>> pomozte nám otevřít svépomocku č. 2
- navštívilo ji na 70 žen
- často je prvním místem, kde se účastnice svěří se svou zkušeností
- účastnice si navzájem pomáhají
- někdo přijde jen párkrát, někdo chodí už roky
- Kristýnka ji 4 roky vedla jako dobrovolnice
>> na účast ve skupině teď ale čeká 20 žen, které potřebují pomoct se svým trápením.
Na měsíc fungování obou svépomocných skupin potřebujeme 5000 korun. Za rok to je 60 000. Svým darem můžete mnohým ženám pomoct. Znásilnění totiž nemusí být trauma na celý život.
>> jak svépomocka funguje?
"Je úleva sdílet svoje zkušenosti s někým, kdo vás pochopí. Líbí se mi dynamika skupiny a její sounáležitost. Můžeme se spolu zasmát, pobrečet si i zanadávat. Mohla jsem zde otevřít témata, za která se stydím i na normální terapii. Pomáhá mi přenést se přes to, co se mi stalo a pochopit, že jsem za nic z toho nemohla."
"Ve skupině každá z nás zažila sexuální násilí jinak, přesto se s ním vypořádáváme velmi podobně. Sdílení našich zkušeností a diskuze na určitá témata, která vyplynou z potřeb účastnic, mi hodně pomohlo v tom, abych se v procesu vyrovnávání se s touto situací necítila tolik sama. Přátelé, partneři a rodina sice můžou být skvělou oporou, ale diskuze s lidmi, kteří si procházejí tím samým, nabízí mnohem větší pocit pochopení."
"Skupina mi pomohla uvědomit si, že mluvit o tom, co se mi stalo, neznamená, že jsem špatná. Spíš naopak, když je to relevantní, konečně můžu ostatním přiblížit, proč se někdy chovám divně. Pomohla mi také přijmout to, že vyrovnat se s tím, co se mi stalo, prostě trvá a je v pořádku, že to ještě nemám vyřešené."
Výtěžek z tanečního večera Aiwa! Hafla.