arnika existuje, a to různými způsoby. Například jim radíme, jak se co nejefektivněji účastnit procesů EIA a dalších klíčových rozhodovacích řízení, podporujeme je v rámci těchto řízení, sdílíme s nimi naše zkušenosti, dodáváme jim nebo s nimi tvoříme odborné materiály nebo se účastníme veřejných projednávání projektů staveb. K čemu je to dobré a co je naším cílem? Snažíme se tak docílit toho, aby místní občanské spolky měly potřebné procesní a odborné znalosti, aby dokázaly posoudit, co se ve veřejném prostoru v místě, kde žijí, děje, co se v něm staví a jaký to může mít vliv na jejich úroveň života, životní prostředí a jejich vlastní zdraví. Chceme, aby se dokázaly efektivně vyjádřit a legálními a procesně správnými způsoby postavit proti projektům, které jsou nebezpečné nebo nekoncepční, a navrhovat nápravná opatření nebo vhodné alternativy.
Místní obyvatelé a lokální spolky nejlépe vědí, co se děje v jejich bezprostředním okolí. Veřejná kontrola staveb a úřadů, které o nich rozhodují, je navíc jednou ze základních složek občanské společnosti. Lze tak předcházet nekoncepčním nebo rovnou nezákonným rozhodnutím. Místní obyvatelé mají právo spolurozhodovat o tom, co se v jejich okolí děje. Právo na příznivé životní prostředí je zaručeno dokonce ústavou a podle občanského zákoníku patří k základním osobnostním právům každého člověka.